Gruzie: vůně dálek za pakatel
Kdo hledá, najde. A kdo hledá netradiční destinaci s jednou kapsou prázdnou, druhou vysypanou, najde Gruzii. Tato svérázná podkavkazská země umožní člověku zapomenout na vše, co na životě ve střední Evropě nemá rád. Letenky se přitom dají sehnat i hodně pod čtyři tisíce korun. Kdo by zprvu váhal, zda je tato země bezpečnou destinací, nemusí se obávat. Ač zde před pěti lety proběhl vojenský konflikt o území Abkhazie a Jižní Osetie, cestovatelé jsou v bezpečí. Někdy člověk nabývá dojmu, že kdo v Gruzii nepracuje jako taxikář, ten hlídá ulice v policejní uniformě. Místní jsou velmi hrdí na svou vlast a nedopustí, aby bylo s návštěvníky špatně zacházeno. Velmi dobře totiž ví, že turismus je jejich naděje na zlepšení životní situace.
Levný kraj
Zdá se to být jako ideální cestovatelský cíl pro studenty. První, co Středoevropana v Gruzii nadchne, jsou místní ceny. Kilo šťavnatých broskví za šest korun a sedmdesát za kilo domácího sýra – to jsou částky, za které se nakupuje. Pro milovníky biopotravin a cizích kuchyní je tato země zaslíbená. O cenách tradičního gruzínského vína, ať už domácího, nebo lahvového a vinné pálenky zvané Čača, raději nemluvě.
I doprava je velice levná. Vlakem lze přejet celou zemi i za sto padesát korun. Jelikož je však pokrytí železničních tratí velmi slabé, hlavním prostředkem hromadné dopravy jsou mikrobusy zvané Maršrutky.
Jízda těmito „linkovými“ spoji je vskutku adrenalinovým zážitkem. Dá se s nimi rychle (někdy až příliš) a levně dopravit takřka kamkoliv. Kdo se chce pohybovat po gruzínských cestách, musí si zvyknout na
neustálé troubení, předjíždění v zatáčkách a hlasitou produkci místní hudby.
Jídlo
Navzdory velmi nízkým cenám je pro cestovatele složité dodržet skromný rozpočet. I v sebemenších vesnicích totiž prodávají Chačapuri – placku z těsta plněnou různými ingrediencemi. Snadno si na tomto jednoduchém, ale chuťově dokonalém, jídle vytvoříte závislost, která vás bude provázet po celou cestu. Dalšími tradičními pokrmy jsou těstovinové měšce plněné mletým masem zvané Chinkali. Ty se dají koupit v restauracích a stojí kolem čtyř korun. Pro jídlo si každý Gruzii zamiluje. Ve větších městech se prodávají běžné produkty, které známe z pultů evropských obchodů, ale člověk o ně v té záplavě nových chutí úplně ztratí zájem. Gruzíni velmi rádi slyší, že jejich národní jídla cizincům chutnají a s nadšením zvou hosty do svých domovů. Když cestovatel takové pozvání přijme, čeká ho spousta pití a jídla, které pro něj hostitelé v mžiku připraví. Je velmi zvláštní potkat se s lidmi, kteří mají neuvěřitelnou radost z toho, že jim někdo vyjídá zásoby. Díky těmto pozváním je možné ochutnat spoustu dalších specialit, které místní kuchyně nabízí. Jak řekl jeden z našich spolucestovatelů: „Tady člověk změní názor na to, jak se hostí návštěva.“
Zajímavosti
I když by někdo mohl nesouhlasit, jídlo a pití není dostatečný důvod k návštěvě země. Gruzie však pro svou bohatou historii i zeměpisnou polohu nabízí více zajímavostí, než kolik jich je během dvaceti dní možné navštívit.
„Podle pověsti nám byla země propůjčena samotným Bohem. Při rozdělování pevniny jednotlivým národům na nás totiž zapomněl, a když naši předci Hospodina žádali, aby jim také přidělil část území, propůjčil jim tu nejúrodnější a nejkrásnější část pevniny, kterou si původně nechal pro sebe. Díky tomu máme nejkrásnější vysoké hory, černomořské pobřeží, úrodné vinice i sirné prameny," říká mladý Gruzínec při jízdě vlakem.
V severní části Gruzie leží dvě vyhlášená horská území, která nabízí jedno i vícedenní výlety s výhledy na majestátní štíty kavkazských vrcholů. Jedno z nich, Kazbegi, je výchozím bodem pro výstup na ledovcový vrchol Kazbeg s nadmořskou výškou 5033 metrů. Druhá oblast, Mestia, je známá svými obrannými věžemi. Byť jsou od sebe tato místa vzdálena necelých 200 kilometrů, při cestě mezi nimi je nutné projet takřka celou zemi. Mezi těmito místy totiž leží Ruskem okupovaná oblast zvaná Jižní Osetie.
Za navštívení stojí i skalní město Uplistsikhe, vinice v oblasti zvané Kachetie, moderní i historická část hlavního města Tbilisi, nebo třeba městečko Gori, rodiště sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina, na kterého jsou Gruzíni velmi hrdí, a takřka nenajdete člověka, který by o něm nemluvil jako o národním hrdinovi.
Kolik co stojí?
letenka | |
---|---|
chléb | |
Tomáš Lupínek
Přečtěte si také na stránkách Stisku rozhovor se Jakubem Máchou, který navštívil Gruzii v říjnu.
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
VIDEO: Pavel ve stylu Top Gunu a s hitem AC/DC. Prezident zamířil opět do oblak
Prezident Petr Pavel znovu prokázal, že je velkým milovníkem adrenalinu i o svátcích. K...
Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj
Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský...
Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru
Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15...
VIDEA TÝDNE: Znovuotevřený hotel, rozloučení s Annou Slováčkovou a trapas J. D. Vance
I když je zítra ještě jeden volný den, týden je u konce, a tak přinášíme souhrn nejsledovanějších...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1119x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube