Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze: Hledání ztraceného času poprvé v českém divadle

Národní divadlo Brno uvedlo inscenaci sedmisvazkového románu Hledání ztraceného času od francouzského spisovatele Marcela Prousta. Jedná se o vůbec první divadelní adaptaci tohoto románu v České republice.
Národní divadlo Brno - Hledání ztraceného času

Brno – Adaptace klasických románů nejsou v divadlech nic neobvyklého. Když však jde o přetváření díla Hledání ztraceného času na činohru, musí zasvěcený čtenář přinejmenším překvapením zvednout obočí. Sedmidílný román Marcela Prousta má totiž přes čtyři tisíce stránek. Spisovatel na románu pracoval přes čtrnáct let. Neustále zapisoval postřehy a úvahy ze svého života a tvořil obraz francouzské společnosti přelomu devatenáctého a dvacateho století. Lze takto rozsáhlé dílo vůbec přenést na divadelní jeviště tak, aby divákovi dávalo smysl a netrvalo desítky hodin? Odpověď na tuto otázku poskytl už v roce 2000 anglický dramatik, básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Harold Pinter spolu s režisérkou Diane "Di" Trevis. Zahraniční kritici britskou inscenaci přijali kladně, u nás ji divadla však nehrála. Příležitosti se chopil režisér Jan Antonín Pitínský, který letos v dubnu Pinterovu inscenaci poprvé představil českému publiku.

Právě moment překvapení, který plyne ze zdánlivé nemožnosti román vhodně adaptovat, je největším lákadlem hry. Před začátkem představení divák neví, co má očekávat. Už na úvod hry dochází k rychlému prostřídání několika scén, které jsou pro zbytek představení klíčové. Obraz z Marcelova nešťastného dětství střídá scéna představující moment jeho smrti. Nemá cenu přemýšlet nad tím, co všechno muselo být z jednotlivých svazků románu vyškrtnuto. Činohra Hledání ztraceného času už od začátku vyžaduje divákovu plnou pozornost a je snadné se v ní ztratit. 

Jedním z významných úvodních momentů je Marcelova oslava padesátých narozenin. Na ní se sejdou lidé, kteří sehráli svou roli v Marcelově životě. Většina z nich pronese několik replik či vede s Marcelem dialog. Představení poté skáče na časové ose zpátky do minulosti, jednotlivé postavy přítomné na oslavě potkáváme skrze představení znovu a vidíme, jak se se spisovatelem setkaly a jaký s ním měly vztah. Chování postav na oslavě je totožné s jejich chováním ve zbytku představení. Ve hře se lidé s plynoucím časem nemění. Zůstávají stále stejní, drží se svých neřestí. Za jeden z hlavních motivů díla tak lze označit neproměnlivost lidí v čase.

Už ve zmíněném momentě oslavy se projeví slabina této inscenace. Činohra představuje tucet důležitých postav v několika málo minutách. Divák, který není zdatným znalcem předlohy či Pinterovy inscenace, se v nich může rychle ztratit. Zavádějící je také fakt, že někteří z představovaných lidí jsou už po smrti. Je i Marcel v momentě své narozeninové oslavy po smrti? Umírá snad právě? Na jevišti se najednou děje příliš, přestože jsme teprve na začátku. Představení se nesnaží nic vysvětlovat, naopak od této chvíle nabírá intenzivní tempo. Publiku hra nedává šanci vydechnout a utřídit si dojmy. Následuje smršť událostí, která se rychle začíná opakovat. Lásku střídá nenávist. Postavy se uvnitř svých vzájemných milostných vztahů nacházejí v nešťastném kruhu, který řeší nevěrou a lhaním. Nakonec ovšem všichni hrdinové dramatu zůstávají stejně nešťastní a zoufalí. Hru není snadné pochopit, nenabízí k tomu mnoho příležitostí. Tíživá atmosféra však na diváka doléhá tak jako tak.

Dramatu se spolehlivě daří přenést momentální náladu jednotlivých scén na diváka, a to zejména díky hereckým výkonům. Veškeré dění ženou herci k hraně únosnosti. Repliky pronáší afektovaně, v jejich tvářích se střídá jedna grimasa za druhou. Přesto většinu času nepůsobí trapně nebo nuceně, naopak se jim přehráváním daří vyjádřit silné emoce. Za zmínku stojí například srdceryvný výkon Terezy Páclové v roli Marcelovy milé Albertine. Expresivita herců je skvěle doplněna jednoduchou kulisou, která zůstává po celou dobu představení téměř nezměněna. Prostředí je šedé, pracuje s tvary a světlem. Dává tím vyniknout barevným postavám.

