Mladým umělcům se v Brně blýská na lepší časy

Mladým talentovaným umělcům a začínajícím podnikatelům se již brzy dostane pomocné ruky. Rada města Brna právě schválila projekt výstavby takzvaného Kreativního centra.

Brno – Kreativní centra podporující mladé podnikavé lidi a začínající umělce, jež dávají prostor také alternativním formám umění, jsou ve vyspělých evropských zemí běžnou praxí. Například v Nizozemí se těchto center nachází již několik, ale v Česku jsme se s něčím podobným doposud nesetkali. Magistrát města Brna se touto ideou nechal inspirovat. Rozhodl se podpořit mladé Brňany a zároveň využít dnes zanedbané prostory někdejší věznice.

O záměru výstavby prvního kreativního centra nejen v Brně, ale také v rámci celé České republiky, hovořil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Na oficiálním webu města píšete, že projekt Kreativního centra počítá s revitalizací části městského brownfieldu. Co si pod tímto výrazem můžeme představit?

Jedná se o staré areály bývalých továren, chátrající průmyslové domy, které dříve měly výrobní funkci. V dnešní době zůstaly v podstatě opuštěné a v Brně se těchto brownfieldů nachází velké množství. Postupně se je snažíme oživit a každý projekt, který nám s tím může pomoci, vítáme. Kreativní centrum by měl být dům určený pro širokou veřejnost, který nabídne prostory pro vzdělávací programy, festivaly, workshopy nebo třeba galerie. Měl by se stát jakýmsi otevřeným prostorem pro kreativní průmysl a fungovat coby jakýsi odrazový můstek pro začínající umělce a podnikatele, pro alternativní divadelní scény, pro ty, kteří nemají peníze na to, aby si mohli pronajmout nějaký sál. Na tento projekt jsme hledali vhodnou lokalitu a našli jsme ji v objektu bývalé káznice mezi ulicemi Cejl, Soudní a Bratislavská.

Bude potřeba zařídit si v tomto centru nějaké členství? Na čem bude spolupráce s Kreativním centrem založená?

V Česku zatím žádné podobné centrum neexistuje. Všude ve světě jsou jich desítky, nejvíce snad v Německu a Holandsku, a my v této chvíli hledáme zahraničního experta, který by nám s realizací projektu v Brně pomohl. Výhodou je, že máme objekt, a nyní chceme připravit projekt pro odstartování všech aktivit s tímto centrem spojených.
Z čeho bude projekt financován?

Budeme čerpat z evropských fondů zaměřených na podporu podnikání a prosperity, kde máme možnost získat až polovinu peněz na celý projekt.

Na jakou skupinu lidí se projekt konkrétně zaměřuje? Je to nějak omezeno například věkem?

Samozřejmě chceme oslovit především vysokoškolskou sféru, studentskou mládež. Mladou generací rozhodně nemyslíme jen patnáctileté, ale také lidi středního věku, kteří mají nějaký nápad, touhu a chtějí něco dělat. Kreativní centrum jim jejich vlastní projekty pomůže zorganizovat.

Máte předem nějaké konkrétnější plány a cíle, k čemu by toto centrum mohlo přispět také širší veřejnosti?

Těch oblastí podpory je hodně, měly by se týkat například podpory volného umění, fotografie, malby, sochařství, hudby. Měl by vzniknout takzvaný inkubátor pro začínající podnikatele zejména v oblasti designu a oděvního návrhářství. Záměrně jsme si proto zvolili i problémovou část města, kde se v současnosti snažíme o její oživení. Dříve tyto lokality nebyly příliš vyhledávané, dnes se opravují, stěhují se tam nové firmy a Kreativní centrum by mělo být součástí tohoto nově vznikajícího prostoru.

Nejdříve tedy musí být kreativní úředníci, aby mohli být kreativní mladí umělci. Je třeba nějaká pro mladé aktivní lidi přiložit ruku k dílu už v této počáteční fázi celého projektu?

Určitě, tento projekt má na starosti kancelář strategie města, a kdokoliv by se o tuto záležitost zajímal, není problém se s ní spojit a domluvit se na jakékoliv spolupráci.

Eliška Raková

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 3.5.2010 22:00 | karma článku: 6,96 | přečteno: 746x