Na Masarykově univerzitě navštěvují studenti třeba balet

Okolo padesáti různých sportů nabízí Centrum univerzitního sportu (CUS) všem studentům Masarykovy univerzity, kteří musí splnit povinný tělocvik.

Muži chodí na balet nejen kvuli tanci, ale i ženám.Kristýna Hašková

Brno - Dva semestry tělesné výchovy musí splnit každý student Masarykovy univerzity (MU). Studenti si mohou zacvičit i mimo povinné kurzy, některých se může zúčastnit i veřejnost.

„Rektorát rozhodl o nutnosti splnit tělocvik, aby podporoval zdravý životní styl studentů,“ vysvětlila vedoucí CUS Věra Večeřová. Povinné a také bezplatné jsou dva semestry, kdy musí cvičit všichni studenti. Zadarmo však mohou také navštěvovat kurzy ještě další dva semestry navíc. „V povinné části mohou chodit na jeden sport dvakrát, u volitelných kurzů by měli zvolit vždy jiný,“ dodala Večeřová.

Studentka MU Petra Sedláková možnost pokračovat ve volitelných kurzech vítá: „Dala jsem si teorii a praxi kick–box aerobiku, protože mě cvičení baví a jsem ráda, že si někde nemusím platit permanentku.“ Místo celosemestrálních sportů mohou zájemci zvolit letní nebo zimní kurz, které obvykle trvají týden. Například na zimním kurzu odjíždějí lyžaři a snowboardisté na hory, pobyt si ale platí sami.

Proč by student nemohl chodit na balet?

„Kdokoli může přijít s náměty a připomínkami nebo napsat e-mail, snažíme se vyjít vstříc,“ upozornila Večeřová na to, že pokud studenti navrhnou tělocvik, který bude CUS schopné zařídit, není problém rozšířit vyučované sporty.

Kromě těch obvyklých jako je fotbal, plavání, volejbal nebo posilování si zájemci mohou osvojit i netradiční sporty. Základy techniky klasického tance, tedy to, co potřebují tanečníci v Labutím jezeře, vyučuje pod názvem balet Hana Bubníková.

„Zájem o kurz je pro mě překvapivě velký, a je tu i ideálně vybavený sál. Snažím se, aby si zatančili všichni, takže náročnější taneční variace pro několik jedinců nedělám,“ shrnula Bubníková, která tančila dvaadvacet let v Národním divadle v Brně.

Hodin se účastní i muži. „Balet jsem si zapsal kvůli zájmu o kulturu, tanec a ženy,“ odůvodnil Viktor Bečvarovský. I další student MU Jakub Puškáš chodil na aerobik, kde početně převládaly ženy: „Chtěl jsem si zkusit být na místě, které je typicky dívčí. Asi mě inspirovala scéna z filmu Po čem ženy touží.“ Motivací nebylo okukování dívek, spíše to, že ve společnosti tolika žen bude středem pozornosti. „Takže takové ukojení exhibicionismu,“ uzavřel Puškáš.

Studenti se mohou zapsat i na golf. Za vstupy na sportoviště, půjčení holí a tréninkových míčků a výuku profesionálního trenéra zaplatí jednorázově šestnáct set. Golf trénují v zimě na Výstavišti, zbytek roku v Žabovřeskách, kde je odpalovací plocha. „Jsem z golfu mnohem nadšenější, než jsem čekal,“ ocenil tento kurz student MU Jan Martinek.

Cvičit může veřejnost i studenti dohromady

Navštěvovat některé sporty nabízené CUS může veřejnost i studenti, kteří již mají splněné povinné i volitelné kurzy. Studenti za ně zaplatí podstatně méně než veřejnost. V tomto semestru mezi ně patří aerobik, posilování, stolní tenis a kondiční cvičení.

K výuce slouží tělocvičny a další sportoviště rozmístěné po celém Brně. Těmi jsou například tělocvičny Pod Hradem, které jsou blízko Lékařské fakulty a Fakulty sociálních studií, na Vinařské v areálu kolejí nebo na Veveří v suterénu právnické fakulty. „Šatny Pod Hradem i na právnické jsou dost malé. Hlavně na právech, kde se nedá ani dýchat, když se tam nahrne třicet holek,“ zhodnotila studentka Sedláková. Na všech šatnách jsou také napsaná upozornění, aby si cvičící nenechávali cenné věci v šatně.

Kristýna Hašková

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 2.3.2009 8:00 | karma článku: 17,68 | přečteno: 2790x