Zajímavým krokem byla volba hudby, která v představení sloužila zejména k zvýraznění chování postav. Beznadějné jednání hrdinů podtrhávaly hluboké, zlověstně znějící tóny. V jiných momentech tvořila hudba absurdní kontrast ke zbytku dění. Při scéně, kdy mladé dívky tančí na pláži, se místo očekávatelné malebné melodie ozvala těžkopádná elektronické hudba s dunícími basy. Přestože by nečekaně zvolená moderní hudba mohla publiku připadat pouze jako okatý pokus o prvoplánový humor, v představení tvořila příjemné zpestření a odpočinutí mezi dialogy.

Adaptace Hledání ztraceného času působí přinejmenším rozporuplně. Divákovi stačí k ztracení niti chvilka nepozornosti. Naopak obsahuje činohra dostatek groteskních momentů, takže ačkoliv ji publikum nemusí nutně pochopit, stále umí pobavit. Přetvoření sedmisvazkového románu na divadelní hru je natolik ambiciózní krok, že lze k dramatu jen stěží přistupovat bez jakýchkoliv očekávání.  V tomto bodě si počin už na začátku nechtěně podkopává nohy. Příjemce může sice nadchnout, ale také snadno zklamat. Konečný dojem se nachází někde mezi. Na jedné straně stojí výborné herecké výkony, svěží břitkost a absurdita dialogů, jednoduchá scéna a inovativně zvolená hudba jakožto podařené prvky díla. Na straně druhé se však každý z jmenovaných kladů snadno rozplyne v nejasném sledu jmen a událostí, což je nepochybně škoda. Je možné, že drama Hledání ztraceného času je zkrátka jedno z těch děl, které je potřeba vidět víckrát. Reprízu plánuje Národní Divadlo Brno na 8. května.

Autor: Stisk Studentský deník | středa 17.4.2019 23:05 | karma článku: 15,49 | přečteno: 252x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Ukrajinskí študenti: Mier je to jediné, čo pre našu krajinu chceme

Konflikt na Ukrajine zasiahol aj študentov Masarykovej univerzity. Príbehy troch študentov a ich rodín si môžete prečítať v story od Bianky Masarykovej.

28.2.2022 v 19:30 | Karma: 12,74 | Přečteno: 178x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Bruslařská sezóna startuje na brněnských kluzištích

V sobotu 27. listopadu vstoupili na led kluziště za Lužánkami v Brně první návštěvníci. Před branou se museli prokázat certifikátem o očkování nebo o prodělání nemoci. V pondělí se pak otevřelo i kluziště Vodova.

5.12.2021 v 22:17 | Karma: 9,56 | Přečteno: 217x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Jihomoravští hasiči dostávají na semaforech automaticky zelenou

Jihomoravští hasiči se jako jediní v České republice zapojili do projektu C-ROADS Brněnských komunikací, díky kterému dostávají na křižovatkách preference, aby se na místo zásahu dostali včas. Zelenou na semaforech spouští majáky.

3.12.2021 v 10:22 | Karma: 10,74 | Přečteno: 142x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnský dopravní podnik montuje své vlastní tramvaje

Brněnský dopravní podnik si jako jediný v České republice montuje vlastní tramvaje, které jsou pojmenované po brněnském drakovi. Momentálně se pracuje na osmnáctém a devatenáctém drakovi. Do roku 2024 jich vyrobí čtyřicet jedna.

24.11.2021 v 7:40 | Karma: 13,59 | Přečteno: 178x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská Montessori škola Perlička otevře lyceum s maturitou

První Montessori střední škola v Jihomoravském kraji bude od září v Brně. Studenti budou střídavě týden ve škole a týden na venkově v Křížovicích. Podobný režim už mají dospívající žáci z Montessori základní školy Perlička.

23.11.2021 v 13:08 | Karma: 10,21 | Přečteno: 281x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Role digitálních služeb České televize bude posilovat, říká její nový ředitel

1. května 2024

Jan Souček stojí od října v čele veřejnoprávní televize. V kandidátském projektu uvedl mimo jiné...

Newyorská policie zasahovala na Kolumbijské univerzitě. Vyhnala demonstranty

1. května 2024  7:08

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Česko si letos během oslav prvního máje připomene i dvacet let v EU

1. května 2024

Sledujeme online Začínají každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a spolky,...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com