Novinařina na zkoušku se občas mění v horor
Obyčejná zpráva do Stisku se v mém případě mění týden co týden v boj. Většinou vyhrávám, protože článek odevzdám. Nehledě na kvalitu jsou zážitky ze shánění a přípravy podkladů pokaždé jak z nejděsivější noční můry začínajícího novináře. Chtěla bych alespoň jednou napsat něco bez urputného rvaní se s přírodními živly, lidskými zdroji a technikou.
Po čtvrt roce novinařiny na zkoušku jsem zděšená. Zákony schválnosti se mě drží jako klíště nakažené encefalitidou. Dnes už mě nepřekvapí, že ve chvíli, kdy se chystám vyfotit psy se svými páníčky, parky i ulice zejí prázdnotou a po čtyřnohých přátelích člověka nejsou stopy. Stejně je to i s nekuřáky, když s nimi potřebujete udělat rozhovor, jsou okolo vás jen samí vyznavači nikotinu. Proč ale po těch všech příkořích, když chci fotit brněnské parky, kam se můžou jít studenti za krásného počasí učit, týden prší? Místo lákavých zelených stromů a rozkvetlých trávníků musím kvůli termínu odevzdání celá zmáčená a zmrzlá fotit zamračené nebe, kaluže a prázdná prostranství v dešti. Výsledkem jsou depresivní fotky a týden s antibiotiky a horkým čajem v posteli.
Kromě počasí mi mé snažení maří také baterie, které už nemají takovou výdrž, jako když byly nové, a tudíž se vybijí v nejméně vhodnou dobu. Moderní technika nemá žádnou životnost. Moji snad budoucí kolegové neměli tušení, že si baterie přidržuji palcem, aby nevypadly na koberec knihkupectví, kam Václav Klaus dorazil na autogramiádu. Plastové zavírání baterií se kupodivu po třech letech používání ulomilo a tak mi nezbývalo než na něj tlačit palcem. Když potřebujete vyfotografovat českého prezidenta, který jen pár vteřin prochází uličkou plnou profesionálů s obrovskými Canony a Minoltami, s malým digitálem působíte jako amatér z jiné planety. Zatlačena ostatními průbojnými a otrkanými novináři do pozadí, kteří cvakali a každou vteřinu měli nový snímek, já si stoupla na špičky, natáhla ruku, intuitivně namířila hledáčkem na místo, kudy prezident procházel, přimáčkla jsem unavený palec k plastu. Stiskla jsem tlačítko a prosila všechny svaté. Jedna jediná povedená fotka byla na světě.
V životě studentky žurnalistiky jsou i chvíle, které připomínají hororové scény. Horor první: večer, tma, úplněk, stará opuštěná fara, vítr fičí, holé stromy se kývou, strašidelné stíny se míhají po staré omítce, na teploměru klesla rtuť k mínus dvaceti stupňům. Čekám půl hodiny na kněze, se kterým mám dělat interwiev. Vzpomínky na všechny Kruhy, Saw, Pátky třináctého, Masakry motorovou pilou se mi najednou přehrávají v hlavě. Odejít nemůžu, protože to je jediný možný termín zaneprázdněného faráře, musím prostě přetrpět krutý mráz i divný pocit ze starých křížů okolo a doufat, že to alespoň bude stát za to.
Horor druhý: před pizzerií u hradeb města čekáte na mladého socialistu, se kterým máte dělat rozhovor, nedaleko popíjí na lavičce parta punkerů, možná narkomanů. Předsudky hrají hlavní roli. Vyfešákovaná, navoněná dámička versus nemytý, potetovaný, opilec s piercingem. První myšlenka? Jsem mrtvá a okradená. Jde ke mně, blíží se, už vyndávám peněženku a mobil, všechno mu hodlám dát bez odporu. Potencionální vrah si přede mě stoupne a místo výhružek mi začne lichotit. Jsem v šoku a pak se začnu stydět, jak jsem povrchní, když dám na první dojem. Lichotník si od kamaráda půjčuje kolo a ukazuje mi, že na něm umí jezdit. Je mu asi pětadvacet. Zvedám palec a v dáli vidím dlouho očekávaného vyznavače ČSSD, se kterým prchám do restaurace udělat interwiev.
Někdy si za to můžu sama, jindy mám prostě špatný den. Tak se děsím, co se mi přihodí v posledních dvou číslech Stisku, na čtvrt roční praxi v novinách, která mě čeká, a až budu skutečně zbytek života pracovat, jak se říká v oboru. Jedno je ale jisté, vždycky budu mít o čem vyprávět. Historky o cizím neštěstí jsou ve společnosti náramně oblíbené, jen se asi nálepky blondýnky nezbavím, i kdybych měla hlavu jak hořící stodolu nebo havraní křídla.
Zuzana Lebdušková
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit
Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová
Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku
V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu
Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR
Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství
Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...
Vypustit, odbahnit. Populární kemp Stříbrný rybník vybuduje trubku do řeky
Další miliony korun investovaly Městské lesy Hradec Králové před sezonou do kempu Stříbrný rybník....
Muzeum regionu Valašsko a další instituce ve Vsetíně připravují Vsetínskou noc
Muzeum regionu Valašsko a další organizace a instituce ve Vsetíně připravují na pátek Vsetínskou...
Vědci z ústecké univerzity vytvořili díky dronu digitální dvojče kostela v Mostě
Tým z fakulty životního prostředí na ústecké univerzitě pomocí dronu naskenoval kostel Nanebevzetí...
Sokolí mláďata z Teplických skal zmizela, ochranáři zjišťují příčinu
Hnízdění sokolů stěhovavých v Teplických skalách v CHKO Bromouvsko skončilo předčasně. Tři mláďata...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1124x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube




















