To jsou Oni – poustevnicí, filosofové i jedlíci citrónů

Jako tajemná stvoření působí bytosti z obrazů Viktora Pivovarova. Přesto však máte pocit, že to jsou důvěrně známí přátelé, kteří se vám ve snech zjevují už od dětství.

Viktor Pivovarov je jednou z vůdčích osobností moskevského konceptualismu. Výstava Oni v Moravské galerii tvoří průřez umělcovou tvorbou od osmdesátých let, kdy se přestěhoval do Prahy, a seznamuje nás s démony i anděly malířovy mysli.  „Opěrné body toho pokusu tvoří výběr z cyklů, jejichž hlavním námětem jsou bytosti, které si umělec představuje, staví je před sebe a uděluje jim tak samostatnou existenci. Poznává i nepoznává se v nich samotných, “ přibližuje retrospektivní expozici kurátor Marek Pokorný. Můžeme si být jistí, do jaké míry se tato stvoření živí naší myslí a kdy se stávají součástí vnějšího světa?

Pivovarovova díla na návštěvníky působí tajemně povědomě. Více než stovka exponátů je rozdělena do sálů, ve kterých tematicky představují právě Poustevníky, Melancholiky, Krasavce nebo Jedlíky citrónů. Jsou to stvoření podobná lidem více či méně, ale vždy dokonale vystihují charakter a vlastnosti, které jim autor vložil. Postavy v sérii Dokonalí jsou anonymní, bez tváří. Přesto si však, tak jako ve snech, umíme představit jejich náladu a rozpoložení, které autor vyjádřil postojem těla a gesty. Tyto oleje na plátně střídají například Poustevníci, kresby, jenž na první pohled působí dětsky, ale jsou to spíše strašidla dospělých myšlenek. Pivovarov jako dlouholetý ilustrátor dokáže groteskním stylem vystihnout všechny běsy poustevníků v nás.

Stěžejním bodem celé výstavy jsou plátna v sále Jedlíků citrónů. Imaginární příběhy, jasné představy s nesmyslnou logikou, jsou jako vzpomínky na sen, ze kterého jste se právě probudili. Skutečné věci, skuteční lidé v nadrealistických souvislostech. Stejně jako program moskevského konceptualismu i tato výstava zdůrazňuje otázku skutečnosti a zamýšlí se nad ní.

Výstava tak není určena jen milovníkům umění, kteří vidí Viktora Pivovarova v hlubším uměleckém a historickém kontextu. Díky zkušenosti s ilustrováním dětských knih dokáže pozorovatelům přiblížit svůj imaginativní svět plný fantómů, kteří jsou zároveň i fantómy našimi. I umění neznalí návštěvníci se mnohou vydat na cestu za poznáním toho, kdo to jsou Oni.

Michaela Sagitariová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 19.4.2010 12:00 | karma článku: 9,54 | přečteno: 690x