Poetry slam je jako byste baletkám rozdali paintballové pušky, říká úřadující mistr Česka

Rimmer alias Michal Majer. Občanským jménem je to ale vlastně Jiří Charvát. Člověk mnoha jmen, ale i profesí. Copywriter, kreslíř, performer, textař, básník, spisovatel a hlavně vítěz Slam poetry 2015.

Jiří Charvát vystupující pod jménem Rimmer, převzatým z oblíbeného britského seriálu Červený trpaslík, se do světa Slam poetry vrátil po šetileté odmlce ve velkém stylu. Nejdříve poměrně snadno vyhrál regionální kolo v Pardubicích a následně i celorepublikové mistrovství v Slam poetry v prosinci loňského roku v Plzni. „Na slamu je kouzelná ta minimální definovanost. Tři minuty, vlastní text, žádné rekvizity. Nic víc. V tomhle se slam hodně podobá životu. Jste na pódiu. Máte časový limit. A nikdo vám neřekl, co máte dělat,“ prozrazuje Charvát o svém vztahu ke slamu.

Se slamem se poprvé setkal už v roce 2004. „V Olomouci jsem uviděl plakát. Zval na akci, kde recitujete a lidé na vás křičí a bučí. Bylo mi úzko, jen jsem si to četl. Proboha, snad se k ničemu takovému nikdy nenachomýtnu. Pár let nato jsem viděl video vítězného výstupu mistra České republiky 2007 Jakuba Folla. Přežil," popisuje. Nepopírá ani peněžní motivaci. Vždyť za slam si můžete vydělat i třicet tisíc korun za tři minuty. Bohužel jeho předpoklad snadného vítězství hned na první pokus byl chybný a na svém premiérovém slamu skončil až čtvrtý. „Po jedné mimořádně špatné performance trojjediné básně, kterou jsem nemohl řádně rozskákat, protože jeviště bylo široké sotva na rozpažení, jsem skončil," komentuje první konec své slamerské kariéry.

Zpátky ke slamu ho přivedla improvizace a Svahilec

Vrátit do vod českého slamu se rozhodl až minulý rok. „Šest let od mého posledního vystoupení mi volá úřadující mistr Anatol Svahilec a přemlouvá mě, ať se vrátím. Rozváží slam po krajích, lidi chodí a dodává, že mi to šlo," říká Charvát. K samotnému rozhnodnutí o přijmutí nabídky na velký návrat ho nakonec přivedl další koníček. „Právě jsem měl za sebou první semestr Školy improvizace, kde jsme se učili mimo jiné i jednomu ze základních principů impra: Ano a… Přijmutí a posunutí nápadu nabízeného spoluhráčem.” A tak na nabídku kývnul a nechal se dovézt svahilcovou dodávkou na exhibici do Teplic, kde vyhrál.

„Kdyby na pódium omylem zabloudila uklízečka a začala divákům nadávat, že jí našlapali po utřené podlaze, nikdo nemůže říct, že to nebyl slam,“ říká Charvát. Na finále, které bylo navzdory dřívějším zvyklostem, pořádané v Plzni a ne v Brně, porazil Anatola Svahilce a další hvězdy českého slamového nebe. Mimo cti a uznání také získal již zmiňovanou finanční odměnu. Peníze se ale rozhodl věnovat Lékařům bez hranic. „Pár týdnů před slamovým finále mi Lékaři bez hranic poslali dopis s dírou a ptali se mě, jestli jí dokážu prostrčit ruku. Nedokázal jsem to. 'Podvyživené dítě z oblasti stižené hladomorem to dokáže,' stálo pod tím. A žádali mě o peníze,“ říká k důvodu, proč vyhrané peníze dal na dobrou věc a nenechal si je pro sebe.

Na otázku zda opět zmizí ze slamové scény, nebo bude v úspěšně nastartované kariéře pokračovat, odpovídá kladně. „Mám nový slam, kde vlastně jen odříkám svůj článek Manuál k zbláznění aneb 4 jednoduché kroky, jak zešílet a hrozně mě baví dívat se do lidí a říkat jim: ‘Jste víc sami, než jste si kdy troufli se obávat,“ přiznává.

Mám pocit, že psaní je můj kanál, kterým můžu nejvíc dát

Slam je, ale nakonec jen jeden z koníčků. Charvátovým největším snem je se stát spisovatelem na plný úvazek. „Bez psaní trpím. Cítím, jak chřadnu. Jak nedělám to, proč jsem tady. Mám pocit, že psaní je můj kanál, kterým můžu nejvíc dát,“ popisuje. Sám říká, že psaní je, ale díky jeho perfekcionismu taky utrpení.

V současnosti své spisovatelské ambice realizuje alespoň na blogu. Je tomu již pár let, kdy vznikl komediální kancelářský blog ESC. Blog původně financovaný nejmenovanou firmou vyrábějící energetický nápoj od minulého roku funguje díky ochotě svých čtenářů za každou další epizodu něco zaplatit. Příběh alter ega copywritera Michala Majera, který se chce psaním vymanit z korporátních spárů a živit se jako spisovatel vyprávějící lidské příběhy, tak může pokračovat. „Každý den mě dojímá, že jsou lidi ochotni dát svoje peníze autorovi, jehož tvorbu mají rádi, přestože by klidně mohli zůstat stranou a číst ho zdarma,” dodává. Doufá, že se mu povedou sehnat finance také na vydání blogu knižně.

Aby toho nebylo málo, ve svých tvůrčích aktivitách se věnuje i textařině. „Dělá mi ohromnou radost, když nějaký muzikant vezme můj text, jde s ním do země za zrcadlem, kam já nemůžu, a když se vrátí, je z něj písnička,” říká Charvát ke své spolupráci s punk-folkovou kapelou Čtvrt na smrt.
Kde, že bere pro tolik kreativní práce inspiraci? „Pablo Picasso řekl: 'Inspirace existuje, ale musí tě načapat, jak pracuješ.' Múza je jen správně zaměřená pozornost," uzavírá Charvát.

Barbora Tichá

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 6.3.2016 11:14 | karma článku: 14,20 | přečteno: 322x