Dobrý den, mám pro vás jedinečnou nabídku

Jejich revírem jsou pěší zóny větších měst. Číhají na důvěřivé kolemjdoucí, kterým naslibují možné i nemožné. Pouliční prodejci, dealeři telefonních firem nebo obyčejní cestující obchodníci mají společné minimálně dvě věci. Kromě toho, že nabízejí naprosto úžasné zboží, bez něhož nemůžete přežít, jsou také velmi otravní.

Jarní počasí vylákalo nejen motorkáře na silnice, ale i zástupce důvěryhodných i méně důvěryhodných firem do ulic. Hnáni vysokými provizemi nabízejí mladí lidé, často pečlivě upravení v elegantním oblečení a se složkami v ruce, parfémy, kávovary nebo bezkonkurenční mobilní tarify. Hledání naivního zákazníka zpravidla netrvá dlouho. „Ne,“ totiž pro pouličního prodejce není odpověď. Někdy se dokonce zdá, že si jasný zápor vyloží jako „Možná,“ nebo „Ano.“ S takovouto strategií dokáží znepříjemňovat život procházejícím lidem i několik pěkných desítek metrů.

Jestliže je obtížné setřást takového lovce, pak oční kontakt nebo dokonce zastavení se z vás dělá lovnou zvěř. Sebemenší zájem o nabízené zboží je záminkou k dalším a dalším přesvědčovacím manévrům za jediným účelem - prodat předražený a mnohdy nekvalitní parfém či neskutečně rychlý internet do mobilu. Nebezpečí skrývající se za těmito nabídkami je zřejmé. Na ulici, ve spěchu a stresu těžko poznáte, zda se za maskou solidně vypadajícího  mladíka neskrývá filuta s cílem oškubat vás o poslední halíř.

Vyhnout se neodbytným prodejcům je úkol skutečně nesnadný. Brněnský slalom od nádraží po Českou mezi zástupci hned několika společností prokládaných žebráky a muzikanty málokdo zvládne bez zastávky. Zdaleka ne každý totiž dokáže ignorovat pozdrav od blížícího se obchodníka. Následující nátlak slabší povahy nemusí ustát a podepíšou cokoliv, jen aby už byly propuštěny.

Naštěstí, když se vám něco podobného stane, není ještě vše ztraceno. Uzavření smlouvy můžete do čtrnácti dnů zrušit. Vrátíte voňavku, ke které jste dostali zdarma šampón, kondicionér a pleťové mléko. Nebudete si však muset koupit ještě nádobí za desítky tisíc, což bylo napsané neviditelným písmem na spodní straně.

Michal Šíma

 

Také si přečtěte: Provozovatelé pneuservisů očekávají nával řidičů

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 24.3.2012 12:00 | karma článku: 15,60 | přečteno: 1523x

Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,81 | Přečteno: 275x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,35 | Přečteno: 185x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 8,03 | Přečteno: 136x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,47 | Přečteno: 145x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 9,15 | Přečteno: 195x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Nevídaný obrat. Kanadští liberálové byli na odpis, po útocích Trumpa slaví vítězství

29. dubna 2025  5:59,  aktualizováno  7:41

V kanadských předčasných volbách zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho,...

Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň

29. dubna 2025  7:29

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve své výroční zprávě na několik...

Děti míří k náhradnímu termínu přijímaček. Testy píše tisícovka „marodů“

29. dubna 2025

V úterý a ve středu píšou poslední děti jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Testy z...

Přichází Den M, svátek matek. Kdo přeje, s kým slavit a jaké se hodí dárky

29. dubna 2025

Už brzy naše peněženky provětrají návštěvy květinářství a čokoládoven. V neděli 11. května 2025...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1120x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.