Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sudová vína jsou hrozný nešvar Čechů, tvrdí mladý sommeliér

David Mádr patří mezi nejmladší sommeliéry v republice. Zatímco jeho vrstevníci mnohdy pijí nekvalitní sudová vína, on hodnotí na soutěžích nejrůznější české a moravské vinaře. 

Brno – Sudové víno, téma, které už více než rok řeší také zdejší zákonodárci. Zakázat sudové víno sice není řešení. Ale mělo by se skutečně prodávat v trafikách či ve večerkách? „Způsob jakým se v současné době u nás prodává víno, je nedůstojný,“ láteří nad sklenkou vína mladý sommeliér. 

 

Sbíral jste zkušenosti v řadě vinařských světových destinací. Setkal jste tam také se sudovými víny? 

Rozhodně ne. Nesetkal jsem se s tím, že bych došel do vinotéky, baru nebo trafiky a tam mi načepovali do pet lahve víno. Česká prodejní kultura je příšerná. Moc bych si přál, aby tento nešvar zmizel z České republiky.

Tudíž nejhorší zlozvyk Čechů v souvislosti s pitím vína jsou sudovky? 

Ano. Já sám je nepiji, jsou to vína lidově řečeno na jedno brdo. Asi nejvíce mě dokáže naštvat, pokud mi někdo řekne, že má sudovou Pálavu, což se skutečnou Pálavou nemá co do činění. 

Proč? 

Vína, co se vydávají pod názvem Pálava, se ve skutečnosti vozí z destinací, jako je Moldávie, Maďarsko a další. Do takových vín se přidávají různé stabilizátory či aromatické látky. 

Na druhou stranu, sám jste student, takže jistě víte, že finanční situace třeba u studentů není vždy růžová. A sudové víno je levné a svůj účel splní.

To ano, ale nesouhlasím s tvrzením, že by studenti neměli na koupi kvalitní láhve vína. Vždyť kolikrát mají více peněz něž pracující. Znám řadu studentů a obecně mladých lidí, kterým nedělá problém utratit za večer v klubu mnohem více, než by je případně stála láhev kvalitního vína.

Za kolik se dá vlastně koupit láhev kvalitního vína? 

To není úplně jednoduché říct, protože každý vám řekne trochu jinou částku. Já se ale domnívám, že láhev kvalitního vína můžete sehnat už od 130 korun. 

Téma rezonuje dokonce i v politice. Novela zákona počítá se zákazem sudových vín, jež nepochází od tuzemských vinařů. Mnoho vinoték se obává, že je to zruinuje. Vy rovněž pracujete ve vinotéce. Co si o tom myslíte?

Každý se mnou nebude souhlasit, ale já to vítám. Nemyslím si, že by tato regulace mohla vinotéky zlikvidovat. Pakliže vinotéky odebírají a prodávají zboží poctivě, od kvalitních vinařů, nemělo by se jich to dotknout. Doufám, že norma by mohla napomoci právě poctivým prodejcům vín, protože se trh vyčistí od různých nekvalitních výrobků jako třeba právě Pálava z Moldávie. Jen cena  hroznů se pohybuje okolo 25 až 30 korun za kilo. Když přičteme další náklady spojené s výrobou vína, nemůže logicky prodávat litr za 50 Kč. Za kvalitu se platí. Avšak i kdyby se zákon podařilo zavést, bojím se, že si lidé stejně najdou způsob, jak ho obejít.

Takže úplně zlikvidovat sudová vína? 

To netvrdím, ale když už někdo chce sudovku, tak by si ji měl koupit přímo od vinaře. I já sám jsem několikrát odjel od vinařů s nabalenými pet lahvemi s načepovaným vínem. 

Kde si zákazníci víno určitě kupovat nemají? 

Podívejte se na Brno. Odhaduji, že se tu nachází téměř dvě stě vinoték. Není možné, aby se prodávalo víno v trafikách, drogeriích či v květinářstvích. Copak do trafiky k novinám a cigaretám patří víno? Když to zjednoduším, my přece ve vinotéce také nebudeme prodávat maso. A to ještě nemluvím o tom, jak asi musí vypadat údržba či skladování vína v trafikách.

Co byste poradil studentům, kteří sudová vína často konzumují?

Když chtějí pít sudovky, ať si zajdou koupit nějaké k vinaři. V lepším případě, ať navštíví nějakou specializovanou prodejnu či vinotéku, kde jim poradí s výběrem lahve. Bylo by příjemné vidět, kdyby se lidé i studenti neopíjeli před Janáčkovým divadlem s pet lahví vína v ruce. Celkově to celé snižuje kulturu pití vína v Česku. 

S vínem se často pojí různé studentské nápoje typu „houba“ (kombinace červeného vína a kterékoli černé limonády). Už jste se někdy objevil na podobné party, kde by se podobné drinky daly otestovat? 

Díkybohu jsem neměl možnost něco podobného ochutnat. Nachomýtl jsem se ale na nějaké akci, kde si jedinci pochutnávali na houbě či na vínu se sirupem.

Nějakého faux pas jste se musel určitě dočkat i od zákazníků. Jaké vám utkvělo v paměti nejvíce?

Měli jsme jednu zákazníci, jež si dala deci francouzského vína z oblasti Bordeaux. Jen pro představu, taková láhev stojí okolo 400 korun. Po chvíli mě požádala, zda nemáme kofolu. Zprvu mně to přišlo jako normální požadavek zákazníka. Vůbec mě nenapadlo, že si o chvíli později kofolu přilije do vína.

 

David Mádr 

David Mádr (1997) patří mezi nejmladší sommeliéry v republice. Pochází z Brna a od svých osmnácti let se specializuje na sommelierstvrství. Minulý rok úspěšně maturoval na brněnském gymnáziu. Nyní první rok studuje Vysoké učení technické obor podnikatelství. Zároveň působí v brněnské vinotéce Vindom.

Michal Šťastný

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 8.11.2016 10:31 | karma článku: 17,03 | přečteno: 1399x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 256x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

VIDEO: Česká chovatelka uhodila psa na výstavě, pořadatelé ji vyloučili

22. července 2024  21:38

Během sobotní výstavy psů v maďarském Sarváru se neovládla česká vystavovatelka a po skončení...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. A získal první velkou zakázku

22. července 2024  20:58

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést...

Dárek pro Putina podpořilo 300 tisíc lidí. Vybírají i na zasaženou nemocnici

22. července 2024  20:40

Rusko před několika dny zasáhlo raketou největší dětskou nemocnici v Kyjevě. Projekt Dárek pro...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com