Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nemoci chudých farmaceutické firmy příliš nezajímají, říká doktorka

Není to tak dávno, co celý svět zachvátila panika z epidemie eboly, která se stále šíří Afrikou. Lékaři bez hranic však na svých misích řeší i spoustu jiných onemocnění, kterým se takové pozornosti nedostává.

Brno - Nezávislá humanitární organizace Lékaři bez hranic působí ve více než sedmdesáti zemích světa a ročně přijme až tři tisíce pracovníků z řad lékařů, zdravotních sester, ale i nelékařských profesí. Jednou z nich je doktorka Irena Janoušková, která pracuje jako anestezioložka ve Fakultní nemocnici Brno. V letech 2007 až 2008 strávila devět měsíců v Etiopii a v roce 2011 byla dva měsíce v Afghánistánu.

V čem je práce lékařů v rozvojových zemích specifická?

Setkáváme se s odlišnými chorobami, jako jsou různé tropické nemoci, malárie nebo i podvýživa. Pracujeme také pouze s minimem diagnostických a terapeutických prostředků. Například v anestezii používáme jen jednoduché a snadno udržovatelné přístroje, se kterými je schopný se naučit zacházet i místní personál. Jiná je také náplň práce, nejčastěji provádíme chirurgické zákroky nebo ošetřujeme popáleniny. Velký je podíl gynekologicko-porodnických úkonů. Jen pro porovnání, v Afghánistánu připadá na stotisíc porodů čtrnáct set úmrtí matek, v České republice je to osm.

Je problém, pokud třeba právě na gynekologii pracuje muž?

V některých zemích ano. V Afghánistánu se stává, že hlavně manželé odmítají, aby jejich ženy ošetřoval muž. V takových případech proto není možné zajistit kompletní vyšetření. Ženy také často rodí doma, proto jsme měli vytvořené balíčky Safe Delivery Kit (pomůcky na bezpečný porod), kde byly například čisté nůžky na přestřižení pupeční šňůry, které jsme jim rozdávali.

Co v poslední době tolik diskutovaná ebola? Proč tato epidemie vzbudila tolik pozornosti?

Předtím se nákaza objevila vždy v jedné lokalitě, tentokrát zasáhla tři země na mnoha místech. Lékaři bez hranic alarmovali už v dubnu, že epidemie bude mnohem většího rozsahu, přesto se nepodařilo zabránit rozšíření.

Jak postupujete po příjezdu do zasažené oblasti?

Důležité je proškolit personál. Musíme je například naučit, jak si oblékat a svlékat ochranný oblek. Nutná je také spolupráce místních obyvatel. Mnoho lidí se totiž ebolou nakazilo na pohřbech, kde je zvykem se mrtvého dotýkat. Nastával tak konflikt s kulturními zvyklostmi a bylo proto nutné domorodcům vysvětlit způsob přenosu nákazy, aby naše opatření přijmuli a dodržovali.

Jak funguje zabezpečení lékařů a sester, aby se infekcí nenakazili?

Kromě ochranných obleků máme pro nakažené i izolační zóny, ve kterých je personálu povoleno zůstat maximálně šedesát minut, protože potom dochází k únavě, která může vést i k nějakému pochybení. Proto také pracujeme ve dvojicích, jeden provádí lékařské úkony a druhý ho kontroluje

Taková mise musí být psychicky i fyzicky náročná, jak dlouho trvá?

Šest až osm týdnů. Po návratu sice není nutné zůstat celou inkubační dobu, tedy jednadvacet dnů, v karanténě, ale naši spolupracovníci nechodí do zaměstnání a vyhýbají se i více zalidněným místům. Dvakrát denně se měří teplota a kontrolují se symptomy. Jakékoliv změny se okamžitě hlásí organizaci i ošetřujícímu lékaři a podnikají se příslušná opatření. V České republice je na epidemii eboly připravena nemocnice Na Bulovce a máme také vytvořený plán na evakuaci dobrovolníků ze zasažených oblastí.

