Češi na Haiti vrtají studny

Již šest úspěšně provedených vrtů mají na svém kontě pracovníci českého neziskového projektu Praga-Haiti. Chtějí na severozápadě země, na nejchudším ostrově západní polokoule, vybudovat několik desítek studní.

Brno/Haiti – Nedostatek pitné vody je jedním z největších problémů, se kterými se Haiti potýká. „Místní lidé často chodí denně více než šest kilometrů k nejbližší studni,“ přiblížil problémy Haiťanů manažer projektu Praga-Haiti Václav Vacek. To snižuje jakoukoliv možnost rozvoje země. V posledních měsících má nedostatek pitné vody za následek také rychle se šířící epidemii cholery, kterou se nakazilo již více než sto padesát tisíc lidí.

Země leží v tropickém pásu, a proto má studna ve vesnici vysokou cenu. „Když vytipujeme nějaké místo, kde by bylo možné vybudovat studnu, přiběhnou nadšení vesničané s mačetami a odstraní kaktusy v celém okolí, aby nám v práci nic nepřekáželo,“  popsal radost místních Filip Hlásný, jeden z vrtařů, který na Haiti pracuje. „Haiťané jsou za pitnou vodu nesmírně vděční. Při vrtání jich desítky vydrží mnoho hodin pozorovat naši práci. Přinášejí nám také nejrůznější dary,“ dodal Hlásný.

„Vrtat studny na Haiti je nápad českého misionáře Romana Musila, se kterým spolupracujeme již několik let. Když jsme vloni v zimě plánovali, jak můžeme jeho misii a okolním vesnicím nejlépe pomoci, ihned řekl, že lidé nejvíce postrádají pitnou vodu,“ uvedl Vacek. Na ostrově existují pouze firmy, které vrtají studny ve městech. Cesty ve vnitrozemí jsou pro nákladní vozy velmi obtížně sjízdné a lidé na venkově tak musí pro vodu chodit mnoho kilometrů pěšky. Kvůli nepřehledné haitské administrativě a častým nepokojům museli  pracovníci projektu čekat  půl roku na proclení svého materiálu. Nyní vrtají už tři týdny a mají vyvrtaných šest studní, z nichž nejhlubší měří 65 metrů.

Projekt Praga-Haiti funguje na Haiti od roku 2008. Vznikl na základě spolupráce s českým katolickým knězem Romanem Musilem, který působil osm let jako misionář ve vesnici Baie-de-Henne na severu ostrova. V první fázi projektu bylo z České republiky do misie přepraveno nákladní auto Praga V3S, jež slouží k transportu potravin, lidí i materiálu ze vzdálených měst do misie. Cílem druhé etapy projektu je budování studní s pitnou vodou. „Chceme vybudovat minimálně dvacet studní a zajistit tak pitnou vodu pro několik tisíc obyvatel,“ vysvětlil Václav Vacek.

 

Autor: Vojtěch Jurásek

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 26.2.2011 20:20 | karma článku: 20,22 | přečteno: 1253x