Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mladá Ukrajinka líčí situaci v Doněcku

Albína Feofilaktová je Ukrajinka pocházející z Doněcka. Již třetím rokem žije a studuje v Olomouci a už si tu připadá jako doma. Nic jiného jí totiž ani nezbývá, její původní domov je totiž v žalostném stavu. 

Jak dlouho už jsi v Česku a co tě dovedlo k tomu jít sem studovat?

Jsem tady už tři roky. Odešla jsem, protože na Ukrajině je vzdělání... Jak to říct slušně... špatné. A navíc za něj máme platit. Hodně tam také funguje korupční systém, takže musíš často platit ještě i za zkoušky. Když tam dostaneš titul, tak prostě nic nevíš a je to jenom kus papíru. Vy tady máte kvalitní vzdělání a je zdarma pro ty, kteří studují v českém jazyce, tak jsem se naučila česky a studuji tady.

Když si ještě bydlela v Doněcku, měla si pocit, že se k něčemu schyluje?

Ani moc ne. Konflikt začal tak, že my v Doněcku jsme všichni Rusové, mluvíme Rusky, ale máme Ukrajinštinu povinně ve škole.  Vůbec nám to ale nevadilo, tyhle  jazyky jsou stejně hodně podobné.  Konflikt ovšem existoval mezi východem a západem. Mně osobně přišel takový umělý. Nechápu, proč bych měla nenávidět lidi ze západu. Parlament v Kyjevě jednou navrhnul, že u nás zakáže ruštinu v novinách. A tak to začalo, lidem připadalo, že je tím ponižují.

Jezdila jsi za rodinou, když tam byly ty největší problémy?

Bydlíme přímo v Doněcku, takže když asi před rokem a půl začala válka, tak jsem doma rok nebyla. Teď v létě jsem tam byla od té doby poprvé.

Když jsi tam ten rok nebyla, bála ses, když si slýchala z médií, co ve vašem městě děje?

Jo,  bála jsem se hodně. Situace tam byla hrozná. Rok zpátky, v zimě, nemohla máma třeba týden vyjít z domu, protože vycházení bylo zakázané. Byla tam prostě opravdu válka. V obchodech vůbec nic nebylo, protože hranice s Ukrajinou byla zavřená, válčilo se tam a z Ruska také nic nedováželi. Nejbohatší člověk z Doněcku, Rinat Achmetov, který je hodně populární, v té té době rozdával důchodcům a státním zaměstnancům jídlo, třeba pohanku nebo rýži.

 Na jak dlouho jsi se po tom roce vrátila?

Na dva týdny, víc jsem nevydržela. Prostředí se úplně změnilo. Všechno je zavřené. Třeba nám zavřeli MC Donald a spoustu dalších věcí. Otevřený je jenom jeden nebo dva obchodní domy. Lidi například hodně pijí, protože tam není co jiného dělat. Vodka je levnější než pivo. Bylo to velké město a stala se z toho vesnice, kde nic není a po desáté musíš být doma.

Válčilo se i během tvé návštěvy?

Ano, na okraji města se pořád ještě válčilo. Doněck je docela velký, asi jako Praha, takže bitevní pole je celkem daleko od centra. Lidi ale mají strach, protože zvuky bojů jde slyšet po celém městě. Připomíná to bouřku, ale víš, že to není hřmění. Nejhorší, co jsem tam zažila, bylo, když se začal třepat nábytek.

Dá se na něco takového zvyknout?

Jo, zvykneš si. První týden to bylo hrozné, vážně jsem se bála, že se něco stane. Potom jsem si trošku zvykla, už jsme o tom s kamarády spíše vtipkovali, protože s tím stejně nejde nic jiného dělat.

Jaký je jinak život v Doněcku?

Je tam už víceméně klid, protože nikdo nemá práci a spousta podniků je zavřená. Přestala tam fungovat banka, je tam otevřeno hrozně málo obchodů. Na celé město asi pět supermarketů. Celkově je tam nedostatek potravin a jsou ještě k tomu hrozně drahé, dražší než jinde na Ukrajině. Takže lidi nemají peníze, práci a potraviny jsou drahé – to je na tom nejhorší.

Žije se těžko i těm, kteří práci mají?

