Do dnešního dne přiletěli cestovatelé v čase z roku 1985. Jak se žije v budoucnosti?
Před 30 lety přivedla autorská dvojice Robert Zemeckis a Bob Gale na filmová plátna Návrat do budoucnosti. Snímek, s nímž sklidili obrovský úspěch, rozšířili o další dva díly a vznikla tak kultovní sci-fi trilogie, která se dodnes těší velké oblibě. Důkazem toho bylo i dlouhodobé očekávání dnešního dne. Právě datum 21. 10. 2015 totiž naťuká vědec dr. Brown (Christopher Loyd) do stroje času, když bere svého přítele Martyho McFlye (Michael J. Fox) do budoucnosti. Budoucnosti plné létajících aut, holografických reklam, inteligentního oblečení, vznášejících se skateboardů a dalších technických vymožeností. Kolik toho tvůrci předpověděli a jak jsme vzdáleni od budoucnosti, do které se Marty s doktorem vracejí?
Prozatím zůstáváme nohama na zemi
Kdyby nás dnes skutečně cestovatelé v čase navštívili ve svém vylepšeném létajícím DeLoreanu, tedy unikátním sportovním autě, které se opravdu začátkem osmdesátých let vyrábělo, asi by způsobili menší rozruch. Ačkoli první prototypy létajících automobilů se už pomalu objevují, den, kdy se stejně jako dr. Brown zahledíme na informační dopravní tabuli a proneseme: „Na obloze je zácpa“, leží ještě daleko před námi.
Vzduchem se však v Návratu do budoucnosti nepohybují jen auta, ale i reklamy či televizní kamery. Alespoň v tom druhém případě se autoři trefili. Malé bezpilotní létající stroje na dálkové ovládání, tedy drony, jsou dnes už vcelku běžným vybavením, které s oblibou využívají právě kameramani. Mimo nich se ale o drony zajímá i armáda nebo třeba roznášková služba. Budoucnost plná poletujících robotů tedy už očividně nepatří do kategorie sci-fi. Stejné je to s létajícími skateboardy, ve filmu známými jako hoverboardy. Vývoj vznášedel, který probíhá už několik let, přinesl své plody a první hoverboard byl v loňském roce testován skateboardovou ikonou Tony Hawkem. Vznášející se deska však funguje na principu magnetického odporu, proto se může pohybovat jen po specifickém povrchu - respektive nad ním. Stejně tak už existuje tzv. flyboard, který zase využívá vodních trysek a umí se vznášet nad hladinou vody.
Podobně jsou na tom i inteligentní brýle, komunikující oblečení, přístroje fungující na otisky prstů či 3D promítání reklam. V podstatě většina vynálezů, které můžeme ve filmu vidět, už svým způsobem existuje, jen ještě nejsou natolik běžnou součástí našich životů.
Pod palbou informací
V Návratu do budoucnosti ovšem najdeme i několik věcí, které jsou v dnešní době naprosto běžné. S plochou televizí, video-hovorem a online platbami pomocí kreditních karet se setkáváme denně. Zdá se, že alespoň část vizí se tvůrcům skutečně splnila. Nejzajímavější je však jejich předpověď toho, co pokrok může přinést. V jedné scéně Martyho syn přijde domů a na televizi si pustí šest kanálů zároveň. Na první pohled se to možná zdá přehnané. Zamysleme se však nad tím, jakým způsobem dnes my, a hlavně děti, které se do prostředí internetu a chytrých telefonů narodily, přijímáme informace. Nestává se nám, že při sledování filmu v televizi projíždíme na laptopu novinky na Facebooku, pouštíme si videa z Youtube a při tom ještě na telefonu odpovídáme na e-maily?
Neustále jsme pod palbou množství informací, které ani nedokážeme pojmout, přesto ale sledujeme stále více informačních kanálů a 24 hodin denně při sobě nosíme telefon či tablet s téměř neomezeným přístupem k internetu. I z těch několika málo minut, v nichž se Marty junior ve filmu ukáže, je vidět, že neoplývá zrovna bystrostí, neumí se pořádně vyjádřit a jeho sociální zdatnost se pohybuje na velice nízké úrovni. Může se zdát, že je to příliš pesimistická vyhlídka do budoucnosti. Ale není to snad opodstatněná obava v době, kdy se ve školách nahrazují klasické učebnice multifunkčními tablety? Je skvělé žít v budoucnosti, zjišťovat jakékoliv informace rychle a z pohodlí domova, řešit platby jednoduše přes internet či skypovat s přáteli kdekoliv na světě. Přesto si člověk občas ze všech těch úžasných vynálezů nejvíc přeje mít doktorův stroj času. Bylo by fajn se s ním na chvíli vrátit do roku 1985, kdy i obyčejné mobilní telefony byly teprve v plenkách.
Tomáš Havlík
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Život bez chytrých telefonů a internetu? Senioři chtějí právo být offline
Premium Senioři bez chytrých telefonů čelí problémům s placením, úřady i bankami, které digitalizují...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
V reakci na ruský raketový útok oznámil Zelenskyj sankce na čínské firmy
Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek. Ukrajinský prezident...
Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé
Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou...

Byt 3+1+L Stříbro, Americká ulice
Americká, Stříbro, okres Tachov
2 900 000 Kč
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1119x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube