Erasmus vám doplní vzdělání, rozšíří obzory a ještě je to zábava

Do konce tohoto týdne se definitivně uzavřou výběrová řízení na Erasmus pro rok 2013. Podle Lucie Lukášové je to příležitost, kterou by měl každý student využít.

Brno – Lucie Lukášová je jedna z mnoha vysokoškoláků, kteří se rozhodli strávit část svého univerzitního života v zahraničí. Na podzimní semestr se posluchačka druhého ročníku Bezpečnostních a strategických studií odstěhovala do Litvy. Byl to podle ní úžasný zážitek, který by si při nejbližší příležitosti ráda zopakovala. „Do zahraničí jsem chtěla jet už od střední školy, takže Erasmus pro mě byl jasná volba,“ říká studentka.

Zájem studentů o studijní program Erasmus je podle koordinátora pro Mediální studia a žurnalistiku Pavla Sedláčka v posledních letech přibližně stejný. „Je pravda, že v počátcích byl zájem o něco větší, ale Erasmus má stále větší konkurenci v podobě různých dalších zahraničních pobytů a stáží,“ uvádí Sedláček. Studenti jsou prý často překvapeni, že nároky v předmětech jsou leckdy náročnější na jejich domovské univerzitě než v zahraničí. Jeho slova potvrdila i Lucie Lukášová. „Výuka na Fakultě sociálních studií je určitě kvalitnější než v Litvě, kde byly předměty hodně zaměřené na praxi. Mně vyhovuje víc teoretický přístup. Na druhou stranu jsem zažila spoustu nových věcí. Byli jsme na pitevně, policejní stanici nebo oddělení pohřešovaných osob,“ zamýšlí se studentka.

V žebříčku popularity zemí se na vysokých místech objevuje Anglie, severské země, Německo, Itálie nebo Nizozemí. V letošních přihláškách překvapil Pavla Sedláčka velký zájem o univerzitu v Bordeaux. Podle koordinátora pro Politologii a Bezpečnostní a strategická studia Michala Pinka nerozhoduje o výběru zahraniční univerzity vždy jen studium. „Svou roli může sehrát například zajímavé město, možnost cestování, někdo blízký v okolí nebo i fotbalový zápas,“ říká Pink. Lucie Lukášová zvolila Litvu kvůli ekonomické stránce. „Podle mě je lepší vybrat si nějakou levnější zemi. Půl roku v Litvě mě stálo stejně jako studium doma a přitom jsem si mohla pobyt užít naplno a ještě cestovat, “ nelituje svého rozhodnutí.

Na litevské univerzitě si studentka Fakulty sociálních studií pochvalovala především individuální a přátelský přístup vyučujících a domácí studenty, kteří se coby hostitelé ukázali v tom nejlepším světle. „Hodně se o nás starali, pořádali párty, akce, výlety, mezinárodní večeři. Snažili se nás začlenit,“ vzpomíná. Češi jsou podle ní v Litvě velmi oblíbení, hlavně proto, že je s nimi zábava. Kontakt s jinými studenty a vyučujícími, poznávání odlišného systému vzdělávání a způsobu učení je podle Pavla Sedláčka hlavním přínosem Erasmu. „Studentům se rozšíří obzory a dostanou se k věcem, které brněnská univerzita nenabízí.  Zpětně se to pak vrátí i nám, protože svoje zkušenosti můžou předávat dál třeba tím, že zůstanou na katedře jako asistenti,“ upřesňuje koordinátor.

Nejhezčí zážitek z půlročního pobytu v Litvě byly pro Lucii Lukášovou Vánoce. „Každá národnost uvařila nějaké jídlo, dávali jsme si dárky a vyprávěli historky. Bylo to krásné,“ vzpomíná. V rámci pobytu se ještě stihla podívat do Norska, Lotyšska a Estonska. Uchvátilo ji především Oslo. Svoji zkušenost s Erasmem vidí jednoznačně kladně a ostatním by ji určitě doporučila. „Každému, koho potkám, řeknu, aby jel. Kamkoliv, ale aby jel,“ má jasno Lukášová.

Do konce tohoto týdne se uzavřou druhá kola výběrových řízení na všech oborech. Podle Pavla Sedláčka není pro zájemce nijak těžké se na Erasmus dostat. „Uchazeč musí mít výpis známek, vyplnit přihlášku a napsat motivační dopis. Pokud nemá zásadní problém s průchodem studia, tak se mu snažíme vyjít vstříc. Naše strategie je neházet klacky pod nohy studentům, když mají zájem studovat v zahraničí,“ říká Sedláček.

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 4.3.2013 21:07 | karma článku: 13,14 | přečteno: 344x