Tričko a džíny nosím i zde, říká mladá Češka žijící v Egyptě
Barbora Pašková se narodila před jednadvaceti lety v jihočeském městě Sezimovo Ústí, kde vychodila i základní školu. Po gymnáziu se ale rozhodla Českou republiku opustit a přestěhovala se do egyptského Sharm el Sheikhu. Na letní dovolené se zamilovala do svého nynějšího snoubence a místo vysoké školy odjela k pyramidám. Celé okolí včetně mě jí rozhodnutí vymlouvalo. Dnes jsme překvapeni, jak se s arabskou kulturou sžila a jak je spokojená.
V čem jsou podle tebe hlavní rozdíly života v České republice a v Egyptě?
Hlavní rozdíl vidím v kultuře. Egypťani jsou uzavřenější, vášnivější a také žárlivější. Například není dobré, aby v autobuse seděl vedle ženy cizí muž. Na druhou stranu jsou velcí gentlemani. Zvykem je, že ženám otevřou dveře, postarají se o ně a tak dále. Velmi to souvisí s tím, že téma sexu se neprezentuje na veřejnosti. Například ve filmu sexuální scény vymažou, v televizi ani v médiích se s tím člověk nesetká. Je tedy jasné, že když vidí Egypťani Evropanku v sexy oblečení, sesypou se na ni jak kobylky.
Není ti to nepříjemné? Vzhledem k tomu, v čem jsi byla zvyklá žít v České republice.
Zprvu je to pro Evropanky nezvyklé, ale pokud slyšíš, co se může všechno stát, dáš si na to pozor a respektuješ jejich kulturu. Například jedna maďarská delegátka čekala večer spoře oděná na autobus a zastavilo před ní auto s Egypťany. Mysleli si totiž, že je to prostitutka. Začali ji tahat do auta, ona se ale ubránila – jednoho kopla do rozkroku a ostatní se sebrali a odjeli. Zde v Sharm el Sheikhu to není tak přísné. Jelikož tu je mnoho hotelů, tak jsou místní zvyklí na turistky v minisukních. V jiných částech Egypta bych ale toto oblečení nedoporučovala.
Jiný kraj, jiný mrav – aneb minisukně jen pro prostitutky
Kde vidíš hlavní rozdíl v soužití s Egypťanem a Čechem?
Když se dívka provdá za Egypťana, tak má jistotu, že ji muž neopustí jen proto, že ho omrzela. Je i menší pravděpodobnost, že ji manžel podvede. Manželství si zde váží mnohem více než v České republice. Na druhou stranu jsou Egypťani velmi žárliví, manželky si hlídají a starají se o ně. Jsou také velmi vázaní na rodinu a přejímají její názory.
U nás se traduje názor, že muslimové berou manželku jako majetek a podle toho se k ní chovají. Co si o tom myslíš?
Existují dva typy Egypťanů. Jedni si vezmou Evropanku pro vízum nebo peníze a druzí z lásky – a podle toho se k ní chovají. Také záleží, z jaké rodiny muž pochází. Jedni jsou velice benevolentní, náboženství pro ně nehraje velkou roli. Jen není ideální, aby žena nosila například minisukni a výstřihy. U druhého typu je zle, pokud žena nedělá to, co muž chce. Oba typy jsou ale rodinně založení, takže je normální, že nejdéle do pěti let bude mít pár děti. A ne jen jedno, jak je zvykem v České republice.
Jak jsi musela změnit své chování a styl oblékání konkrétně ty?
Jelikož jsem se po přestěhování do Egypta rozhodla konvertovat k islámu, nosím šátek a normální oblečení – tedy džíny a tričko. Nejsem nijak omezovaná. Chodím si, kam chci. Rodina mého přítele je nábožensky založená. Je tedy rozdíl v tom, že si například s mužskými členy rodiny nepodám ruku, ale jen se pozdravíme.
Cizinka vyjde Egypťana levněji – později se ale prodraží
Chovají se k tobě ostatní lidé jako k ženě jinak než k Egypťankám?
Záleží na tom, jak mne poznají. Pokud vidí, že nosím šátek, berou mě úplně stejně jako ostatní Egypťanky. Když zjistí, že jsem cizinka, víc si mě váží. Mužští většinou závidí tomu, kdo si vezme cizinku. Místní ženy se o sebe moc nestarají, neřeší svou váhu ani vzhled. Platí zde přísloví: Cizinka po ránu sice nevypadá jako nestvůra, ale její jídlo není tak chutné. Je to i otázka peněz. Pokud si muž vezme Egypťanku, musí ji koupit zlato v hodnotě, kterou určí její rodina. Cizinka tedy vyjde zezačátku levněji (směje se).
