Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový dokument o Andreji Babišovi nás nešokuje. Ale měl by

Specifikem dokumentů bývá, že často zajímavější než samotné filmy je diskuze, kterou následně vyvolávají. A to se Vítu Klusákovi, jehož asi nejslavnějším počinem je Český sen, rozhodně daří.

Mým původním záměrem bylo popsat film, který Vít Klusák natočil pro dokumentární cyklus České televize Český žurnál. Film Matrix AB si klade za cíl představit nejkontroverznějšího současného politika Andreje Babiše, tak, jak ho z předvolebních kampaní, krátký televizních reportáží a rozhovorů neznáme. Jako člověka. Vít Klusák se svým štábem se o to pokoušeli rok, a jak sám režisér potvrzuje, nebyla to jednoduchá práce. Babiš se natáčení vyhýbal, několikrát ho přerušil a po většinu času před kamerou nevystupoval ze své role, kterou je zvyklý hrát v Poslanecké sněmovně nebo na setkání s voliči. K čemu je dobré recenzovat film, jehož hlavním posláním je otevřít novou diskuzi? Není lepší se podívat přímo na ni?

Co víc chceme?

Většina novinářů Klusákovi vytýká, že nešel dostatečně do hloubky. Že film nepřináší nové informace a ukazuje jen plochou osobnost, kterou Andrej Babiš dozajista je. Ve filmu se opravdu mluví „jen“ o tom, že Babiš ovládá hospodářství, politiku i média, že jde za mocí, podkopává principy demokracie, škodí svým konkurentům a ke všem se chová jako k podřadným zaměstnancům. I to, že rozdává koblihy a čas od času k tomu přihodí i pětitisícovku, kterou najde zmuchlanou v zadní kapse kalhot, už víme. Zarážející ovšem je, že nám to nestačí. Proč chceme po Klusákovi víc? Proč chceme více informací, které by zdiskreditovaly člověka, který by už dávno měl být zdiskreditován?

To je podle mě to nejzásadnější, co se tvůrcům v dokumentu podařilo ukázat. Lidi, kteří slepě věří svému ministru financí, kterým nevadí, že si je kupuje, a že například propaguje své výrobky na akci své strany. Matrix Andreje Babiše spočívá v tom, že je obklopen lidmi, kteří ho bezmezně obdivují, nebo se ho bojí. A na kritiku, která k němu přichází z médií, reaguje jako malé dítě. „Dneska jsem četl na mém oblíbeném serveru, že jste měli morální dilema, ale tak snad nebudu odsouzen za trestný čin uplácení a doufám, že si to užijete,“ vítá hosty na vánočním večírku Ministerstva financí, který uspořádal a z vlastní kapsy zaplatil. Stejně tak nepochopitelný je i komentář Michaely Šmídové (redaktorky TV Nova) toho, že je natáčena Klusákovým štábem na volebním meetingu ANO: „To já bych neměla, bude to vypadat, že nejsem nezávislá novinářka a bude mi to někdo zase předhazovat.“

Kdo není se mnou, ten je proti mně

Dokument je obohacen i o epilog v podobě reakce Andreje Babiše na jeho první projekci. V ní se režisér snímku pokouší s Babišem o filmu diskutovat a dává mu příležitost, aby se k němu vyjádřil. Dozvídá se však jen to, že je podrazák a nechává v dokumentu mluvit jen ministrovi nepřátele: Milana Hulíka, Jana Klesla (bývalé členy ANO) nebo například Sabinu Slonkovou (bývalou šéfredaktorku MF Dnes – deníku, který patří Agrofertu). Co mají tito lidé společného? Jsou bývalí. Bývalí spolupracovníci a zaměstnanci Andreje Babiše a tím se v jeho očích stávají nepřáteli. Nepatří už totiž mezi jeho věrné „přátele“, kteří mu v ničem nikdy neodporují. Ústředním sokem, jehož komentář provází téměř celý snímek, je Bohumír Rada (bývalý majitel Agra Jevišovice), který kvůli Babišovi přišel o část majetku a jemuž Agrofert zlikvidoval letos úrodu.

Místo toho, abychom se ptali, jak je možné, že takový člověk je ministrem financí, ptáme se Víta Klusáka, jak to, že nezjistil víc. Možná mohl pokládat nepříjemnější otázky, zkoušet více rozkrýt pozadí kauz svázaných s Andrejem Babišem, ale k čemu by nám to bylo? Co by nám musel Klusák ukázat, abychom si řekli, že je potřeba něco změnit? Matrix AB nic nezmění a ani si tuto ambici neklade. Jen nám ukazuje to, co chceme vidět. Příznivci Babiše uvidí na plátně pracovitého politika, který nekrade, protože už nepotřebuje. Ostatní spatří smutný obraz toho, jak je možné, že tento člověk má tak velkou podporu. Andrej Babiš a ani lidi kolem něj si totiž neuvědomují, že se děje něco špatného.

Televizní premiéru bude mít Matrix AB 19. listopadu ve 20:00 na ČT2

Tomáš Havlík

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 8.11.2015 18:58 | karma článku: 25,23 | přečteno: 1501x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

VIDEO: Tajemný muž zabil ve filipínském hotelu tři lidi. Nic jim nevzal a odešel

12. července 2024

Turisty vyhledávané letovisko Tagaytay na Filipínách vyděsila děsivá trojnásobná vražda....

Děti v ohrožení. Stát rušil povinnou výuku plavání, teď ji zase obnovuje

12. července 2024

Premium Stát chtěl zrušit povinnou školní výuku dětského plavání. Právě aktualizovaný Rámcový vzdělávací...

Opilá žena se chtěla utopit v jezírku, v němž přišel o život její partner

12. července 2024  10:57

Záchranáře zaměstnala ve středu večer v Plzni opilá cizinka, která vyhrožovala, že se utopí. Do...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com