Pouliční muzikantství není o penězích – zážitky se koupit nedají
The Baskers v kostýmech vystupují ve Walesu.Foto: Jan Rokos
Martin Kubát se kromě studia medicíny v Brně věnuje i hudbě. S kamarády Michalem Šupitou a Čeňkem Dubnem dali dohromady skupinu a říkají si The Baskers. „V podstatě jsme folková kapela, parta kámošů z Havlíčkova Brodu. Fungujeme hlavně přes léto, kdy se místo dovolené sebereme a jedeme si zahrát někam ven," říká Kubát, který v posledních pěti letech se svými houslemi při žádném výjezdu nechyběl.
The Baskers nejsou kapelou v tradičním smyslu slova. Jejich sestava je značně proměnlivá a závislá na tom, kdo má zrovna čas. „Každý rok se snažíme jet do jiné země a je zvláštní, že pokaždé jede jiná skupina lidí. Ale basák, housle a akordeon byl vždycky základ a z ostatních kluků jel, kdo mohl," přibližuje Kubát fungování skupiny. Nástrojová paleta je tak velmi široká, nechybí ani kytara, saxofon, klávesy, či perkuse.
Proč právě The Baskers?
Angličtina označuje všeobecně pouliční umění výrazem busking. Svůj původ má ve francouzském busquer - ukrást, číhat, či slídit. Název kapely tak byl nasnadě. Peníze pro tyto vysokoškoláky ale nehrají hlavní roli. „Mohli bychom stát na ulici pět hodin denně a rýžovat, ale když jsme na cestě tři týdny, tak se nám písničky ohrávají. Nebavilo by nás to a ani lidem by se to nelíbilo," objasňuje Kubát. „Spousta lidí jezdí pracovat do Skotska, kde si za osm hodin na plantáži vydělají to samé, co my, když jednou za den na hodinu vylezeme na ulici."
Kapela však není pestrá jen svým složením a nástroji, ale také výběrem žánrů. V repertoáru má například písně od Nohavicy, české lidovky, irskou nebo ukrajinskou hudbu, ale také židovské písně. „Nejsme nijak specializovaní, je to vyloženě o tom, že stojíme na ulici a máme půl minuty na zaujmutí lidí. Buď se nám to povede, nebo ne," líčí Kubát život pouličního umělce.
Dáváme do toho strašně moc pozitivní energie
Jednou z prvních zahraničních štací byla pro muzikanty Provence. Zabloudili také do Katalánska a jejího centra Barcelony, kolemjdoucí bavili i na Britských ostrovech. „Lidi nám říkají, že do hraní dáváme strašně moc pozitivní energie a to se jim líbí," přemýšlí muzikant. Z počátku Baskers do ciziny létali, což je omezovalo hlavně v množství věcí, které mohli do letadla naložit. V Česku si proto půjčili dodávku, kam se bez problémů vešly i nástroje. A navíc se mohli rozjet, kam chtěli. „Spousta lidí to bere profesionálně, ale my se rádi sejdeme a zahrajeme si. Protože jsme nejlepší kamarádi, můžeme spolu být třeba měsíc a nevadí nám to," vysvětluje Kubát.
Busking má i své stinné stránky. Člověk je závislý na počasí, lidech, ale také na předpisech a normách. Ve většině měst jsou buskeři nějakým způsobem omezeni. Typickým příkladem je Karlův most, kde si při vystupování bez povolení umělci zadělávají na problémy. „V hodně městech musíme mít povolení, což bývá problém. To se pak většinou zvedneme a jedeme dál," popisuje Kubát. Třeba ve Spojených státech se úřady snaží buskery přilákat na přelidněná místa, jako je newyorské metro, aby kolemjdoucí příjemně naladili.
Úředníci ale zdaleka nemají na umělce takový vliv jako nepřízeň lidí. „Hráli jsme ve Walesu a naběhla na nás skupina takových udělaných kluků a zmydlili jednoho, který stál na kraji. Než jsme založili nástroje, tak utekli. Ve Francii nám zase ukradli deset tisíc, tak jsme si řekli, že se budeme víc snažit, abychom si to vynahradili, " uvádí Kubát nepříjemné zážitky, které partu potkaly.
Vyrovná-li se člověk s těmito občasnými obtížemi, stane se pro něj busking neškodnou drogou. Talentovaní umělci se jím mohou i slušně přiživit. Busking je koníček, který má moc připravit spoustu nečekaných zážitků, umožňuje poznat svéráz měst a jejich obyvatel a v neposlední řadě rozdává radost i svému okolí. A kdo ví, kam až to vše může vést. Někteří z velikánů hudebního nebe, jako Eric Clapton, Simon and Garfunkel nebo Carlos Santana také začínali na ulici.
Lukáš Trnka
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
VIDEA TÝDNE: Znovuotevřený hotel, rozloučení s Annou Slováčkovou a trapas J. D. Vance
I když je zítra ještě jeden volný den, týden je u konce, a tak přinášíme souhrn nejsledovanějších...
Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály
Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci...
Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru
Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15...
Ostrov Réunion sužuje „mini-covid“. Komáří horečku chytil už každý devátý
Epidemie nemoci chikungunya v posledních měsících zužuje obyvatele ostrovu Réunion. Místní chorobě...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1119x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube