Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chceme, aby studenti hrdě reprezentovali svou univerzitu v počítačových hrách, říká Těšík

Jeho cílem je propojit univerzity na úrovni elektronického sportu za pomocí iniciativy ESA – Esportovní studentské asociace, která si klade za cíl vyplnit prostor mezi univerzitou a studentem hráčem.
Martin Těšík patří k zakladatelům ESA

Co je to eSport?

Elektronický sport, neboli eSport, mnoho lidí chápe jako pouhé hraní na počítači. To je v jádru samozřejmě správná představa, ale eSport obsahuje mnohem víc. Například jde o kompetitivnost, kdy se hráči snaží proti sobě soupeřit za vidinou výhry.

Jak dlouho funguje?

Pokud je řeč o současném eSportu, kdy jsou vyprodané stadióny a výstavní haly, tak se bavíme zhruba o době pěti let. Jinak samozřejmě mnohem déle.

Jaké hry patří mezi nejčastěji hrané eSportové hry?

V současnosti je nejvíce populární žánr Battle Royale, kde spolu soupeří až stovka hráčů na jednom bojišti – jmenovitě Fortnite a PlayerUnknown's Battlegrounds. Do nedávna však scéně vévodily MOBA hry, neboli Massive Online Battle Arena, což je například League of Legends a Dota 2. Samozřejmě se permanentně na pozadí drží střílečky z pohledu první osoby jako Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) či Overwatch.

Jak jsou na tom mobilní hry?

Mobilní hry jsou, dá se říct, naprostá novinka. U nich však chybí onen prvek soutěživosti, neboť nejsou tak kompetitivní jako například League of Legends, Overwatch či CS: GO. Spousta institucí však vnímá mobilní trh jako perspektivní a snaží se na něm prosadit. Například nedávno jsme vyslali náš ESA tým do Kolína nad Rýnem, kde se stal mistry světa ve hře Shadowgun War Games

Souboj mezi VUT a Báňskou univerzitou ve hře Overwatch.

Esportovní Studentská Asociace (ESA) – co to přesně je?

Jde o neziskovou organizaci, jejíž cílem je vytvořit síťovou infastrukturu vysokoškolských studentů zajímající se o eSport, propojovat školy mezi sebou a zprostředkovat univerzitní ligu. ESA má tři dílčí aspekty – online, offline a vzdělávání. Online se zabývá samotným hraním, vytvořením univerzitní ligy. Offline je již zmíněné propojování a vytváření sítě vztahů mezi lidmi. Formou rozličných akcí propojuje hráče. Spadá sem i pořádání offline turnajů a událostí, jako byl třeba World of Warcraft Launch Event. Do aspektu vzdělávání patří, neboť jsme především studenti, dílny a přednášky na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti, grafiky, netolismu (chorobné závislosti na virtuálních drogách – počítač, mobil a další, pozn. red.), etikety na internetu a spoustě dalších. To vše bude probíhat v rámci Esport Dnů na jednotlivých univerzitách.

Proč se vaše liga jmenuje 3E?

Trojka v angličtině se čte jako "three", což je velice podobné výslovnosti free, zdarma. A právě registrace a hraní 3E Ligy je zdarma. Tři písmena E znamenají Education, Evropa, a Esport.

Spolupracujete s brněnskými organizacemi?

V Brně spolupracujeme především s Tribunal – esports barem, Fadee, GameDev Studiem a MADFINGER Games, což je světová špička v mobilních hrách. Pokud opomeneme Brno, tak například spolupracujeme i s ATComputers, kteří jsou největším dovozcem elektrotechniky v České republice.

Co vás motivovalo k založení ESA?

Hlavní motivací jsme byli my – studenti. Jde vidět, že studenti mají chuť a zájem reprezentovat svou univerzitu ve sportu, lze to pozorovat na meziuniverzitních soubojích. V eSportu tady ale nikdy nic takového nebylo. Člověk nikdy neměl možnost říct „teď hraju LoLko za univerzitu a reprezentuju“. Spousta lidí hraje, studuje, ale chybí tam propojení obou složek. A tuhle díru chceme vyplnit.

Kolik lidí se na projektu podílí?

