Světový šampion: Moje medaile má hodnotu dvouměsíční brigády

Mountain Bike Orienteering (MTB-O), česky orientační závod na horských kolech, není médii ani diváky nejsledovanějším sportem. Třiadvacetiletý student Jiří Hradil v něm ale patří ke světové špičce.

Jirí Hradil na stupních vítezu s ceskou vlajkou a stríbrnou medailí.Foto: Marek Pospísek


Jiří Hradil studuje třetí ročník Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Mimo to se aktivně a úspěšně věnuje pro mnohé zvláštnímu sportu, závodům MTB-O. Stříbrný medailista z loňského mistrovství světa odhaluje podrobnosti o tomto neobvyklém sportu i o sobě.

Jak byste vysvětlit neznalému člověku, co MTB-O znamená?




Jsou to orientační závody horských kol. To znamená, že se jezdí se na kole, na němž je umístěn držák mapy neboli mapník. Úkolem je projet v mapě vyznačenou trasu co nejrychleji. Přitom se smí jet jen po cestách.

Loňská sezóna pro vás byla velmi úspěšná. Co se vám povedlo nejvíce?




Určitě druhé místo na mistrovství světa ve sprintu, pak v podstatě celé mistrovství Evropy. Vyhrál jsem také mistrovství republiky na klasické trati. Celkově jsem s těmito výsledky velmi spokojený.

Jak lze skloubit studium vysoké školy a trénink?




Někdy to jde bez problémů. V minulém semestru jsem byl ve škole docela často, až moc. Bohužel máme hodně povinných cvičení. Kdybych se třeba rozhodl, že pojedu na dva týdny na Kanáry, jako jezdí většina reprezentantů, tak bych se  nemohl divit, že nějaký předmět prostě neudělám. Ale hodně záleží i na jednotlivých vyučujících. Hlavní závody, jako mistrovství světa a Evropy, jsou ale naštěstí o prázdninách.

V Brně bydlíte na kolejích. Trénujete i tady?




V Brně trénuju hlavně na silničním kole, někdy třeba jedu z Brna na kole domů do Zlína a naopak.

Kolo tedy máte sebou na kolejích. Neměl jste kvůli tomu problémy?




Správcové zatím neprotestovali a spolubydlící taky ne, vejdeme se tam všichni i s kolem v pohodě. Popravdě ale čekám, kdy nějaké problémy přijdou.

Jezdíte i jiné závody na kole, nebo se specializujete čistě jen na MTB-O?




Teď nedávno jsem jel třeba Chřibskou padesátku, což je závod na horských kolech, ale bez mapy. Minulý týden jsem si pro změnu střihnul závod českého poháru na silničním kole. MTB-O závodů není zase tolik, když zrovna nejsou, najdu si něco jiného.

K MTB-O jste se dostal přes pěší orientační běh, běháte ještě dnes?





Posledních několik let už běhám jen přes zimu, když se na kole nedá tolik jezdit. Určitě mi ale pěší orienťák pomohl velice dobře zvládnout práci s mapou a za to jsem rád.

Souhlasíte s tím, že v méně populárních sportech jako MTB-O je menší konkurence a tedy větší šance uspět?




Nic není zas tak jednoduché, jak se zdá. MTB-O sice není známý sport, ale rozhodně bych ho nezařadil mezi nějaké lážo plážo. Zatím se mi kvůli tomu ani nikdo nesmál. Kdyby ano, půjčím mu kolo a mapu, ať si to zkusí.

Kde získáváte peníze, které jsou třeba k vrcholovému sportování?




Především mě živí rodiče, přes prázdniny se snažím trochu brigádničit. Ale ve školním roce se škola, trénink a práce stihnout nedá. Spíš se snažím šetřit. Za loňský rok jsem také dostal něco od svazu, oddílu, ale to je spíš takové malé přilepšení. Mám i nějaké sponzory, ale není to nic zásadního. Za medaili na mistrovství světa jsem si vydělal jako za dva měsíce na brigádě, což není moc.

Kolik peněz stojí kolo pro MTB-O?




To je právě největší výdaj. Moje kolo má teď před sebou pátou sezónu, tak snad ještě vydrží. Všechno něco stojí, záleží, jestli chcete mít kolo za dvacet nebo sto tisíc.

Co si myslíte o tom, že mají pořadatelé závodů problémy s ochránci přírody? Většinou se závody ruší kvůli volně hnízdícím ptákům, jako je raroh a lelek, které by mohli cyklisté vyrušit.




Myslím, že orienťáci na kolech jsou naprosto neškodní. Už jen tím, že jezdí obvykle pouze po cestách, nehrozí, že vjedou do nějakého hnízda. A takový nepořádek, jako když se v lese třeba těží dřevo a jezdí tam traktor, nezpůsobí ani deset tisíc cyklistů. Obavy ochránců tedy příliš nechápu.

Setkal jste se někdy s dopingem?

Osobně jsem se s ním nesetkal. Spíš sem tam používám něco z volně dostupných podpůrných prostředků. Kupuju si iontové a různé regenerační nápoje, něco na klouby a na závody nějaký  energetický gel. Tereza Polášková

MTB-O

 

 

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 28.4.2009 9:00 | karma článku: 15,05 | přečteno: 1392x