Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při stopování mi na den stačilo osmdesát korun, říká Šimon Doseděl

Možností, jak dnes cestovat, je nespočet. Málokdo je ovšem všechny využívá. Šimon Doseděl se o to snaží. Na gymnáziu vyjížděl do zahraničí přes projekt Erasmus plus a o letních prázdninách zas z Benátek stopoval až do Albánie.
Šimon Doseděl v lednu navštívil Izrael.

Jednadvacetiletý Šimon Doseděl se dá popsat slovem dobrodruh. Před nástupem na litomyšlské gymnázium směřovaly jeho zahraniční výlety do sousedních zemí. Po rodinném výletu do Říma ovšem cestování naprosto propadl a o pár měsíců později jel sám na Ukrajinu. Teď je ve čtvrtém semestru na České zemědělské univerzitě v Praze, kde studuje obor Ochrana krajiny a využívání přírodních zdrojů. Zatím to ale vypadá, že ani vysokoškolský život nevyhraje nad jeho touhou po cestování. „Chtěl bych přejít na dálkové studium,“ říká Šimon.

Hlavní je dobrodružství

Ačkoliv si momentálně přestavuje vlastní dodávku, dříve jeho cestování příliš vysoký standart nemělo. V době studia na gymnáziu jezdil často stopem. Jeho první větší cesta, tímto pro mnohé nestandardním způsobem, vedla do Bratislavy. „Chtěl jsem si koupit knížku o stopování. V Česku ale nebyla k sehnání, tak jsem si pro ni dojel na Slovensko. No a jak si jet pro knížku o stopování jinak než stopem,“ popisuje se smíchem Šimon. Několikrát se také přihlásil do programů, jako je třeba Erasmus plus. S ním navštívil například Arménii, Rumunsko, Řecko a Turecko.

Jak sám říká, nejtěžší nebylo překonat strach ze stopování, ale vůbec se naučit nějaká jeho pravidla. Rozhodně je důležité vědět, kde má člověk vůbec naději auto zastavit. „Ze začátku jsem stál úplně blbě. Stopoval jsem třeba u výjezdu z města na dálnici nebo u vjezdu do benzínky. Tam jsem jednou zůstal stát hodinu a už jsem to chtěl vzdát. Naštěstí mě vzal jeden pán, který se pro mě po natankování vrátil,“ říká Šimon.

Pak už následovaly výlety delší. Ještě ten samý rok si na prázdniny stanovil další cíl. Za tři týdny projet stopem Balkánský poloostrov. S krosnou na zádech se nejprve vydal z České republiky do Benátek, ze kterých ho pak čekala cesta do Albánie a zpět. „To byl hodně low-cost výlet. Na den mi stačilo třeba osmdesát korun. To jsem ale spal i po příkopech," vypráví Šimon.

Vyzkoušel si i brigádu ve Španělsku, kde o letních prázdninách pracoval jako pomocná síla v hotelu. Odtud si ale odvezl hlavně negativní zkušenosti. „Ta práce a ubytování. To bylo něco strašného. Byl jsem z toho hodně špatný a na chvíli mě to od cestování odradilo," popisuje Šimon. Na další výlet se vydal až v květnu, což byla asi nejdelší doba, kdy zůstal v České republice.

Časem se měnil i jeho styl cestování. Ačkoliv pro něj stopování stále představuje alternativní možnost dopravy, raději volí pohodlnější variantu - letadlo. „Když jde o Evropu, tak se snažím sehnat letenku do pěti seti korun. Například cesta na Mallorku mě stála jedno euro,“ říká Šimon. Nejčastěji letenky nakupuje přímo u letecké společnost. „Často jsou překupovací systémy mnohem dražší a nenabízí žádné výhody. Hlavně když je to jen jedna linka,“ vysvětluje Šimon. U složitějších letů se podle Šimona může vyplatit využít stránky, které umožňují kombinaci různých společností a linek.

Chci objevovat krásy světa

Minulý rok se se třemi dalšími kamarády vydal na tři týdny do Kyrgyzstánu. O expedici, jak výlet sám nazval, pořádají přednášky pro školy. „Překvapivě o nás měli zájem téměř všechny školy, kam jsme zavolali. Myslím, že jsme navštívili minimálně tak dvacet škol. Většinou ale lépe reagovala děcka z měst než z vesnice," popisuje Šimon. Ty samé prázdniny stihl i desetidenní výlet k Baltskému moři. Aby to bylo zajímavější, celou cestu tam jel na kole.

Další společný výlet s kamarády plánuje v srpnu. Chystají se jet na dva týdny do Gruzie. „Chceme si půjčit auto a projet místa, kam se moc nejezdí. Třeba Jižní Osetie nebo Abcházie," líčí své plány. S přáteli hlavně chtějí, aby jejich cesta měla nějakou přidanou hodnotu. „A abychom o tom mohli vyprávět na přednáškách. Ta o Kyrgyzstánu byla spíše zkouška, jestli nám to vůbec půjde,“ směje se Šimon. Dodává, že se jim to povedlo víc, než čekal. 

Ačkoliv i letos už pár výletů stihl, většinou to byly maximálně týdenní cesty. Na seznam už navštívených států si může připsat třeba Izrael, Rakousko nebo Itálii. Kromě výletu do Gruzie má i svoje vlastní plány. Nedávno si koupil auto, které si přestavuje na obytnou dodávku. S ní chce cestovat po Evropě a užívat si života. Svým plánům chce přizpůsobit i studium. „Chci přejít na dálkové studiu. Vždycky pak někam vyjedu a vrátím se jednou za měsíc do školy," popisuje své plány. S sebou si navíc plánuje vozit kolo, na kterém chce v zahraničí pro různé společnosti třeba rozvážet jídlo. Přestože zatím plánuje navštívit spíše evropské státy, jeho vysněnou destinací je Karibik a západní Afrika. 

Autor: Tereza Ryšanová

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 9.5.2019 7:52 | karma článku: 14,52 | přečteno: 207x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com