Dráček, řidítka a trapézový pás, to je základ powerkitingu

K podzimnímu větrnému počasí neodmyslitelně patří pouštění papírových draků. Drak, anglicky kite, se dá využít i ke sportování. Seznamte se s powerkitingem.

Brno – Powerkiting je moderní dynamický sport, který lze provozovat ve všech ročních obdobích. Jezdec využívá tažného draka k získání rychlosti na vodě, sněhu nebo zemi.

„Většina lidí považuje kiting za mnohem těžší, než ve skutečnosti je,“ řekl instruktor powerkitingu David Křivan. Podle něj je nejtěžší pochopit a zvládnout ovládání draka, které je hodně podobné jako v paraglidingu.


Powerkiting se rozděluje podle podmínek, v nichž se provozuje, na tři druhy. Kiteboarding nebo kitesurfing se jezdí na vodě, landkiting na suchu a snowkiting na sněhu. „Zvládnutí techniky jízdy na vodě je nejsložitější, protože kitové prkno vás na rozdíl od surfařského neudrží na hladině,“ upozornil na možné nástrahy Křivan.


Na vodě je také nutné neustále udržovat draka ve výkonu. Jakmile drak ztratí tah, člověk se potopí. „Dokázat vyvinout sílu tak, aby se jezdec za pomoci draka zvednul z vody a rozjel. To je největší problém. Hlavně u začátečníků,“ dodal Křivan. Technika jízdy na suchu je o něco jednodušší. Jezdec se nechá táhnout, a pokud zastaví, nic se neděje.


Výuka powerkitingu začíná tím, že se zájemce učí ovládat malého dráčka o rozpětí maximálně dva metry. Postupně přechází na draky větších rozměrů a nakonec zkouší samotnou jízdu. Při výběru draka je nutné vzít v úvahu momentální sílu větru, váhu žáka a u kiteboardingu také velikost prkna. „Obecně platí, že čím větší drak a čím lehčí člověk, tím menší je potřeba větru,“ vysvětlil Křivan.


Častým argumentem odpůrců kitingu je jeho nebezpečnost. David Křivan jej nepovažuje za nijak zvlášť nebezpečný. „Úrazy na vodě jsou spíše výjimkou, ale přesto žákům dáváme vesty a helmy,“ potvrdil.


Powerkiting se může provozovat v podstatě kdekoliv na otevřené ploše, kde fouká stálý vítr. Pro kitesurfing jsou nejvhodnější prostorné přehrady nebo moře, pro landkiting a snowkiting mírně kopcovité stráně. „Ideální podmínky jsou na Vysočině a na horských pláních,“ upřesnil instruktor powerkitingu.Že každý začátek je těžký, platí u kitingu dvojnásobně. „Aby někdo vzal poprvé dráčka do ruky a hned se rozjel, to se u kitingu nestane. Počátečním trápením si musí projít každý, to k tomu zkrátka patří,“ komentoval Křivan. „Na kitingu mám rád jeho dynamiku. Díky skokům je hodně spontánní a pokaždé jiný. Navíc se vybavení dá vzít na jakoukoliv dovolenou,“ zhodnotil.



Do základního kitingového vybavení patří dva draci, bar (řidítka) a trapézový pás. Další vybavení se odvíjí od toho, jakému druhu powerkitingu se chce zájemce věnovat. Pro kiteboarding je nutné prkno, k landboardingu potřebuje kolečkové brusle, buginu nebo landboard, tedy prkno podobné snowboardovému ale s kolečky. Ke snowkitingu stačí lyže nebo snowboardové prkno. Minimální cena základního kompletu je zhruba dvacet tisíc korun.

Radka Šťávová

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 17.10.2009 9:00 | karma článku: 5,79 | přečteno: 857x