Když práci máš, nemusí to být záruka lepšího žitova. Často tě  totiž neplatí. Pracuješ prostě zdarma nebo ti tak jednou za půl roku něco pošlou, ale fakt jen jednou za půl roku.

Jaký další problém kromě nedostatku práce a peněz trápí tamní lidi?

Další věc, co tam hodně ovlivňuje život, je to, že po desáté hodině platí zákaz vycházení. Když tě po desáté policisté chytí venku, tak musíš dělat nějaké veřejné práce. Třeba uklízet celou noc policejní stanici nebo tě třeba mohou poslat na frontu kopat zákopy. Zajímavé je, že některé obchody jsou v noci otevřené, ale nesmíš do nich jít. Když jsem tam byla, tak jsme s kamarády oslavovali na bytě a ve dvě ráno nám došel alkohol, takže jsme do obchodu šli a plížili jsme se po ulici jako James Bond.

Jak takovou situaci vnímají lidé, kteří tam žijí?

Lidé se zdají být v pohodě, možná i šťastní. Když se ale s někým opiješ, tak pochopíš, že se pořád strašně bojí, ale nechtějí to dávat najevo. Musí s tím prostě žít.

Myslíš si, že se ta situace zlepšuje?

Jo, je to lepší. Ale ta nová vláda, ta lidová... Prostě je tam pořád strašný bordel. Trochu mi to připomíná pokračování Sovětského svazu. A s tou nezaměstnaností je to pořád stejné, ne-li horší. Normálně placenou práci mají akorát ti, co jsou ve vládě a také ti, kteří válčí.

Čím ti to připomíná Sovětský svaz?

Tak třeba je tam hrozná propaganda. To je šílený. Většina kamarádu se odstěhovala někam jinam, do Ruska nebo jinam do Ukrajiny, ale ti, co tam zůstali, si fakt myslí, že všechno spěje k lepšímu nebo to alespoň říkají. Furt kecají o tom, že se chtějí připojit k Rusku, že Rusko je super. A taky mají vůči západu hrozné předsudky. Posmívají se mi za to, že bydlím v Česku. Myslí si, že na západě jsou všichni bláznivý gejové nebo feťáci. V Rusku je takový názor, že polovina lidí na západě jsou gejové. A myslí si to, i přesto nebo možná právě proto, že v zahraničí nikdy nebyli.

Máme třeba vlastní donětskou televizi a to je směšné. Je to prostě jako divadlo, úplně nahrané. Lidé tomu věří.  Myslí si, že jejich nová vláda je skvělá, že na Ukrajině je to hrozné. Já sama nevím, kde je to horší, jestli v Doněcku nebo na Ukrajině, všude je propaganda, ale myslím si, že v Doněcku je to ještě o něco horší. Nevím, co z toho bude, protože Rusko nás vlastně oficiálně nechce, Ukrajinu zase nechceme my a nikdo neví, co s tím.

Jak taková propaganda vypadá v praxi?

Třeba se stává, že na dům přiletí raketa a samozřejmě si všichni myslí, že to udělali Ukrajinci. Ale mám kamarády, kteří znají lidi, co tam bojují. Slyšela jsem od nich, že to schválně dělají ti naši v rámci propagandy. Docela tomu i věřím. Moji kamarádi kromě toho sami točí propagandistická videa a dávají je na YouTube a dostávají za to od vlády peníze.

Bavila ses s tamějšími kamarády o svých názorech na věc?

Ano, snažila jsem se, ale k ničemu to nebylo. Když odporuješ tomu, co si oni myslí, tak tě začnou shazovat. Lepší je s ničím takovým nezačínat.  Myslí si, že moje názory jsou zmanipulované propagandou, a že o tom nemůžu nic vědět.

Klára Slavíčková

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 27.11.2015 18:00 | karma článku: 15,14 | přečteno: 573x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:24

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18...

Pro tak ikonické fotky musíte zemřít, řekl Trump k atentátu. Já přežil, zázrak

15. července 2024  11:04,  aktualizováno  13:13

Exprezident Donald Trump v novém rozhovoru řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná...

Bob Dylan míří do Prahy. V říjnu hned třikrát obsadí O2 universum

15. července 2024  11:52,  aktualizováno  12:54

Legendární americký písničkář, ikona populární hudby a držitel Nobelovy ceny za literaturu. Žijící...

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com