Geocaching: Honba za pokladem pro dospělé

Hledání pokladů láká snad každé dítě. S přibývajícím věkem se však této dětské vášně nemusí nikdo vzdát. Zapálení hledači pokladů a objevitelé neznámých míst se po celém světě zapojují do hry Geocaching.

Brno - Podnikat honby za poklady a objevovat místa, která člověk běžně v mapě nenajde. Takovou zábavu můžou lidé zažít s celosvětově rozšířenou hrou Geocaching [geokešing]. Stejně jako tisíce míst po celém světě i Brno a jeho okolí skrývá řadu pokladů, které přitahují geocachery. Stačí se vydat na odpolední procházku na Kraví horu, do Lužánek nebo projít nočním centrem. Míst, kde lze úkryt s pokladem objevit, je v Brně i okolí desítky, možná stovky.

Česká verze webových stránek této hry popisuje Geocaching jako dobrodružství a nevšední hru na pomezí sportu a turistiky, která spojuje prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě. Hra spočívá v používání navigačního systému GPS. Pomocí navigace hledači pátrají po skrytém objektu

nazývaném cache [keš] (v překladu tajný úkryt), česky keška, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice.

Úkryt kešky může být prakticky kdekoliv. Fantazii a tvořivosti každého, kdo si chce vlastní místo vytvořit, se meze nekladou. Hledaný poklad tak může být schován třeba na skále, ve stromu, pod vodou nebo v ruce sochy. Některé hledače potom neláká ani tak poklad, který mohou najít, jako spíše místa, na která je pátrání zavede. Neobvyklá místa lákají i Jakuba Růzhu. „Líbí se mi, že mě tato hra spolehlivě dovede na místa, která bych sám nenašel. Využívám toho třeba na dovolené, když nevím, kam se podívat a co podniknout,“ řekl Růzha.

V Brně jsou takových míst desítky. V centru je zajímavý úkryt v sklepní chodbě pod ulicí Běhounskou. Dalším zajímavým místem je například malý poklad nedaleko sochy rudoarmějce na Moravském náměstí nebo na Hlavním nádraží, kde si však lovci pokladů musí dát velký pozor. Na přelidněném místě je

těžké, aby si jich nikdo nevšiml.

Keška samotná může mít různé velikosti i podoby. Použít lze například krabičky od fotografických filmů, igelitové pytle, plastové svačinové boxy, plechové a skleněné nádoby, napodobeniny kamenů, duté kovové šišky či falešné bóje a náhrobní kameny. „Existují například i takzvané nano kešky. To je třeba dutý šroub, ve kterém je jen kousek srolovaného papíru a celé je to zatlučené ve dřevě,“ uvedl o možné velikosti pokladu jeden z lovců Václav Nekvasil.

Uvnitř čeká na nálezce blok, do kterého zapíše datum, popřípadě čas nálezu a svou přezdívku, pod kterou je registrovaný. V případě větších pokladů jsou v nádobě uloženy různé předměty, které tam dali předchozí nálezci. Některý z těchto pokladů si může jeho objevitel vzít. Podmínkou je jen to, že za něj zpátky uloží jiný.

Kešky může po zaregistrování na oficiálních stránkách této hry hledat a vytvářet každý. Pro vypátrání úkrytu stačí do vyhledávače zadat oblast, která lovce pokladu zajímá, a na mapě se mu zobrazí všechna místa a jejich souřadnice. Hledači zadají souřadnice do GPS navigace a honba za pokladem může začít.


Zuzana Dvořáková

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 22.11.2009 12:42 | karma článku: 7,33 | přečteno: 2189x