Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Služby pro zdravotně postižené jsou v Brně dobré, Praha se propadla

Rozhovor s vedoucí úseku speciálního vzdělávání ministerstva školství Lenkou Felcmanovou o tom, jaká je úroveň speciálního vzdělání českých pedagogů i o změnách, které ministerstvo v této oblasti chystá.

Brno – Organizace spojených národů v únoru přijala úmluvu o právech osob se zdravotním postižením. S tím, jak na úmluvu bude reagovat české ministerstvo školství a jaké konkrétní změny chystá, se svěřila vedoucí úseku speciálního vzdělávání ministerstva školství Lenka Felcmanová. Jednou z probíraných otázek je také úroveň českých pedagogů v oblasti speciální pedagogiky nebo to, jaké jsou rozdíly v úrovních speciálních služeb v krajích.

Jak bude ministerstvo školství reagovat na úmluvu OSN o právech postižených?

Ministerstvo připravilo národní akční plán inkluzivního vzdělávání, který by měl být uskutečněn v následujících třech letech. Bude v něm uvedeno, co všechno je potřeba ve školském systému změnit.

Plán budou připravovat odborníci v oblasti vzdělávání. Budeme spolupracovat i s dalšími ministerstvy a se zástupci organizací hájících práva osob se zdravotním postižením a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Po těch třech letech by pak měl být tento plán úspěšně zrealizován. Dále jsme ve spolupráci s vládním výborem pro zdravotně postižené občany připravili nový plán pro vyrovnávání příležitostí občanů se zdravotním postižením. Prioritou je podpora konkrétních úkolů, ke kterým se ministerstvo školství zavázalo, a to zejména na základních, ale také na vysokých školách.

Můžete popsat některé konkrétní změny?

Potřebná je úplně zásadní změna, a to jak legislativy, tak financování. Dále je třeba posílit vzdělání pedagogů, aby byli schopni i běžní učitelé na běžných základních školách pracovat s žáky se zdravotním postižením. Ministerstvo připravilo novou vyhlášku o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kde je jejich začlenění do běžných tříd uvedeno jako preferovaná varianta. Je tam také snížen počet žáků ve speciálních třídách, aby s nimi mohli učitelé pracovat více individuálně.

Jaká je podle vás současná úroveň učitelů?

Obecně nelze říct, že by byla špatná. Ale přece jenom oblast speciální pedagogiky ještě pořád není natolik zastoupena v přípravě běžných učitelů, jak by bylo potřeba.

Jaká je úroveň České republiky v porovnání s jinými zeměmi?

Myslím, že nelze říct, že by český vzdělávací systém byl na špatné úrovni. Určitě je ale co zlepšovat, jak v profesní přípravě, tak v mezioborové spolupráci, která u nás hodně vázne, a také v komplexnosti služeb. Přístup ke službám a jejich kvalita se totiž hodně liší region od regionu. Je proto potřeba vytvořit celostátní koncepci pro školství, kterou by se kraje řídily. Pracovníci krajského úřadu by pomocí ní zjišťovali, jaké služby jsou nabízeny, které chybí, co je potřeba posílit, co je neefektivní a podobně.

Který region si vede nejlépe?

Určitě Jihomoravský kraj je na tom v porovnání s ostatními relativně dobře. Hodně to vázne v Libereckém kraji. Z informací, co máme, nás vyděsilo, že je tam pouze osm asistentů pedagoga na celý region, čemuž se mi ani nechce věřit. Teď paradoxně Praha výrazně zhoršila přístup k žákům se zdravotním postižením, takže se propadla hodně hluboko.

Myslíte, že je lepší, když jsou děti se zdravotním postižením vzdělávány ve speciálních třídách, nebo když se zapojují do běžného kolektivu?

Pokud jsou učitelé běžných škol připraveni a ví, jak s těmito žáky pracovat, tak je individuální integrace vždycky tou lepší volbou, protože dítě zůstává ve svém přirozeném prostředí. Speciální školy jsou často daleko, žák musí dojíždět nebo tam dokonce bydlet a vzdaluje se tak vlastní rodině. V běžných školách ale musí být neustále vytvářeny a zlepšovány podmínky tak, aby tito žáci mohli být úspěšní. Ze studií plyne, že žáci, kteří prošli běžnou školou, se dostali vždycky dál. I pro budování přirozených vztahů ve společnosti je lepší, aby děti byly pohromadě. Ve chvíli, když začneme někoho vyčleňovat už od začátku, tak zůstane vyčleněn napořád. Není ale možné úplně zrušit speciální školy, protože jsou děti s tak závažnými postiženími, že pro ně bude speciální škola vhodnější.

slovník: inkluzivní pedagogika - vychází z myšlenky, že školy mají vzdělávat a vychovávat všechny děti společně, a to bez ohledu na jejich předpoklady a handicapy (tělesné i duševní)

Ukázka z rozhovoru s vedoucí úseku speciálního vzdělávání ministerstva školství Lenkou Felcmanovou:

Kristina Kolovrátková

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 11.4.2010 8:00 | karma článku: 10,31 | přečteno: 785x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Ukrajinskí študenti: Mier je to jediné, čo pre našu krajinu chceme

Konflikt na Ukrajine zasiahol aj študentov Masarykovej univerzity. Príbehy troch študentov a ich rodín si môžete prečítať v story od Bianky Masarykovej.

28.2.2022 v 19:30 | Karma: 12,74 | Přečteno: 178x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Bruslařská sezóna startuje na brněnských kluzištích

V sobotu 27. listopadu vstoupili na led kluziště za Lužánkami v Brně první návštěvníci. Před branou se museli prokázat certifikátem o očkování nebo o prodělání nemoci. V pondělí se pak otevřelo i kluziště Vodova.

5.12.2021 v 22:17 | Karma: 9,56 | Přečteno: 217x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Jihomoravští hasiči dostávají na semaforech automaticky zelenou

Jihomoravští hasiči se jako jediní v České republice zapojili do projektu C-ROADS Brněnských komunikací, díky kterému dostávají na křižovatkách preference, aby se na místo zásahu dostali včas. Zelenou na semaforech spouští majáky.

3.12.2021 v 10:22 | Karma: 10,74 | Přečteno: 142x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnský dopravní podnik montuje své vlastní tramvaje

Brněnský dopravní podnik si jako jediný v České republice montuje vlastní tramvaje, které jsou pojmenované po brněnském drakovi. Momentálně se pracuje na osmnáctém a devatenáctém drakovi. Do roku 2024 jich vyrobí čtyřicet jedna.

24.11.2021 v 7:40 | Karma: 13,59 | Přečteno: 178x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská Montessori škola Perlička otevře lyceum s maturitou

První Montessori střední škola v Jihomoravském kraji bude od září v Brně. Studenti budou střídavě týden ve škole a týden na venkově v Křížovicích. Podobný režim už mají dospívající žáci z Montessori základní školy Perlička.

23.11.2021 v 13:08 | Karma: 10,21 | Přečteno: 281x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com