Kam v Brně za přírodou?

Ač se to na první pohled nezdá, v Brně a okolí je mnoho míst, kam lze utéct od hluku a uspěchanosti města. Vyzývají ke kratší či delší procházce, prohánění se na kole či kolečkových bruslích nebo jen tak k posezení a užívání si krásného dne, k odpočinku od starostí. Všechna místa jsou navíc dobře přístupná městskou hromadnou dopravou.

Brno – Po krátké a mírné zimě přichází krásné a slunečné jaro. Do zkoušek je zatím daleko, není proto důvod sedět doma nebo ve škole nad knihami a učivem. Mnohem lepší je užívat si života někde v přírodě, alespoň trochu mimo špinavé a hlučné město. Poslouží k tomu následující lokality.

Hády

Lom s vysílačem na vrcholu zná od pohledu mnohý obyvatel i návštěvník Brna. Dříve se tu těžil vápenec, nyní je lom přístupný veřejnosti. Na planině nad ním se nachází národní přírodní rezervace, kde v jarních měsících kvetou koniklece. Kdykoli v průběhu roku je pak odsud výhled na celé Brno a jeho okolí, vidět jsou i nedaleké Pavlovské vrchy (nazývané často Pálava) nebo dokonce Alpy. Dostat se sem je možné pěšky ze sídliště Vinohrady nebo z Maloměřic, ale také autobusy číslo 78 nebo 82. Z Hádů lze pokračovat dál do lesa po turistické značce a nad údolím Svitavy najít zříceninu Obřanského hradu. Zřícenina je silné slovo, k vidění je zde jen pár kamenů. Dojít se dá až do Těsnohlídkova údolí, odkud je to kousek do Obřan na tramvaj. Tato trasa je dlouhá asi osm kilometrů.

Mariánské údolí

Příjemné údolí Říčky se třemi rybníky, po obou stranách vede cesta vhodná pro pěší turisty, cyklisty i jezdce na kolečkových bruslích. Čím dál člověk jde, tím víc je v přírodě a mimo dosah města. Od zastávky autobusu číslo 55 lze dojít až na konec údolí, kde se nachází Muchova bouda, poslední z několika hospůdek a občerstvovacích míst v údolí. Mnozí se odsud vrací zpět k autobusu, tento okruh je dlouhý osm kilometrů. Kdo se cítí na víc, může od Muchovy boudy pokračovat po žluté značce do Líšně. Cestou je možné podívat se na místo, kde stávalo keltské opidum a velkomoravské hradiště Staré Zámky. Po jiné cestě lze z údolí dojít až do Ochozu u Brna. Po necelých třech kilometrech se turista dostane do Moravského krasu, kde jsou například jeskyně Pekárna či Švédův stůl.

Obora Holedná

Zalesněné vrchy mezi Kohoutovicemi, Jundrovem a Bystrcí nabízí jedinečnou možnost potkat živé divočáky takřka ve městě. Dojet sem lze pohodlně autobusem číslo 52, lepší ale je dojít k oboře pěšky z Jundrova. Oborou vede několik stezek a je možné zde potkat volně pohybující se muflony, daňky a jeleny. Jistotou jsou divoká prasata a občas i jejich pruhovaná selata. Nachází se totiž v oplocené ohradě kousek od autobusové zastávky, tedy na konci obory při cestě od Jundrova, která trvá asi 40 minut.


Park Lužánky

Oproti předchozím lokalitám méně přírodní místo, zato ale v centru Brna. Lužánky jsou nejstarším veřejným parkem v České republice a hlavně místo ideální pro okamžitý únik z města. Nabízí příjemné posezení na lavičkách i trávě, sportovní vyžití pro nadšené běžce či tenisty. Často zde narazíte i na skupinky žonglérů, hráče pétanque a dalších zajímavých lidí. Jedinou nevýhodou parku je právě jeho dostupnost, v teplých dnech je tak plný lidí. Ticho a klid lesů jistě nenahradí, ve městě ale lepší něco než nic.

Přírodní rezervace Kamenný vrch

V bezprostřední blízkosti stejnojmenného sídliště se nachází louka zvolna přecházející v lesík. Každé jaro ji pokrývá fialový koberec vzácných konikleců. Kdykoli přes rok sem ale můžete uniknout od hluku a špínyměsta. Stačí dojet trolejbusem číslo 26, nebo 37, či autobusem linky 50 a projít si naučnou stezku, což zabere necelou hodinku, nebo se jen tak posadit a odpočívat.

 

Přehrada

Z centra je Brněnská přehrada snadno dostupná tramvají číslo 1. Kdo chce přírodu, musí jít až dále od přístaviště, kde je méně lidí a více klidu i zeleně. Od dubna do října lze pěší či cyklistický výlet doplnit plavbou parníkem. Nad přehradou se také tyčí hrad Veveří ze 13. století, od přístaviště se k němu dá dostat po turistické stezce dlouhé asi 8 kilometrů. V letních měsících slouží přehrada i ke koupání. Na přelomu května a června návštěvnost přehrady stoupá díky ohňostrojům, které se z její hladiny odpalují jako součást festivalu Ignis Brunensis. Od přehradní hráze lze dojít k nedaleké brněnské zoologické zahradě, po cestě nejde přehlédnout betonový mostní pilíř tyčící se nad řekou. Jde o pozůstatek plánované Hitlerovy dálnice.

Kraví hora

Park nedaleko centra města, z České ulice dostupný pěšky nebo tramvají číslo 4. Lidé se na „Kravák“ chodí projít, opalovat se, zahrát si volejbal či jiné hry. Kraví hora nabízí také sportovní vyžití díky koupališti s venkovním i krytým bazénem, a také díky tenisovým kurtům a sportovnímu areálu, kde si lze zahrát třeba squash. Na vrcholu Kraví hory se nachází brněnská Hvězdárna a planetárium, navíc je odsud dobrý výhled na Brno a jeho okolí. Vidět lze například bývalý lom Hády nebo na obzoru vysílač Kojál, který se nachází v oblasti Moravského krasu.

Špilberk

V parku pod hradem a pevností Špilberk byl nejspíš každý student. Není se čemu divit, nachází se totiž nedaleko centra. Kromě příjemné oázy zeleně nabízí také výhled na celé Brno i kulturní vyžití při návštěvě některé z výstav, které se v prostorách hradu konají. Mnozí lidé park využívají jen tak k procházce po náročném dni stráveném ve škole či práci.

Botanická zahrada

Místo plné zeleně jen dvě zastávky od České ulice. Vstup do zahrady je volný, zájemci o návštěvu skleníku zaplatí pár korun a uvnitř pak mohou vidět třeba největší leknín na světě Viktorii královskou. Návštěvníci si v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity mohou prohlédnout všelijaké rostliny nebo se pohodlně usadit na lavičku a relaxovat. Často se zde konají různé výstavy, v květnu třeba výstava masožravých rostlin.

 

K návštěvě v Brně láká také Stránská skála, která se nachází mezi Slatinou a Líšní, Červený kopec naproti brněnskému Výstavišti či třeba Medlánecké vrchy kousek nad technologickým parkem v Králově Poli. V Brně opravdu není o přírodu nouze.

 

 

Kamila Vlčková

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 5.4.2014 0:41 | karma článku: 21,92 | přečteno: 526x