Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nízkonákladové lety budou čím dál tím častější, myslí si lovec letenek Kryštof Hájek

Létání, hory, moře a exotické země. Co si většina lidí spojuje s volnem a dovolenou je pro Kryštofa Hájka náplní jeho práce. Poslední tři roky se živí vyhledáváním akčních letenek, díky nimž už zvládl navštívit přes šedesát zemí.
Cestovatel a spoluautor cestovních průvodců Kryštof Hájek.

„Asi nejnebezpečnější zážitek mám z Ukrajiny, kde jsem se v jednom obchodě pokusil mluvit rusky. Bylo to krátce po ruské invazi na Krym a okamžitě se ke mně přiřítil nějaký Ukrajinec. Nechybělo málo a pořádně jsem to schytal,“ popisuje se smíchem Kryštof Hájek. Kromě zážitků z cest nabízí i zákulisní pohled do světa vyhledávačů akčních letenek a neopomíná ani několik praktických tipů.  

Okno, nebo ulička?

Okno! Vždycky okno.

A nezevšední vám při tak vysoké míře cestování výhled?

Ne. Dost lidí se mě ptá, jestli mě to pořád baví. Ale vlastně si ani nedovedu představit, že bych neseděl u okna, to je pro mě ta přidaná hodnota. Je to možná trošku stresující, ale když člověk opravdu věří pilotům, tak může pozorovat nejrůznější meteorologické jevy, což je nádherné.

Je pro vás jako cestujícího hezčí start letadla, nebo přistávání?

Přistání, protože letadlo klesá pozvolněji, než vzlétá. Při přistávání můžu pozorovat více věcí zároveň.

Živíte se vyhledáváním levných letenek. Mohl by to dělat každý, nebo je nutné mít určité know how, spojené například s praktickými zkušenostmi a osobní znalostí jednotlivých společností a letových řádů?

Myslím si, že tato profese není obecně náročná, ale důležitý je hlavně osobní zájem. Musí vás to bavit. Ideální je samozřejmě znalost co největšího množství letových řádů, která vám umožní mnohem větší flexibilitu a samozřejmě vám i ulehčí práci. Mně trvalo zhruba rok, než jsem si osvojil jednotlivé letové řády, popřípadě akce a internetové stránky, kam už jsem později chodil najisto. Nejde ani tak o složitost jako spíše o trpělivost a dobré oči.

Ve chvíli, kdy nevyhledáváte letenky z pozice turisty, ale působíte jako zprostředkovatel skrze internetové stránky, popřípadě skrze firmu, dostáváte předem informace o chystaných akcích jednotlivých leteckých společností?

To se stává často. Vím, že našemu šéfovi zasílají společnosti s předstihem nejrůznější podklady o chystaných akcích. Pro letecké společnosti to je výhodné, protože v dnešní době už se příliš nestává, že by lidé vyhledávali letenky přímo na internetových stránkách leteckých společností.

Letecké společnosti se k nám neobrací zády, potřebujeme se navzájem

Pokud uveřejníte akci konkrétní letecké společnosti, dostanete od ní finanční odměnu?

Rozhodně nedostáváme dotace za uveřejňování jednotlivých akcí, pochopitelně ale dostáváme provize z prodeje. Totéž se děje u všech ostatních vyhledávačů akčních letenek. Samozřejmě podobné internetové stránky včetně té naší žijí především z reklamy a sledovanosti, takže ten proces je oboustranný. My potřebujeme lákavé slevy a společnosti naopak potřebují nás, abychom jejich výhodné letenky zviditelnili a dopomohli tak prodeji.

Z čeho všeho putují vaše příjmy?

Vedle provizí z prodeje letenek a reklamy máme například i provize za ubytování nebo za zprostředkování autopůjčoven. Kromě toho pokrýváme i kompenzace za zpožděný let. V některých případech se stává, že cestující není schopný vykomunikovat kompenzaci, často chybou leteckých společností, které cestujícím mylně řeknou, že na kompenzaci nemají nárok. My máme smlouvu s některými firmami, které to řeší a na které my odkážeme. Díky odkazu nám tyto firmy posílají finanční odměnu.

Jak funguje vyhledávání akčních letenek uvnitř pracovního kolektivu? Jste například rozděleni podle regionů, kterým se věnujete?

Bohužel ne, ale přemýšlíme o změně. Práci nemáme přesně rozdělenou, ale samozřejmě zde fungují určité vzorce. Abychom si vydělali, měli bychom vyhledávat každý všední den, kdy je poptávka nejvyšší.

Vedle akcí, kdy letecká společnost vědomě sníží cenu letenek, se v poslední době občas stává, že společnost uveřejní letenku, ale v ceně se splete o desetinou čárku.

Dnes se to děje čím dál méně. Pokud se to ale stane, pro cestující je důležité, kdo chybu udělal. Buďto je chyba na straně letecké společnosti, nebo se zmýlí agentury, které letenky zprostředkují. Pokud špatnou, levnější částku zveřejní letecká společnost a cestující si ji zakoupí, společnost v pětadevadesáti procentech uzná svoji chybu a letenku cestujícímu nezruší. V případě, kdy chybu způsobí zprostředkovatel, je  ale pravděpodobné, že se cestujícím omluví a vrátí jim peníze. Pokud by to neudělali, museli by doplácet rozdíl letecké společnosti, což je pochopitelně nevýhodné.

