Roztroušení sklerotici nepláčou, ale cvičí
Brno – Pojem roztroušená skleróza zní pochmurně a já před vstupem váhám, zda jsem si neukousl příliš velké sousto. Když však vcházím do pavilonu D1 Fakultní nemocnice Brno, kde se letos poprvé koná Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), obklopí mě přátelská a pohodová atmosféra. Lidé ve sportovním oblečení čile rozprávějí jak mezi sebou, tak s organizátory a za rohem v tělocvičně se pak shlukují, aby vyslechli instrukce cvičebních asistentek.
Mimo jiné se tu sešlo i několik rodičů s malými dětmi. „Přišli jsme si sem
zacvičit a kluky jsme vzali, aby se podívali, co ta nemoc obnáší. Myslím, že takovéto projekty jsou užitečné, jak pro nemocné lidi, kteří si můžou vyzkoušet, co všechno dokážou, tak pro ty zdravé,“ říká Pavlína Vojancová, která na akci přišla s celou rodinou. Její dva malí synové právě obsadili dva ruční rotopedy a šlapou, co to dá. „Člověk totiž mnohdy zjistí, že má horší fyzičku než nemocní a že by se sebou měl něco dělat,“ dodává.
Za pravdu jí dává i organizátor akce Ondřej Kolařík: „Samozřejmě, že je pohyb pro pacienty s roztroušenou sklerózou důležitý, to je přeci pro
každého. Cílem této akce je na to ty nemocné upozornit, dodat jim odvahu a chuť začít cvičit. Chceme však také zvýšit celkové povědomí o této problematice, jelikož spousta rehabilitačních center tady v Brně se do letošního ročníku nechtěla zapojit,“ říká.
MaRS probíhá v Česku už čtvrtým rokem. Například v pražských Průhonicích cvičí lidé od pátečního odpoledne celých čtyřiadvacet hodin. „Jelikož se letošní ročník pořádal tady v Brně poprvé, nebyli jsme si jisti účastí a zkrátili dobu cvičení na čtyři hodiny. Hodláme se však zapojit i příští rok, to už budeme cvičit déle“ dodává Kolařík.
Maraton mezitím pokračuje, na chodbách bzučí rotopedy a tělocvična je plná lidí protahujících se na žíněnkách a cvičebních balónech. V jedné z místností se nachází několik počítačů, na nichž mohou návštěvníci trénovat logické myšlení a koncentraci s pomocí speciálního programu.
Jedna z cvičících se mě ptá, kde tuto místnost najít, a přitom si mě dobírá, že ji prý se svým fotoaparátem sleduji až moc důkladně. Rychle se představuji, aby na mě snad nebyla zavolána policie, a hned se ptám, jaké zdejší cvičení se jí líbí nejvíce.
„Všechny,“ říká. Jmenuje se Božena Kolářová a nemá prý roztroušenou sklerózu, ale obrnu. „Já mám skoro všechny tyhle přístroje doma a cvičím každý den, ale chtěla jsem se sem přijet podívat.“ Když jí řeknu, že v tom případě je fyzicky aktivnější, než jsem já, zatváří se nechápavě. „Ale žádné takové, vždyť vy jste ještě mladík. Mně tuhle energii do života musela dodat moje vnoučata,“ směje se.
Zahanbeně jí ukazuji cestu do místnosti s počítači.
Už se chystám k odchodu, když mě zastavuje další z cvičících a já znovu musím oznámit, že nejsem žádným slavným reportérem, nýbrž jen usmrkaným studentem žurnalistiky. To prý nevadí. Jméno mi paní prozradit nechce. Její přátelé a známí totiž ještě nevědí, že roztroušenou sklerózu má, a ona si nepřeje, aby se to někde dočetli. Přesto mi svěřuje svůj příběh: „Roztroušená skleróza se mi projevila teprve nedávno. Ještě před třemi roky jsem normálně sportovala, jezdila na kole, plavala, a teď chodím o holích.“ Hodně jí prý podpořila komunita, která lidem s roztroušenou sklerózou pomáhá. „Přidala jsem se do zdejšího sdružení a ti lidi jsou skvělí. Je to všechno o pozitivním přístupu. Nikdo tu nepláče, každý se snaží se svým stavem něco udělat, a to je moc důležité. Bohužel, hodně lidí se bojí vyhledat pomoc, když ho diagnostikují.“
V Brně MaRS probíhá ve spolupráci s místním sdružením ROSKA Brno-město, které podporuje lidi s roztroušenou sklerózou. V současné době mají přes sto členů, mnoho z nich si sem přišlo zacvičit. Většina z přítomných jsou dospělí a lidé v pokročilejším věku, roztroušená skleróza však často postihuje i mladé lidi. V Česku pro ně existuje Sdružení mladých sklerotiků, které jim má pomoci se s diagnózou vyrovnat.
Když opouštím pavilon D1, zamyšleně nechávám v kasičce s dobrovolným vstupným pár peněz a přemítám nad tím, zda jsem se ke cvičícím lidem neměl přidat. Ano, má zdejší návštěva byla přeci pracovního rázu. Přesto ve mně lidé vzdorující svému těžkému údělu s úsměvem na rtech zanechali hluboký dojem. Dnes večer si zacvičím.
Ano, dnes určitě.
Pozn.: Autorem je člověk, který cvičí mnohem méně, než by měl.
Tadeáš Burger
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit
Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová
Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku
V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu
Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR
Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
| Další články autora |
V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody
Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí
Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...
Obluda mezi nádražími. Tam, kde řezali sovětské vagony, zastaví metro D nad rybníkem
Pokud by se vyhlašovala anketa o nejošklivější nádraží v Praze, to v Krči by mělo určitě medaili....
Soud rehabilitoval číhošťského farníka, odmítl svědčit proti faráři Toufarovi
Krajský soud v Hradci Králové v úterý rehabilitoval číhošťského farníka a očitého svědka takzvaného...
Soud v Ostravě rozdělil kauzu pašování fosforu pro výrobu pervitinu
Krajský soud v Ostravě dnes vyloučil k samostatnému projednání případ tří českých obžalovaných,...
Soutěž na stavbu dalších protipovodňových opatření v Brně by mohla začít v září
Výběrové řízení na zhotovitele další etapy protipovodňových opatření v Brně by mohlo začít v září....
Úpravy v ulici Sociální péče u ústecké nemocnice se asi o pět milionů prodraží
Úpravy v ulici Sociální péče u nemocnice v Ústí nad Labem se asi o pět milionů korun prodraží kvůli...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1124x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube





















