Divadlo je organismus, který má striktní logiku, říká režisér

Povinná maturitní četba zvládnutá za tři dny. Organizátoři třídenního pražského festivalu Svaťák připravili pro studenty na Štvanici dramatizaci a čtení klasických literárních děl.

Praha - Nejznámější česká a světová literární díla představili herci v krátkých divadelních inscenacích na začátku května. Návštěvníkům předčítali čeští literáti jako Irena Dousková, Věra Nosková, Marek Toman, Karel Sidon nebo Petr Berkovec. Jedním z tvůrců prvního pražského třídenního festivalu povinné literatury je Ivo Kristián Kubák. „Chceme mladistvé inspirovat ke čtení,“ uvedl Kubák.

Jak vás napadlo uspořádat festival doporučené literatury?

Myšlenka vzešla od dramaturgyně Tygra v tísni Marie Novákové. Před dvěma lety jsem se přihlásil do výběrového řízení na ředitele plzeňského divadla Alfa a festival byl jedním z nápadů, který jsem uvedl ve své koncepci. Výběrové řízení jsem nevyhrál, ale byla nám zapůjčena Vila na Štvanici. Řekli jsme si, že je škoda zahodit nápad a rozhodli jsme se festival povinné literatury zorganizovat. 

Jaký jste byl student?

Včera jsem se bavil s Lucií Trmíkovou (herečka, pozn. red.) , že na gymnázium nemám žádné vzpomínky. Nedokážu si vybavit, jestli jsem přečetl povinnou literaturu. Nevím, jestli mě hodiny češtiny inspirovaly k tomu, abych četl, co nám ve škole nařídili. Spíše jsem četl to, co jsem neměl. S povinnou literaturou jsem se seznámil až v pozdějším věku.

Na festivalu mají svá autorská čtení různé literární osobnosti. Jak se vám podařilo přesvědčit je ke spolupráci?

Je to první ročník, takže nejtěžší bylo vysvětlit jim, co to bude za akci a jak bude fungovat. Oslovili jsme deset týmů, aby vytvořily scénickou skicu a měly inscenaci.  Z deseti týmů nakonec dva odpadly. Hostuje tady nyní pět nebo šest inscenací. Důležité bylo, aby nějakým způsobem souvisely s náplní festivalu. S tím nebyl žádný problém, nikdo se necukal. Složitější bylo sehnat literáty, ale díky pomoci našeho kamaráda spisovatele Marka Tomana se to povedlo.

Snaží se festival reagovat na klesající zájem mladistvých o literaturu?

Obecně ano, ale především chceme, aby studenti přišli na festival a aspoň trochu přičichli k literatuře. Aby zjistili, že ty věci jsou docela zajímavé a stojí za to si je přečíst. Chceme jim povinnou literaturu zprostředkovat ve srozumitelné formě, divadlo se vnímá snáz než psaný text. Inscenace trvají maximálně hodinu. Samozřejmě není možné celý obsah knihy do této délky nacpat, takže se převážně snažíme studenty inspirovat ke čtení.

Učíte na gymnáziu. Navštívili vaši studenti festival?

Studenti přijdou zítra, mají to povinné (smích). Na gymnáziu Na Zatlance učím divadelní seminář, jehož náplní je návštěva divadel a účast na besedách. Snažím se se studenty hovořit o tom, co viděli, a ne aby to pouze zhlédli a dělejte si s tím, co chcete.

Studoval jste Matematicko-fyzikální fakultu. Mají něco divadlo a matematika společného?

Funguje to velmi dobře dohromady. Divadlo je organismus, který má striktní logiku. Jasně, tvorba jako taková funguje trošku jinak. Člověk zapojuje druhou půlku mozku, ale nikdy mi nebyly na obtíž informace, které jsem na vysoké škole získal.

 

Ivo Kristián Kubák

Vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. Učí na pražském gymnáziu Na Zatlance. Podílel se na založení divadelního souboru Tygr v tísni, kde je uměleckým ředitelem. Režíroval dvě absolventské inscenace v divadle DISK. V pražském Rock Café zrežíroval deníkové zápisy Pavla Juráčka ve hře Deník 1959- 1974. Mezi jeho nejvýraznější režijní počiny patří inscenace GOLEM v pražské VILE Štvanice. Aktuálně režíruje v Západočeském divadle Cheb komedii Lázeňská veverka.

 

Autor: Aneta Bozděchová

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 3.5.2015 19:19 | karma článku: 11,57 | přečteno: 134x