Neobrací se k vám letecké společnosti zády v okamžiku, kdy zveřejňujete jejich chyby, na kterých prodělají?

Neobracejí. Chyby nejsou příliš časté. A pokud se vyskytují, tak je to napříč všemi společnostmi. My nefungujeme jako výjimečný partner, ale jako zprostředkovatel. Potřebujeme se navzájem a v tomto ohledu jsou společnosti solidární, protože občasná chyba je veřejná a může ji objevit kdokoliv, nejen my.

Jak dlouho trvá, než si společnost uvědomí svoji chybu a cenu letenky opraví?

Desítky minut maximálně. Za tři roky, co vyhledávám akční letenky, se mi stalo pouze jednou, že jsem objevil chybu, která tam vydržela déle, konkrétně od pátku do neděle. Šlo o společnost Air Canada, kterou ale musím pochválit, protože uznala svoji chybu, i když na tom musela prodělat velké peníze.

Kdy je nelepší nakupovat letenky?

Na to bohužel neexistuje žádné pravidlo. Vždycky záleží na konkrétní aerolince. Například u EasyJetu platí, čím dřív, tím líp. U Ryannairu tohle neplatí, tam zase spíš záleží na destinacích. Myslím si, že v létě a o svátcích se lítá nejvíc a aerolinky v tyto termíny nevypisují žádné akce, protože vědí, že svá letadla naplní. Pokud plánujete dovolenou na léto, ideální je hledat čtyři až pět měsíců předem. Naopak v zimě létá méně lidí, například v únoru je třeba dobré nakupovat letenky dva až tři týdny dopředu.

V současné době můžeme v leteckém dopravním průmyslu pozorovat dvě protichůdné tendence. Na jedné straně zde máme nízkonákladové společnosti, na té druhé pak velká letadla a společnosti, které si zakládají na luxusu. Jakým z těchto směrů se podle vás ubere kvalita letů v budoucnosti?

Myslím si, že se lety budou posouvat spíše k nízkonákladovému modelu. Vezměte si například společnost Emirates, která byla, a do jisté míry stále je, jedna z těch luxusních. Před pěti lety měla Emirates v ceně letenky dvě zavazadla o celkové váze dvaatřicet kilo. Dnes je to už pouze jedno zavazadlo, jehož hmotnost nesmí překročit dvacet kilo. Obecně bych řekl, že tu vždycky bude tlak dostat do letadel co nejvíce sedadel a lidí. Na druhé straně však některé společnosti, například z Arabského poloostrova, dotuje jejich stát a bohatí investoři, tudíž tyto společnosti se zatím nemusí omezovat.

Občas mě zaujmou více letadla než země, do kterých cestuji

Letadlem v posledních letech cestujete pořád, zatím jste stihl navštívit přibližně šedesát zemí. Jaká z nich na vás v poslední době udělala největší dojem?

Odpověď na tuhle otázku neustále měním (smích). Dneska, v květnu 2019, mám za sebou cestu kolem světa a asi bych jmenoval Nový Zéland. Mám rád hory i moře a na Novém Zélandu fungují oba přírodní jevy v příjemné harmonii. Samozřejmě jde i o myšlenku, že jsem daleko od domova, ale převážně je to pro mě o přírodě a o kultuře, která na Novém Zélandu není náročná a místní vás přijmou. Z evropských destinací určitě Alpy.

Cestujete s menším počtem vybraných společností, nebo raději objevujete nové?

Snažím se to střídat v největší možné míře. Místy mě zajímají více letadla než země, do kterých s nimi cestuji (smích). Nyní mám zkušenost se sto čtyřiadvaceti společnostmi.

Překvapila vás některá společnost, například zvláštním zážitkem?

Pamatuji si na americkou společnost Southwest Airlines, která byla v minulosti průkopníkem nízkonákladových letů. Očekával jsem, že si nesednu, že tam nebude dost prostoru, ale bylo to úplně naopak. Uvnitř letadla bylo o pět řad méně než v podobném letadle jiných společností, takže jsem měl hodně místa. Krom toho v ceně letenky byly dva kufry a celkový přístup mi přišel velmi efektivní. Kromě Southwest Airlines mě ještě napadá ruský Aeroflot nebo malé letecké společnosti v Latinské Americe, které jsou oproti předpokladům na velmi vysoké úrovni, alespoň co se bezpečnosti týče.

Kryštofu Hájkovi je 28 let. Odmalička se zajímal o dopravní prostředky, ať už o vlaky nebo o letadla. V minulosti studoval na dopravní fakultě ČVUT, později mezinárodní vztahy na FSV UK. Vášeň k letadlům však zvítězila nad studiem a přivedla ho k cestování, kterému se věnuje profesně i ve volném čase. 

Autor: Vojtěch Kočárník

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 14.5.2019 18:13 | karma článku: 16,84 | přečteno: 546x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

Konflikt v Praze na Žižkově skončil pobodáním. Pachatel unikl, policie po něm pátrá

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  12:20

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Nemocnici opustily poslední dvě dívky zraněné při zborcení stanu na festivalu

15. července 2024  12:12

Lékaři z jihlavské nemocnice dnes propustili do domácího ošetřování poslední dvě dívky, které se...

Bitcoin po střelbě na Trumpa posílil, jeho cena vyšplhala nad 60 000 dolarů

15. července 2024  11:58

Cena bitcoinu se po střelbě na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa přesáhla 60 000 dolarů...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com