V brněnských kavárnách vám kromě kávy nabídnou taky divadlo

Třináct kaváren a divadelních spolků, šestadvacet dní. Třetí ročník festivalu Brněnský lunapark aneb Divadlo ke kávě, který byl zahájen minulé úterý v kavárně Kunštátská Trojka, je v plném proudu. Kdo za ním stojí a podle jakého klíče jsou brněnské kavárny vybírány? Zeptala jsem se předsedkyně občanského sdružení Kulturárium Kateřiny Eichlerové, která je zároveň koordinátorkou akce.

Koordinátorka Kateřina EichlerováMagdaléna Daňková

Brno Festival se koná pod záštitou občanského sdružení Kulturárium, které stojí také například za organizací podzimního Týdne kávy. Koncept projektu navrhli divadelník Pavel Baďura z Divo4 a pedagog Masarykovy univerzity, Viktor Pantůček. Za provedením Brněnského lunaparku stojí studenti oboru Management v kultuře, který spadá pod Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity.
Další informace a kompletní program můžete nalézt na www.brnensky-lunapark.cz .

Odkdy jste koordinátorkou?
U festivalu jsem od začátku, takže koordinátorku dělám třetí rok.
Jak jste se k tomu dostala?
Projekt nám představil Viktor Pantůček v rámci jednoho předmětu na Filozofické fakultě v Managementu v kultuře. Teoretický koncept vymysleli s Pavlem Baďurou, přípravná fáze projektu trvala asi tak rok. Akorát se nenašel produkční, který by se toho chopil a já jsem si říkala, takový dobrý projekt teoreticky připravovat je strašná škoda, zkusme to udělat, vždyť to není těžký. Pak jsme zjistili, samozřejmě, že nám projekt bere spoustu času a že to není jen tak. Ale návštěvnost prvního ročníku nás přesvědčila, že lunapark má smysl.
Jak dlouho trvá příprava festivalu?
Vzhledem k tomu, že akce trvá dva měsíce, tak musíme do poslední chvíle čekat, než budou divadelní ansámbly vědět, jaké mají termíny svých vystouení. Největší šrumec nastává v únoru, ale od listopadu probíhají už první přípravy, rozjednávají se sponzoři a tak.
Kolik lidí se na realizaci projektu podílí?
Mnozí lidé se z různých časových důvodů na přípravách vystřídali. Tým lidí, který se na lunaparku podílí přímo je velký – asi deset produkčních, kteří zajišťují jednotlivé akce. Spolupracujeme samozřejmě také s grafiky, programátorem a dalšími lidmi.
Já mám na starosti koordinování a kontaktování divadel, kaváren a doprovodného programu. Letos jsme se usnesli, že nejen z časových důvodů, je lepší když akci řídí jeden člověk.
Podle jakého klíče vybíráte kavárny a divadelní spolky?
Kavárny se snažíme vybírat hlavně podle toho, zda dávají i běžně prostor kulturnímu dění. Místa, kde člověk nemusí jít jenom na kávu, ale najde tam i hudební či divadelní program. Co se týče divadel, je to čistě o tom, že jim dáváme prostor k představení se a k nalákání diváků na jejich běžná představení. Necítíme se dostatečně kvalifikovaní na to, abychom někoho vyřazovali nebo vybírali, a proto jsme se rozhodli, že každé ze třinácti divadel bude letos hrát pouze dvakrát. Proto by si diváci rozhodně neměli nechat ujít hned první představení daného divadla.
Vstupné je na všechna představení dobrovolné. Jak naložíte s vybranými penězi?
Peníze putují do rozpočtu akce. Honoráře pro divadelní soubory jsou částečně hrazeny kavárnami, za což jim děkujeme. Pokud by se nám však podařilo na akci vybrat dost, peníze se buď přerozdělí souborům, nebo bychom je použili na výjezd Brněnského lunaparku třeba i mimo Brno. Kapely však hrají pouze za dobrovolné vstupné a drobnou útratu na baru.
Máte nějakou speciální pozvánku pro čtenáře?
Nenechte si to ujít.

Bc. Kateřina Eichlerová se narodila roku 1987 v Brně. Studuje Filozofickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně, obor Management v kultuře. Kromě toho pracuje jako produkční v Divadle U stolu, předsedá občanskému sdružení Kulturárium o.s. a koordinuje některé jeho projekty, například Brněnský lunapark. Již několik let působí také jako baristka v brněnském kavárenském prostředí.

 

Magdaléna Daňková

 

Přečtěte si také: Jeden svět v Brně: promítání pro matky s kojenci, scénické čtení i osudy ruských baletek

 

 

Autor: Stisk Studentský deník | středa 21.3.2012 19:06 | karma článku: 8,41 | přečteno: 629x