Norští fanoušci sice byli opilí ale překvapivě slušní

Po deset únorových dní hostilo Nové Město na Moravě mistrovství světa v biatlonu, na jehož organizaci se mohli podílet i studenti Masarykovy univerzity. Jedním z dobrovolníků byl i Martin Holomek, student Pedagogického asistentství technické a informační výchovy pro základní školy. „Hromada "šmoulů" v modrobílých úborech, to všechno jsme byli my, dobrovolníci,“ říká student Fakulty sportovních studií.

 Audiozáznam ke článku si můžete poslechnout na stránkách Stisku.

 

Jak se člověk stane dobrovolníkem na mistrovství světa v biatlonu?

Tuto možnost nám zprostředkovala Fakulta sportovních studií. Již minulý rok nám nabídla dobrovolnickou účast na světovém poháru v biatlonu, který byl generálkou před mistrovstvím světa.

Podle jakých kritérií dobrovolníky vybírali?

Přednost měli třeba účastníci loňského světového poháru v biatlonu. Dále záleželo na tom, jak rychle se člověk přihlásil. Podle našich informací bylo dobrovolníků málo, takže se někteří přihlašovali i na začátku února. Většina z těch, kteří na poslední chvíli účast odřekli, uvedli jako důvod opakování zkoušek.

 

Luxusní oblečení za deset tisíc jako odměna

 

Proč ses přihlásil jako dobrovolník?

Na loňský světový pohár jsem jel hlavně kvůli odměně, tedy oblečení. Mistrovství světa jsem bral jako psychickou dovolenou. Samozřejmě, člověku se jen tak nepoštěstí být zdarma na mistrovství světa v biatlonu. A když za to ještě dostanete luxusní oblečení za deset tisíc korun jako odměnu, tak je to super příležitost.

Kolik dní jste strávili v Novém Městě na Moravě?

Každý z dobrovolníků Masarykovy univerzity musel odpracovat dvanáct dní, z toho osm bylo závodních a čtyři přípravné či úklidové mimo termín mistrovství světa.

Jaká byla náplň vaší činnosti?

Během závodu měl každý jinou pozici a pracovní náplň se podle toho lišila. Například na tratích a tribunách hlídali dobrovolníci pohyb návštěvníků, zatímco se ti v úklidu starali o čistotu areálu. Moje pozice byla na tribunách, před a během závodu jsme hlídali jejich vstup. Kontrolovali jsme lístky, radili jsme lidem, kde co najdou a udržovali jsme průchozí schody pro press návštěvníky. Po závodě jsme hlídali, aby někdo neobtěžoval závodníky při cestě na tiskovou konferenci. Kromě toho jsme ráno obvykle přijeli čtyři hodiny před závodem a čistili tribuny od sněhu a ledu, v čemž nám pomáhali i dobrovolníci z jiných pozic.

Kteří fanoušci nejvíc oslavovali získané medaile svých závodníků?

Norové. Na to jak byli opilí, se chovali překvapivě slušně. Vždycky přišli už v devět ráno a popíjeli v občerstvovacím stanu. Závod pak začínal v pět. Jejich kotel byl největší a fandili všem.

Setkávali jste se se závodníky?

Naše skupina ano, ale měli jsme zakázáno je jakkoli zdržovat. Podpisy si člověk musel obstarat později.

 

Na každém závodě jsem stál v kotli fanoušků

 

Jaká byla atmosféra na mistrovství světa?

Protože jsme jako dobrovolníci byli na tribunách, tak jsme při každém závodě stáli v kotli. Tam řvalo a povzbuzovalo deset, dvacet tisíc lidí. Byla to paráda.

Jaký byl tvůj největší zážitek z mistrovství světa?

Bylo jich mnoho, od fantastické atmosféry při získání bronzu ve smíšených štafetách, přes komunikaci s cizinci, až po půjčení telefonu Gábině Soukalové.

Byl jsi u toho, když naši získali jedinou českou medaili?

Ano, stál jsem na tribuně a hlídal diváky. Nemusím dodávat, že jsem krásně viděl na střelnici.

Jak bys zhodnotil celkovou organizaci mistrovství?

Myslím si, že nemohla být lepší. Jediná komplikace byla s vydáváním volňásků a jejich počtem. Ale tento problém si způsobili hlavně sami dobrovolníci.

Je tedy pravda, že dobrovolníci kupčili s volňásky?

Nebylo to kupčení. Měli jsme zakázané prodávat lístky, které jsme dostali za odměnu. Jeden dobrovolník je i přesto prodával. Byl ale výjimka, jeden ze sta. Většina z nás jsme lístky dávali rodinám a kamarádům. Bylo nepříjemné, že jsme si objednali nějaký počet lístků a ten nám pořadatelé snížili.

 

Odpočinek ve zkouškovém 

 

Je pro studenty užitečné účastnit se takových dobrovolnických akcí?

Myslím, že ano. Člověk pozná, jakým způsobem se takové akce organizují a seznámí se také se studenty z jiných fakult.

Využil bys i příště možnosti zúčastnit se takové akce?

Ano, byla to sice únavná ale krásná dovolená po zkouškovém.

 

Autor: Lucie Schovancová

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 4.3.2013 16:09 | karma článku: 18,25 | přečteno: 597x