A později už ne?
Myslím si, že spíš naopak. Cizinka chce jezdit do své země, má větší nároky a požadavky jak na bydlení, tak na život celkově. Egypťanky jsou vychovávány tak, že by měly být skromné a co nejvíc z manželovy výplaty ušetřit. Nejsou zvyklé na náš evropský standard. To, co pro nás znamená standard, je pro ně přepych.
Jak trávíš běžný den?
V době, když jsem nepracovala, tak jsem ho trávila úplně stejně jako doma v České republice. Vstala jsem, nasnídala jsem se, uklidila a uvařila. Pak jsem si šla třeba sednout s kamarádkou nebo ven na procházku. Ted‘, když pracuji v hotelu jako supervisor od rána do večera, přijdu domů kolem sedmé večer a relaxuji. Velký rozdíl tedy nepociťuji.
Zamilované Evropanky si většinou uvědomí pozdě, že takhle žít nemohou
Jaký je podle tebe problém v situacích, kdy se dívky zamilují na dovolené do muslimů a po pár měsících odjíždějí zklamané domů?
Podle mého názoru jsou hloupé od začátku. Problém je v tom, že devadesát devět procent potká svého manžela v turistickém letovisku, ale oni jsou z jiných částí Egypta. To znamená obrovský kulturní rozdíl – v odlehlých částech je vše více tradiční. Pro Evropanku, která se pouze zamilovala, ale arabská kultura jí nic neříká, není možné žít takový život. Poté, co na to žena přijde, je už většinou pozdě.
Existují podle tebe nějaké stereotypy, které máme my o muslimech a oni o nás?
Například muslimové si o Evropankách myslí, že jsou lehké ve všech směrech. A Evropané jsou přesvědčeni, že muslimky jsou utlačované a nemohou mít vlastní názor
Myslíš, že se někdy vrátíš zpátky do České republiky?
To záleží na budoucnosti. Kdyby náš vztah nevyšel, vrátím se. Také pokud bychom měli oba lepší pracovní podmínky v České republice, pojedeme tam. Mohamed, můj přítel, je ale více vázaný na rodinu než já, takže nevím, jak dlouho by u nás vydržel.
Egypťani chtějí demokracii, ale neumí v ní žít
Jak jsi prožívala protesty v nedávné době proti bývalé vládě Hosniho Mubaraka?
Kdybych si nepustila televizi, nevím o tom. Protesty byly jen v Káhiře a něco menšího ve větších městech. Turistů se to vůbec nedotklo, jen pokud by vyjeli přímo do Káhiry na výlet. Média celou kauzu zveličovala. Pár skupin se zde snažilo poškodit Egypt a uměle vyvolávalo protesty – spousta lidí protestovala a ani nevěděla proč. Byla to politická a mocenská hra, která ještě neskočila.
Jak to podle tebe celé dopadne?
Myslím, že při dalších volbách Muslimské bratrstvo razantně upadne, protože ho mnoho lidí nesnáší. Lidé je volili, protože v Egyptě žije osmdesát pět milionů lidí a více jak polovina je nevzdělaná, takže neví, koho volí. Problém je v tom, že muslimští bratři nemají žádné zkušenosti s politikou, protože za Mubaraka byli zakázanou stranou.
V médiích se velmi diskutovalo o přijetí Muslimského bratrstva do parlamentu. Slyšet byly jejich požadavky na zavoskování pyramid a zákaz bikin na plážích. Myslíš, že je to reálné?
Přestože mají v parlamentu šedesát procent míst, reálné to není. Egyptská ekonomika je závislá na turismu. To znamená, že by tím ohrozili vlastní zemi. Navíc tyto názory vyslovili v předvolební době. Lidé proti nim také protestovali. To je podle mého názoru největší problém Egypta – lidé si někoho zvolí a za chvíli proti němu protestují. Egypťani by chtěli demokracii, ale neumí v ní žít. Neumí přijmout pravidla demokracie.
Ilustrační foto: archiv Barbory Paškové
Autor: Barbora Čunátová
Více studentských článků si můžete přečíst zde.
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Dvě nehody v Praze: z hromadné utekl řidič, při druhé se převrátila sanitka
V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...
Springsteen nahradil Čechům koncert a zkritizoval Trumpa. Užíval si i Petr Pavel
V pražských Letňanech dnes koncertoval americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen za doprovodu...
V Plzni střílel muž do dopravního značení. Policie ho dopadla i se zbraní
Policie zasahuje v plzeňské městské části Lochotín, kde došlo ke střelbě do dopravního značení. Na...
Po tropických teplotách se Českem přehnaly bouřky. Někde riziko stále trvá
Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1120x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube