Komentář: Dočká se Izrael míru?

Židovský stát nežije od svého založení v míru. Za necelých sedmdesát let zažil čtyři války a několik násilných palestinských povstání. Pro ta největší, z let 1987 a 2000, se vžil pojem intifáda. Třetí patrně začala před pár týdny.

Počtem obětí sice zatím nedosahuje intenzity svých starších sester, nicméně první a druhá intifáda trvala přibližně pět let. V té první zemřelo více než dva tisíce Palestinců a přibližně sto padesát Židů. Ve druhé dokonce více než pět tisíc Palestinců a tisíc Židů. Současná vlna násilí si zatím vyžádala přibližně šedesát palestinských a jedenáct židovských životů.

Někteří komentátoři sice poukazují na fakt, že se v současné době o intifádě zatím hovořit nedá, jelikož útoky Palestinců jsou nekoordinované a neorganizované shora. To je však problematické hned z několika důvodů. Předně, byť Mahmúd Abbás prohlásil, že si nepřeje pokračování násilí, a dokonce uvedl, že současný stav vede k zablokování varianty dvoustátního řešení mírovou cestou, jeho výroky o tom, že na „muslimská svatá místa nevkročí žádná noha špinavého Žida“ ke zklidnění situace příliš nepřispěly. Stranou nechme fakt, že OSN ani žádná jiná mezinárodní organizace se nepozastavila nad jednoznačně rasistickým výrokem o špinavosti Židů.

Otázkou také je, kdo vlastně Palestince reprezentuje? Je to Hamás, vládnoucí v Gaze, nebo Fatáh v čele s Mahmúdem Abbásem, sídlícím na Západním břehu (nutno podotknout, že už jistý čas poměrně nelegitimně)? Jak potom chápat vyjádření členů Hamásu, aby například Palestinci najížděli do Židů ve východním Jeruzalémě, když ne jako snahu organizovat násilné aktivity?

Zdá se, že mrtví Židé nevadí

K uklidnění konfliktu paradoxně nepřipívá ani mezinárodní společenství. OSN jako již tradičně ignoruje izraelské argumenty a jde si za svým cílem, prosadit co nejrychleji samostatný Palestinský stát. Co na tom, že samotné vyhlášení tohoto státu konflikt v žádném případě nevyřeší. To přeci není důležité. A není-li toho schopna OSN (zatím) dosáhnout fakticky, uchyluje se alespoň k symbolickým gestům, jako je vyvěšení vlajky Palestinské samosprávy před svým sídlem. Nejspíš ne náhodou násilnosti vygradovaly hned o den později.

Stejně tak UNESCO se v minulých dnech alespoň symbolicky postavilo na protiizraelskou stranu, když plánovalo hlasovat o tom, že takzvaná Zeď nářků – pro Židy nejposvátnější místo a relikt kdysi stojícího Chrámu – je vlastně muslimským svatým místem. Ačkoliv k takovému hlasování nakonec nedošlo, UNESCO potvrdilo, že Hrobka patriarchů v Hebronu a Ráchelin hrob v Betlémě jsou nedílnou součástí Palestiny. „Mezinárodní společenství by odsouhlasilo i to, že je Země placatá, pokud by ono hlasování navrhli Palestinci," vtipně poznamenal  zástupce Izraele v OSN Ron Prosor.

Zároveň je dobré si povšimnout, že pokud při nějakých excesech zemře Palestinec, je to důvod k naprostému odsouzení Izraele ze strany mezinárodního společenství a západního intelektuálního mainstreamu. Zemře-li Žid, je tato událost depersonifikována, najednou jde o „násilí“ a „neklid“, který často – opět poněkud paradoxně – končí výtkou směrem k izraelské vládě. Jak se zdá, tak mrtví Židé, na rozdíl od mrtvých Palestinců, nevadí.

O co Palestincům jde?

Z dlouhodobého hlediska však největší hrozbou pro Izrael není násilný palestinský odpor, byť jde o hrozbu bezprostřední a vzbuzující vášnivé emoce jak z řad veřejnosti, tak domácích politiků. Největší hrozbou je případné vítězství palestinské propagandy, která se – stejně jako například ruská propaganda v konfliktu na Ukrajině – snaží ukázat, že celý izraelsko-palestinský konflikt je vlastně příliš složitý a „nic není černobílé“. Palestinci nutně nepotřebují, aby svět přijal jejich pohled na židovský stát a jeho obyvatele. Stačí jim, když si svět řekne, že pravda vlastně není ani na jedné straně. Že jsou obě strany stejné. Že situace na Blízkém východě je tak nepřehledá, až to znemožňuje jednoznačně se přiklonit k jednomu názoru.