S jakými dalšími epidemiemi jste se setkala?

Například s nemocí kala-azar. Není příliš známá ani zajímavá pro farmaceutické firmy, protože postihuje pouze chudé obyvatelstvo, i když to jsou tisíce lidí. Pokud se neléčí, je úmrtnost stoprocentní. Také jsem se setkala s epidemií cholery. Zdrojem infekce je špinavá voda a nedostatečná hygiena. Všichni zaměstnanci, kteří přišli s nemocnými do kontaktu, museli podstoupit dezinfekci. Ta se následně prováděla i v domě pacienta.

Ve Svazijsku je potom velký problém s HIV. Nakažena je tam nejméně jedna čtvrtina obyvatelstva. Může to být ale i více, ne všichni totiž podstupují prohlídku. U těhotných žen jen dokonce HIV diagnostikováno u necelé poloviny. Pokud však dojde u těhotné ženy k léčbě, existuje šance, že porodí zcela zdravé dítě.

Co bylo pro vás na misi nejtěžší?

Asi vědomí, že někomu nemůžu pomoct v místních podmínkách, ale mohla bych mu pomoct, kdyby přišel do nemocnice v Česku. Na druhou stranu, někdy stačí nasadit antibiotikum a můžete tím člověku zachránit život, což je samozřejmě motivující.  

 

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic, též známí pod mezinárodní zkratkou MSF (z francouzského Médecins Sans Frontières) jsou nezávislou mezinárodní humanitární organizací, kterou v roce 1971 založila skupina lékařů a novinářů. Působí ve více než sedmdesáti zemích světa a poskytují zdravotnickou pomoc lidem postiženým epidemiemi, přírodními katastrofami nebo válečnými konflikty. Kromě toho se o situaci snaží podávat i mezinárodní svědectví, za což získala organizace v roce 1999 i Nobelovu cenu míru.

Zuzana Richtrová

Čtěte také na munimedia.cz

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 8.12.2014 14:58 | karma článku: 16,08 | přečteno: 1386x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Ukrajinskí študenti: Mier je to jediné, čo pre našu krajinu chceme

Konflikt na Ukrajine zasiahol aj študentov Masarykovej univerzity. Príbehy troch študentov a ich rodín si môžete prečítať v story od Bianky Masarykovej.

28.2.2022 v 19:30 | Karma: 12,74 | Přečteno: 178x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Bruslařská sezóna startuje na brněnských kluzištích

V sobotu 27. listopadu vstoupili na led kluziště za Lužánkami v Brně první návštěvníci. Před branou se museli prokázat certifikátem o očkování nebo o prodělání nemoci. V pondělí se pak otevřelo i kluziště Vodova.

5.12.2021 v 22:17 | Karma: 9,56 | Přečteno: 217x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Jihomoravští hasiči dostávají na semaforech automaticky zelenou

Jihomoravští hasiči se jako jediní v České republice zapojili do projektu C-ROADS Brněnských komunikací, díky kterému dostávají na křižovatkách preference, aby se na místo zásahu dostali včas. Zelenou na semaforech spouští majáky.

3.12.2021 v 10:22 | Karma: 10,74 | Přečteno: 142x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnský dopravní podnik montuje své vlastní tramvaje

Brněnský dopravní podnik si jako jediný v České republice montuje vlastní tramvaje, které jsou pojmenované po brněnském drakovi. Momentálně se pracuje na osmnáctém a devatenáctém drakovi. Do roku 2024 jich vyrobí čtyřicet jedna.

24.11.2021 v 7:40 | Karma: 13,59 | Přečteno: 178x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská Montessori škola Perlička otevře lyceum s maturitou

První Montessori střední škola v Jihomoravském kraji bude od září v Brně. Studenti budou střídavě týden ve škole a týden na venkově v Křížovicích. Podobný režim už mají dospívající žáci z Montessori základní školy Perlička.

23.11.2021 v 13:08 | Karma: 10,21 | Přečteno: 281x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com