Menstruační kalíšek je praktická a ekologická věc, říká studentka

V poslední době se v souvislosti s menstruací hovoří o menstruačním kalíšku, na nějž se různí názory odborníků i veřejnosti.

Brno – Alžběta a Blanka, studentky environmentálních studií, které si z osobních důvodů nepřály zveřejnit příjmení, říkají, že je studu o menstruaci hovořit s přítelem nebo ji jen prožívat zbavil menstruační kalíšek. „Je to úžasně praktická, ekologická a ekonomická věc,“ popisují přednosti pohárku dívky. Alžběta ho používá už od střední školy, Blanka se s myšlenkou kalíšku seznámila až v prvním ročníku vysoké školy.

Ani jedna neměla problémy s používáním tamponů, ale vadila jim jejich neekologičnost. Alžběta plánuje, že by si ušila látkovou vložku. „Když mám slabou menstruaci, nechci mít v sobě kalíšek. Připadám si zašpuntovaná. Chci krev nechat volně téct do vložky,“ vysvětluje. Blance není pohárek příjemný naopak v prvních dnech menstruace, kdy má bolesti a silný výtok krve. „Navíc mě bolí, když ho vyndávám. Musí se prstem odlepit od stěny pochvy, protože se v něm vytváří podtlak, a právě to odlepení je bolestivé,“ líčí své pocity. Podle ní je důležité, aby se myšlenka menstruačního kalíšku mezi ženami šířila, a to včetně negativ, která s sebou nese. „Zkus to v dřepu a nevyndávej ho směrem dolů, ale spíš od sebe,“ obrací se na Blanku s radou Alžběta a přidává fígl, který ji naučil její přítel. „V pohárku jsou malé dírky, pomocí kterých se vevnitř kalíšek přisává. Otvůrky se musí pravidelně čistit. Když do kalíšku nalijete vodu, přikryjete dlaní a zmáčknete, voda dírkami vystříkne. Zezačátku jsem to dělala špendlíkem, ale tohle je mnohem rychlejší,“ směje se Alžběta a dodává, že po skončení menstruace je třeba pohárek vyvařit.

Obě studentky se shodují, že menstruace zvláště v mužské společnosti budí rozpaky, ale i zvědavost. „Jednou jsme měli s přáteli kreativní večer a dostala jsem chuť něco si namalovat krví. Protože jsem měla měsíčky, stačilo vylít kalíšek do skleničky od vína. Kamarád se divil, čím to maluju, a když zjistil, že krví a odkud jsem ji vzala, docela ho to vzalo,“ vypráví Alžběta, která svou menstruační krví zalévá i květiny. „Když vylévám pohárek do záchodu, krev ve vodě vytváří takové zajímavé vzory, což mě fascinuje,“ usmívá se Blanka, kterou myšlenka uměleckého využití menstruační krve zajímá stejně jako Alžbětu. Dívky se rozpovídají o tom, jak kalíšek proměnil jejich vztah ke krvi i k vlastnímu tělu. A nejen jejich. „Přítel se rád nechává potírat mou menstruační krví. Chtěli bychom ji někdy i vypít. Kamarádka byla na semináři, kde jim to doporučovali. Člověk prý nabere energii na další měsíc,“ říká Alžběta.

„Myslím, že o praktické stránce menstruace se ve škole mluví, ale málokdy se zmiňují i její duchovní přesahy,“ poznamenává Blanka. Pro ni znamenají „měsíčky“ období zklidnění a spojení se zemí. Těsně po menstruaci je naopak nabitá energií. „Každá žena to vnímá jinak, a proto by měly své zkušenosti více sdílet,“ myslí si.

Názory odborníků na menstruační kalíšek se liší. Podle západočeského gynekologa Milana Kollera má pohárek více pozitiv než negativ a vyzdvihuje jeho ekologičnost a hygieničnost oproti klasickým tamponům a vložkám. Názor pražské gynekoložky Kristýny Jandové je opačný. „Kalíšek bych nepoužívala. Představa děložního čípku, máchajícího se v menstruační krvi, mi nepřipadá lákavá,“ říká.

Lucie Smutná, pracovnice Ekologického institutu Veronica, se v minulém roce zúčastnila programu Nadace rozvoje občanské společnosti. Spolu se svým týmem si předsevzala vytvořit projekt propagující menstruační pohárek. Zorganizovala čtyři setkání, na kterých členky týmu posluchačstvu předávaly své zážitky a praktické rady. „S kalíškem mám teprve půlroční zkušenost, ale moc mi nesedl. Možná jsem si koupila špatnou velikost,“ říká Smutná a podotýká, že i negativní zpětná vazba byla součástí jejich miniseminářů. Menstruační kalíšek je jedním z nejnovějších témat ekologického poradenství ve Veronice.

 

Autor: Anežka Michnová

 

Další články najdete na: http://munimedia.cz/kurz/stisk/.

Autor: Stisk Studentský deník | středa 20.4.2011 13:00 | karma článku: 19,11 | přečteno: 7538x