Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Musíte mít dobrou fyzičku, říká muž, který ilegálně pronikl do Černobylu

Ve městě Pripjať kdysi žilo okolo padesáti tisíc obyvatel. Po černobylské havárii v roce 1986 byla oblast evakuována a přístup zapovězen. Maxmiliána Pavlase ale lákala natolik, že se rozhodl na místo katastrofy přesto podívat.
„Radiace už tak velkým problémem není, i tak je k ní ale potřeba přistupovat s respektem,“ popisuje třinecký rodák.

Když Maxmilián Pavlas dokončil vysokou školu ve Skotsku, objevil na internetu stránky zabývající se prozkoumáváním ruin. Tehdy ho napadlo proniknout do ukrajinského města Pripjať, poblíž kterého se odehrála havárie jaderné elektrárny Černobyl. „Nadchla mě představa přespat někde, kde dříve žilo tolik lidí, ale dnes je tam pusto,“ zdůvodňuje Pavlas.

Po roce zkoumání map, čtení internetových fór a hraní počítačových her s černobylskou tematikou přišel čas ke vstupu do oblasti. Ten provedl v noci přeplavením řeky na dětském člunku. „V noci je sice špatně vidět, ale zase vás tak snadno nezpozorují stráže. Fyzicky na tom musíte být dobře, protože utíkat před vojáky a psy není žádná sranda,“ vysvětluje mladý dobrodruh. Samotné stráže jej překvapily svou aktivitou. Pokud někoho dopadnou, je vyhoštěn a musí zaplatit pokutu. Někteří se ale dají uplatit cigaretami a penězi. To Pavlas zatím ale dělat nemusel. I proto je předzíván Prizrak, což v překladu znamená duch, protože ještě nikdy nebyl chycen. Vojáci a policisté nazývají nelegální průzkumníky stalkeři, což vychází z knihy Piknik u cesty napsané sovětskými bratry Strugackými.

„Je potřeba mít k tamnímu prostředí respekt, protože člověk už tam dávno není králem. V noci vaše představivost pracuje na sto procent, takže vidíte i věci, které neexistují,“ popisuje Pavlas. Radiaci měří dozimetrem, ale podle něj nebezpečí ozáření nehrozí, když víte kudy chodit. Obecně je tam radiace sice zvýšená, ale život neohrožující. „Aby nebezpečí hrozilo, musela by být pět set tisíckrát větší,“ tvrdí rodák z Třince. Existují ale místa, kam si netroufá. Například Rudý les, kam po havárii dopadl první mrak spadu (znečišťujících látek, poznámka redaktora). Proto nosí přes ústa roušku i přesto, že oblast byla vyčištěna. Od reaktorů, kde se výbuch odehrál, byl vzdálen pouze sto metrů.

Pro výpravu si bral jen minimum věcí. Nejdůležitější je na takové expedici voda. Denně jí spotřeboval minimálně dva litry. Jídlo by kvůli spadu mělo být balené. „Denně jsem snědl třeba jen pár tyčinek a oříšky. Na jídlo tam není čas ani chuť,“ říká Pavlas. Ilegálně Černobyl navštívil i s dalšími zájemci. I tak se ale v zóně musel starat sám o sebe. Platí tam pravidlo jeden za jednoho a nikdo za nikoho. „Když nás jednou začali nahánět psi, každý se rozutekl jiným směrem. Zapomněli jsme se předem dohodnout, kde se najdeme, takže nám to chvíli trvalo,“ vzpomíná stalker Pavlas. Dorozumívat se museli signály, aby na sebe zbytečně neupozorňovali.

V oblasti žije i několik desítek obyvatel. Protože jde ale o starší generaci, postupně vymírají. Jedna z obyvatelek se do oblasti vrátila rok po havárii, protože neměla kam jít. „Je jí 87 let a pořád je čilá a zdravá,“ popisuje Pavlas. V zóně lze dnes potkat i další návštěvníky, zejména kvůli populárnímu seriálu Černobyl. Ti jsou tam ale legálně v doprovodu průvodců. Mohou proto jen na povolená místa. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky sám vyhlásil, že chce z Černobylu udělat turistickou atrakci. Podle Pavlase ale někteří z návštěvníků krajinu ničí.

Výprava mu podle něj vyšla tak, jak si naplánoval. „Nikdy jsem se necítil víc naživu než tam,“ prohlašuje dobrodruh. I proto začal pořádat do Černobylu výpravy. Jak legální, tak nelegální. Vždy provádí několik nadšenců, kteří mají o podobné dobrodružství zájem. „Lidé mají zájem, ale ne odvahu. Proto jsem začal dělat svobodné výlety, ale legálně,“ vysvětluje Pavlas. Hlavní myšlenkou jeho výletů je prozkoumat černobylskou zónu jako stalker, ale legálně a bez omezení. Dnes má v Ukrajině zástupce, kteří výpravy dělají za něj. Sám se tam jezdí podívat jednou ročně. Celkově byl v černobylské oblasti devětkrát, z toho třikrát nelegálně a šestkrát legálně. „Rád bych se ale podíval i jinam, třeba japonská elektrárna Fukušima by jednou mohla vyjít,“ doufá český stalker.

 

Maxmilián Pavlas se narodil roku 1993 v Třinci. Na vysoké škole ve Skotsku získal inženýrský titul. V roce 2016 ilegálně pronikl do černobylské oblasti. Dnes tam v rámci svého projektu Prizrak the Stalker pořádá pro zájemce výpravy, na kterých se podle svých vlastních slov snaží Černobyl ukázat takový, jaký je, a ne jak jej prezentují agentury. Celkově Černobyl navštívil devětkrát.

 

Autor: Jakub Podešva

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 25.11.2019 15:47 | karma článku: 17,19 | přečteno: 651x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com