V Brně se vařila medvědí káva
Ani chladné počasí nezkazilo zájemcům o kavárenskou historii chuť přijít v sobotu na nádvoří Staré radnice v Brně a nechat se postupně unést kávovým pohledem na Brno. Průvodkyně Monika Posbieglová na úvod prozradila, že kávu přivezl do Brna jako první Turek Achmed už v roce 1702. Podle historických pramenů to bylo vůbec poprvé, kdy mohl někdo na našem území kávu ochutnat. Praha tedy za Moravou přece jen v něčem zaostává.
Prohlídku Brna soustředěnou na současné i minulé kavárny zahájila průvodkyně Monika Posbieglová na nádvoří Staré radnice. Na úvod se zájemci dozvěděli, že už v devatenáctém století měly vyšší a střední třídy možnost vybírat si v Brně téměř ze třiceti kaváren. Ke kávě si chodili posedět povídavé slečny, pánové zahrát kulečník a všichni při tom poslouchali živou hudbu. „Já bych to chtěla jednou zažít,“ povzdechla si jedna z účastnic prohlídky. Na to průvodkyně pohotově zareagovala. Skupinka stála zrovna na Jakubském náměstí za kostelem, přímo před kavárnou Savoy. „Savoy se snaží navázat na svou původní tradici, majitelé tu pořádají každé úterý a čtvrtek tančírny swingu a tanga.“ Dnešní podobu a atmosféru získal Savoy ve třicátých letech díky funkcionalistické přestavbě. V té době se dovnitř vešlo tisíc lidí. „A krásně to tam vonělo,“ zasnila se průvodkyně. Vzduch totiž proudil přes vonné pryskyřice.
Zajímavou historii má i budova napravo od Savoye. Stačí se posunout o století dříve a člověk se ocitne před zájezdním hostincem U Černého medvěda. Tam se pro změnu vešlo třicet koní k ustájení. Mimo to se U Černého medvěda prodávala káva, která byla údajně černá jako medvěd. Ať to znamená cokoli.
Když se promrzlá skupinka toužící po dalších informacích přesunula na ulici Českou, dýchla na ni první republika. Kousek odtud totiž stála Brichtova kavárna, kde vysedávala redakce Lidových novin a umělci jako Janáček, Čapek a Těsnohlídek. Když nebyli k nalezení tam, mohli vysedávat ještě o kousek vedle, ve Stopkově pivnici.
Kdo ještě neměl nachozeno a nakoukáno dost, mohl se projít kolem korza na Kolišti a narazit na repliku Zemanovy kavárny, která stávala v místě dnešního Janáčkova divadla. Přesnou kopii budovy, kterou původně projektoval Bohuslav Fuchs, nechali v devadesátých letech postavit nadšenci jen o kousek dál.
Brněnské kavárny prošly dlouhou a strastiplnou cestou. Začínaly jako luxusní místa zábavy, pak přerostly v prostory, kde se setkávali lidé všeho druhu. Za první republiky hromadně měnily jména z nehezky znějících rakouských variant na evropskou Aidu, Esplanade nebo třeba Savoy. Ve třicátých letech bylo mnoho kaváren přestavěno ve funkcionalistickém stylu, přičemž si ale zachovaly svou společenskou úlohu.
„Málokdo ví, že i dnes se dá v Brně stylově kavárensky žít,“ řekla na závěr prohlídky průvodkyně. Stačí prý zajít do kavárny Moravského zemského muzea, do LibertyCafé vedle Zelného trhu nebo do tolikrát zmiňovaného Savoye.
Další články nejen o Brně najdete zde.
Autor: Adéla Beranová
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit
Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová
Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku
V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu
Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR
Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou
Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...
Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další
Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....
Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc
Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...
Václavské náměstí
Stavba tramvajové trati přes Václavské náměstí pokročila.
Václavské náměstí
Stavba tramvajové trati přes Václavské náměstí pokročila.

Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato
Fermentace dokáže proměnit známé suroviny v chuťově komplexní zážitek. Naše redaktorky proto vyzkoušely dvě salátové zálivky od moravské značky...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1122x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube



