Před pár lety za mnou přišel kolega Marek s myšlenkou, že by chtěl udělat univerzitní ligu. Nakonec z toho sešlo, ale po čase přišla iniciativa z Ostravy, podporovaná Red Bullem. Nakonec se utvořila ESA, která má dodnes všehovšudy sedm lidí napříč Českem.

Je možné se do asociace přidat?

Prozatím ne, protože vše, co děláme, je zkušební. Do budoucna však rozhodně počítáme s rozšířením řad, neboť se zvětší i objem práce, kterou budeme muset vykonávat. Pomoc se nám tak rozhodně bude hodit.

Do minulého týdne se hráči mohli registrovat do univerzitní ligy. Jak úspěšné to bylo, kolik týmu se registrovalo a jaké hry se v oné lize hrají?

Tahle liga je prvním ročníkem, ať se s tím samotní hráči seznámí. My se snažíme vychytat všechny mouchy, a proto soutěžíme pouze v jedné hře – League of Legends. Naším cílem bylo mít zaregistrovaných dvě stě hráčů, což jsme s přehledem splnili. Z nich se teď formují týmy. V případě, že se někdo přihlásil jako jednotlivec, máme vytvořený systém na propojení daného hráče s ostatními hráči z jeho univerzity.

V League of Legends máte týmy jen pět na pět, nebo i tři na tři?

Máme pouze pětičlenné týmy, takže se hraje na mapě Summoner’s Rift.

Jaké univerzity se zapojily?

Zapojilo se kolem deseti tuzemských univerzit. Jmenovitě se jedná například o Vysoké učení technické, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, České vysoké učení technické, Univerzitu Karlovu, Univerzitu Pardubice, Univerzitu Hradec Králové a další.

Prezentace ESA na BVV.

Jak bude samotná liga probíhat?

Hraje se podle systému SWISS, který eliminuje faktor náhody, jenž je například u klasického „pavouka“. SWISS umožňuje férovější herní zážitek, neboť k sobě přiřazuje podobně silné týmy. Za každou výhru tým získá bod a postupně se k sobě přiřazují celky se stejným či podobným počtem bod. Tím pádem nehrozí, že se v posledním kole potká nejsilnější tým s nejslabším. Liga bude mít šest kol – každé trvající jeden týden. V jednotlivých kolech se, podle svých časových možností, kapitáni obou týmů domluví na utkání. Ze všech týmů následně vykrystalizují čtyři nejlepší.

Bude možné zápasy někde sledovat?

Některé zápasy budou živě přenášené pomocí našeho partnera MagnaTV. Fanoušci, či hráči samotní, se budou moci podívat, jak hrají jejich týmy, protivníci či univerzita.

Plánujete rozšířit portfolio her?

Do budoucna určitě ano. Prozatím jsme ale v oné pilotní fázi, takže si vystačíme s League of Legends. Jak se bude naše komunita rozrůstat, plánujeme zařadit i další hry. Prvotně střílečky typu CS: GO či Overwatch.

Kde všude jste byli?

Byli jsme na Game Access na Brněnském výstavišti, For Games 2018 v Praze, Red Dragon Tournament v Třinci, vyslali jsme ESA tým jako reprezentanty na GamesCom 2018 do Kolína nad Rýnem. Tam se klukům povedlo vyhrát titul mistrů světa v Shadowgun War Games. Do budoucna se objevíme i na Mistrovství České republiky v počítačových hrách.

Vy sám jste součástí?

Paradoxně ne. Jednak z důvodu, že by se mohly najít hlasy, které by mne, či můj tým, obviňovaly z podvádění nebo kteréhokoliv jiného nesmyslu. A za druhé, pokud člověk celé dny stráví v herním prostředí, tak pak už nemá moc chuť a náladu přijít domů a hrát. Vidí v tom onu práci a ne zábavu.

David Studnický

Autor: Stisk Studentský deník | středa 31.10.2018 15:14 | karma článku: 14,87 | přečteno: 224x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Nejednat s Patrioty se nám vymstí. Babiš to doma využije, říká Vrecionová

18. července 2024

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) V europarlamentu vede tříčlenný klub ODS ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR)....

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com