Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Marihuana měla negativní vliv na její psychiku

Nejprve se marihuaně vyhýbala, až jednou udělala výjimku. Během krátké doby ji začala užívat pravidelně. Nakonec i několikrát denně. Přestala chodit do školy a práce.   

Brno – Dvacetiletá dívka dlouhodobě užívala marihuanu. Nakonec ale ze dne na den přestala. Znovu už začít nikdy nechce. Varuje před negativními účinky, jako je třeba zhoršení psychického stavu. Jde o choulostivé téma, proto si přeje zůstat v anonymitě. Autorka její identitu zná. Článek je součástí balíčku materiálů, jehož prostřednictvím se redakce Stisku na svých stránkách pokouší pohlédnout na konzumaci marihuany z různých úhlů pohledu.

Poprvé se s marihuanou setkala v patnácti letech. Tehdy ji kouřila zhruba jednou za měsíc. Pak následovalo období, kdy k ní měla asi dva roky odpor a nemohla ji vystát ani u jiných lidí. „Tehdy jsem třeba nechtěla jít s kamarády ven, když jsem věděla, že půjde i někdo, kdo bude hulit," říká. Později se seznámila se svým dnes už bývalým přítelem, který marihuanu kouřil denně. Přestože jí to vadilo, tolerovala to. Bydlela s ním přibližně rok. „Prvního půl roku mi to opravdu vydrželo, trávu jsem si nedala. Ale potom jsem si jeden večer řekla, že to teda zkusím taky," přiznává. Tehdy měla náročnou práci, a tak v marihuaně viděla něco jako odměnu za těžký den. Postupem času se takto odměňovala stále častěji – každý víkend, každý den až několikrát denně. „Někteří lidé tvrdí, že na marihuaně nejde mít závislost, ale u mě to závislost určitě byla," myslí si.

Psycholog a psychoterapeut Pavel Nepustil se specializuje na oblast užívání drog, závislostí a duševního zdraví. Podle něj se závislost na užívání marihuany vytvořit může, a to i v závažné formě. „Závislost a užívání konopných produktů nepřináší tolik negativních zdravotních a sociálních důsledků, jako je třeba trestná činnost nebo bezdomovectví. Ve srovnání se závislostí na alkoholu, pervitinu nebo heroinu," říká Nepustil. Dodává však, že překonávání závislosti na marihuaně může být pro člověka podobně náročné jako překonávání závislosti například na pervitinu.

Respondentka se pod vlivem marihuany učila také do školy. V té době měla psychické problémy, které se vlivem marihuany zhoršovaly. Hledala tak různé výmluvy, proč nemůže jít do školy nebo do práce. Chtěla totiž zůstat doma a kouřit marihuanu. „Mívala jsem problémy se spánkem, ale po marihuaně jsem vždy usnula jako miminko," vzpomíná respondentka. Postupem času nechodila do školy a práce téměř vůbec. Raději zůstávala u přítele doma a hrála hry na playstationu. „Dlouho jsem nic nedělala, jen jsem hulila, jedla a hrála," vzpomíná. Přestala chodit mezi lidi a nestýkala se ani s přáteli. Nikdo z jejího okolí si jejího návyku nevšiml, protože se úplně izolovala. A marihuanu užívala i poté, co se rozešla s přítelem. Vyhledávala lidi a příležitosti, kde by to šlo. „Bydlela jsem opět u rodičů, doma jsem tedy hulit nemohla. Celé dny jsem tak trávila u kamarádky, kde to možné bylo," vysvětluje. U ní si marihuanu také schovávala, aby ji nemusela nosit domů.

Podle psychologa Pavla Nepustila jsou sklony dospívajících ke konopným produktům důsledkem potřeby prozkoumávat svět a vyhledávat nové věci. „Konopí člověku napomáhá k intenzivnějším a neobvyklým prožitkům. Navíc je to samo o sobě nové a vzrušující, neboť jde o nelegální látku," říká Nepustil.

Dívka se tak naučila v daném stavu normálně fungovat. „Spousta lidí se zhulí pro zábavu, kouká na film nebo vtipná videa, ale já jsem dělala běžné denní činnosti. Uklízela jsem, vařila, chodila ven, nebo se učila na maturitu," vzpomíná a dodává, že odmaturovat se jí podařilo s vyznamenáním. Zpětně ale nedokáže pochopit, jak to dokázala.

Ve stejné době si jejího návyku začali všímat lidé v jejím okolí. „Blízcí přátelé mi připomínali, že mě pokaždé vídají pouze zhulenou. Nebo na to téma různě vtipkovali," vypráví respondentka. Její rodiče však dál nic netušili, protože se doma moc nezdržovala. Přátelé jí začali radit, aby trošku brzdila. V užívání marihuany ale pokračovala dál. Tušila, že má problém. Když minulý rok v září nastoupila na vysokou školu, marihuanu přestala užívat ze dne na den. Nedokáže si vysvětlit, jak se jí s tím podařilo skončit tak rychle. „Nehulila jsem půl roku, až letos v březnu jsem si dala dva potahy," dodává. Bála se, že se z toho opět stane zvyk. Ale zatím nestal.

Marihuanu sice nepovažuje za něco špatného, ale pravidelně užívat ji už nechce. Podle ní to není ta správná cesta. „Lidé, kteří nejsou psychicky v pořádku, by si to už vůbec neměli dávat. Marihuana psychické problémy může zhoršit. U mě se zhoršily výrazně," říká závěrem.

Autor: Jana Kopecká

 

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 6.5.2019 21:37 | karma článku: 18,55 | přečteno: 2357x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com