Na druhé straně zeměkoule
Austrálie je odlehlá a velká země. Mnohem větší, než se na první pohled z mapy zdá. Procestovat ji celou v krátkém čase není možné, obzvlášť když vás práce drží na jednou místě. Na druhou stranu prakticky každý kout nabízí něco zajímavého. Prosluněné písečné pláže, hory, tropické lesy, národní parky i moderní města. Brisbane je jedno z těchto měst. Představte si velké západoevropské město, odmyslete si historickou část, přimyslete slunné počasí a roztáhněte ho do podélného tvaru a máte Brisbane. „Pro orientaci stačí jednoduchá pomůcka. Drž se blízko ulic, které mají v názvu jméno někoho z britské královské rodiny, a nemůže se ti stát, že by ses dostala někam pryč z centra,“ vysvětluje mi Samantha.
Pomalu se vymotáváme z Brisbane pryč a míříme do mého dočasného domova, kde se budu dva měsíce starat o Samanthinu dceru Willow. Burpengary je opravdu malé město. Vlastně to není ani město, spíš shluk supermarketů, několik úředních budov a fastfoodů. Jeho obyvatelé jsou rozeseti v okruhu několika desítek kilometrů a vzhledem k absenci hromadné dopravy jsou všichni odkázáni na svá auta. Příroda je zde krásná, ale dělá si, co chce. „Naštěstí tu nemáme požáry, ale čas od času se tu objeví záplavy,“ konstatuje Samantha, jakoby naprosto o nic nešlo. Už chápu, proč si zde Australané staví domy vyvýšené dva metry nad zemí.
Každé ráno venčím pět psů. To vskutku přináší řadu nečekaných a zábavných situací. Obzvlášť komicky působí má snaha udržet na vodítku pět akčních hafanů a zároveň u toho fotit klokany, kteří se pohybují tak dvacet metrů ode mě. Končí to útěkem nejagilnější fenky Freyi a pádem mého zbrusu nového telefonu na asfaltovou silnici. Nicméně fotku mám. I když rozmazanou. Po dvou týdnech mě klokani přestávají bavit.
O víkendu vyrážíme na se Samanthinou matkou Jane na charitativní trhy. Pro mě skvělá příležitost seznámit se s novými lidmi. Dávám se do řeči s asi osmnáctiletou dívkou. Stačí říct tři slova a přízvuk o mě okamžitě prozradí, že nejsem zdejší. Vysvětluji, že pocházím z České republiky. Dívka pokyvuje hlavou a mile se usmívá. Bezradnost v jejích očích mi prozrazuje, že absolutně netuší, o čem to mluvím. Opravuji se tedy a říkám, že jsem z Evropy. To už přece jen vzbuzuje zasvěcenější reakce.
Středy pro mě bývají dny výletů. Vyrážím do deštných lesů na sever Queenslandu. Samantha mě dopředu poučila ohledně toho, co mám očekávat, takže jsem připravená na to, že nejspíš nespatřím žádná exotická zvířata. Místní fauna je totiž mimořádně plachá, takže i když slyším hlasitý řev ptáků, na vlastní oči jich vidím je pár. Za to stromů všech možných roztodivných tvarů je tu opravdu hodně. Obtáčí se kolem sebe, proplétají se, až mám někdy problém poznat, kde jeden strom končí a druhý začíná. Některé se tyčí do takové výšky, až se ztrácí v mlžném oparu. Připadám si jako v jiném světě.
Kdo jednou navštíví Austrálii, většinou si nechce nechat ujít typickou ležérní atmosféru na místních písečných plážích. Ani já jsem nebyla výjimkou, takže jsem si sbalila pár věcí a vyrazila do města Sunshine Coast. Už jeho jméno je podle mého názoru dobrým turistickým lákadlem. Australské pláže jsou opravdu nádherné. Obzvlášť v zimě, kdy na nich není moc lidí. Na koupání v moři je sice zima, ale na procházku po pláži je počasí perfektní. Míjím zamilované dvojice, maminky s malými dětmi a skupiny teenagerů. Svítí slunce, na obloze pár bílých mráčků, náladu mi tak může zkazit jenom předražená zmrzlina. Tři australské dolary za jeden kopeček, tedy asi šedesát korun. To je drahé i na zdejší poměry. Nicméně prodavač je sympaťák, takže se s ním na chvíli zakecám. Jeho vzhled jasně prozrazuje asijské kořeny. „Moji rodiče se sem přistěhovali, ještě než jsem přišel na svět, takže já jsem rodilý Australan a jsem na to pyšný,“ oznamuje a ukazuje mi placku zbarvenou do podoby australské vlajky, kterou má připevněnou na svém batohu, jako důkaz svého patriotismu. Upřímně se mu nedivím. Kdybych byla z Austrálie, taky bych asi na svou zemi byla hrdá.
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit
Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová
Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku
V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu
Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR
Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
| Další články autora |
Snowboarding na ZOH 2026: české medaile a výsledky
To je jízda! Závody ve snowboardingu na ZOH 2026 přinesly českým fanouškům dvojnásobnou radost. V...
ZOH 2026: Mohou Češi zaútočit na další medaile? Šanci má Jílek i biatlonisté
Česká výprava má na Zimních olympijských hrách 2026 zatím čtyři medaile, ale poslední týden her...
Program ZOH 2026: Kdy fandit Čechům na olympiádě
Zimní olympijské hry 2026 jsou v plném proudu. Největší sportovní svátek roku potrvá až do 22....
Revoluce v autobusech? Praha mění monitory, ukážou i čas dojezdu
Pražská MHD chystá novinku, kterou cestující nepřehlédnou. V autobusech se mění obrazovky. A spolu...
Češi na ZOH 2026: Máme přehledný harmonogram Her v Miláně a Cortině
Největší sportovní svátek roku je v plném proudu. Olympijské hry v Miláně a Cortině přináší desítky...
Husté sněžení komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji, hrozí náledí
Husté sněžení komplikuje dopravu ve velké části Moravskoslezského kraje. Na silnicích leží zbytky...
V Šumperku v Lidické ulici našli vážně zraněnou ženu, policie má podezřelého
V Šumperku v Lidické ulici našli vážně zraněnou ženu. Případem se zabývají olomoučtí krajští...
Zastupitelé Jičína schválili prodej prvních pěti parcel v lokalitě kasáren
Zastupitelé Jičína dnes schválili prodej prvních pěti parcel pro stavbu rodinných domů v...

Prémiová kojenecká výživa Kendamil: když důvěra začíná u složení
Důvěra se u kojenecké výživy rodí z drobných rozhodnutí – a často začíná u složení. A právě proto Kendamil staví své receptury na plnotučném...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1122x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube



