Ano, konflikt je možná na první pohled nepřehledný a současná situace v regionu jeho přehlednosti nenahrává. Přesto je nad slunce jasnější, že jestli je někdo v aktuální vlně teroru v právu, je to jedině Izrael. Izrael, jehož vláda bojuje s terorismem, a to jak na palestinské, tak židovské (!) straně. Izrael, který nevelebí židovské extremisty, jako palestinští představitelé velebí palestinské extremisty, ale pošle takové lidi do vězení. Izrael, který převeze palestinského útočníka, jenž byl zraněn při bodání Židů, do izraelské nemocnice a za peníze izraelských daňových poplatníků mu tam zachrání život. Chtěl bych vidět, jak se tohle děje v Pásmu Gazy.

Nakolik bude ona propaganda úspěšná, je dnes těžké odhadovat. Fotografie zastřelených mladých palestinských útočníků v kontrastu s ozbrojenými izraelskými vojáky se snaží poukázat na jakousi asymetrii v soužití těchto dvou společností. Jestli se jim to podaří, záleží na nás. Přesto je dobré si pamatovat, že Izrael je jediná země na Blízkém východě, která má demokraticky volené zástupce a ve které funguje v parlamentu opozice, a to nikoliv pouze židovská, nýbrž i arabská.

Přijměme realitu

Pokud chtějí mít Palestinci svůj vlastní stát, nezbývá jim, než prostě přijmout realitu. Židé se v oblasti Palestiny začali znovu usídlovat již na konci 19. století a od té doby zde vznikla fungující společnost, kterou prostě nejde jenom tak vymazat. Izrael má jednu z nejsilnějších armád v regionu, špičkové vědce na světové úrovni, systém škol, nemocnic, ucelenou formu organizace společnosti atd. Izrael žije.

Čím dříve to Palestinci pochopí a uznají tuto realitu, tím dříve přestanou bojovat. A jakmile se to stane, pak budou mít svůj vysněný stát na dosah. „Konflikt skončí, až budou Arabové milovat své děti více, než nenávidí nás," řekla kdysi Golda Meirová. Do té doby Izrael nenechá palestinský stát vzniknout, a je to tak dobře. Dokud budou Palestinci vykřikovat „smrt Židům“, napadat je za bílého dne na ulicích a najíždět do nich auty na zastávkách, tak svůj stát nedostanou. Jediné, co jim toto chování přinese, je smrt, vězení a další dekádu života v bídě.

Je to na nich.

 

Mirek Tobiáš Hošman

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 30.10.2015 11:29 | karma článku: 12,60 | přečteno: 155x

Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,81 | Přečteno: 278x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,35 | Přečteno: 187x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 8,03 | Přečteno: 136x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,47 | Přečteno: 146x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 9,15 | Přečteno: 196x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Přišel íránský protiúder. Na americkou základnu v Kataru letěly rakety

23. června 2025  18:57,  aktualizováno  20:27

Írán odpálil rakety na americkou vojenskou základnu Al-Udajd v Kataru. Označil to za „mocnou“...

Přezdívají mu Gorila. Zteč Íránu naplánoval generál, kterému Trump zobe z ruky

23. června 2025

Premium Spojené státy v noci na neděli podnikly precizně naplánovanou zteč íránských jaderných zařízení....

Do Česka dorazily bouřky z Bavorska. Do spadlých stromů narazily vlaky

23. června 2025  8:16,  aktualizováno  19:36

Přes Česko přecházejí bouřky. Meteorologové upozornili na silnou supercelu, která se vytvořila na...

Hněv vůči režimu, ale i výzva k odvetě. Íránci se vypořádávají s útokem USA

23. června 2025  18:46

Obyvatelé Íránu jsou po amerických úderech na íránská jaderná zařízení v obrovské nejistotě, co...

Elixír krásy, který si užijete: Testovaly jsme Collagen Beauty by @sabina.karaskovaa
Elixír krásy, který si užijete: Testovaly jsme Collagen Beauty by @sabina.karaskovaa

Chcete podpořit zdravý vzhled pleti, vlasů i nehtů a zároveň si pochutnat? Kolagenový doplněk Collagen Beauty v sobě spojuje funkčnost, styl a...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1120x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.