Mažoretka nemusí být vysoká a štíhlá, tvrdí zakladatelka týmu MUNI

Mažoretkový sport je založen na tradici v místě, kde působí. Dále se neobejde bez orchestru a batonu. Málo kdo asi ví, že také Masarykova univerzita má vlastní tým Mažoretky MUNI, jejichž zakladatelkou je Veronika Váská.

Pro spoustu lidí jsou to pouze holky v elegantních úborech, které točí hůlkou. Veronika Váská se jako vedoucí dvou skupin mažoretek Lassies a MUNI rozpovídala o náročnosti tohoto koníčku a mýtech, které kolem něj panují.

Být mažoretkou není nejobvyklejší koníček, jak dlouho se mu věnujete?

Jedenáct let. Je pravdou, že to není úplně vyhledávaná aktivita. Záleží to zejména na tradici mažoretek a na tom, zda je v daném městě či oblasti dechový orchestr. S tím pak mažoretky často jezdí na různé festivaly a zájezdy.

Jak dlouho trvá zvládnout techniku správného držení hůlky?

Není to těžké. Záleží na tom, jak často trénujete obtížné prvky s hůlkou. Zároveň s mažoretkovým sportem vznikal twirling (točení), které až nyní jej mažoretky využívají ve svých číslech. Divák tak může vidět zajímavé a technicky náročné prvky s hůlkou.

Co musí dívka splňovat, aby se mohla stát mažoretkou?

Lidé mají představu, že mažoretka je štíhlá a vysoká dívka s dlouhýma nohama, ale opak je pravdou. Málokterá skupina má dívky stejně vysoké i stejně rostlé. Základními požadavky jsou pohybové nadání, hudební sluch, umět spolupracovat v kolektivu a hlavně si pamatovat choreografii.

Může se mažoretka při vystoupení zranit?

Stávají se různé věci, třeba uklouznutí nebo pád hůlky. V nejlepším případě padající hůlka nikoho nezraní, ale občas se stane, že přistane na hlavě kolegyně. Když je hůlka v dosahu, mažoretka ji zvedne a pokračuje s ostatními dál. Jinak musí pro ni dopochodovat nebo odpochodovat bez ní.

Je váš koníček finančně náročný?

Každý kroužek něco stojí. Úplně nejdůležitější, co musí mažoretka mít, je hůlka - baton. Cenově se pohybuje od dvou set do tisíce korun. Kostým je další důležitou součástí. Pokud se však vydaří, je vše hrazeno sponzory.

Co vás přivedlo na myšlenku založení skupiny?

Skupinu mažoretek Lassies jsem se v Brně pokusila založit na základě toho, že tady téměř žádná skupina nebyla. Na Mažoretky MUNI byl vypsán inzerát v Informačním systému Masarykovy univerzity. Zpočátku čítala skupina zhruba sedm děvčat, dnes je jich dohromady v Lassies i MUNI přes šedesát.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veronika Váská se narodila v Kopřivnici roku 1985, ve třinácti letech se stala mažoretkou. V roce 2009 odpromovala na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. V současnosti vede dva týmy mažoretek - Lassies a Mažoretky MUNI. Ty vystupují kromě tanečních soutěžích také na fakultních plesech nebo Noci vědců.

Iveta Barabášová

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 17.11.2009 15:45 | karma článku: 8,19 | přečteno: 3404x