Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bývalý student pedagogiky představuje lidem drogy pomocí komiksů

Jako dospívající měl k drogám spíše negativní postoj. Později ho ale začalo zajímat, jak na jeho tělo bude působit marihuana. Dnes na své anonymní facebookové stránce zveřejňuje komiksy, které informují o účincích drog. 

Osmadvacetiletý mladík zaujímal v dospívání k drogám spíše negativní postoj. Dodnes vzpomíná, jak vyučující na základní škole studenty před užíváním drog varovali. V patnácti letech by ho vůbec nenapadlo, že někdy něco podobného zkusí. Pak ale prošel divočejším obdobím, ve kterém se rozhodl, že by rád nějaké látky vyzkoušel. Zajímalo ho především, jak na ně bude reagovat hlava. Jeho první drogou byl pervitin. „Až potom jsem se dostal k marihuaně," říká. Článek je součástí balíčku materiálů, jehož prostřednictvím se redakce Stisku na svých stránkách pokouší pohlédnout na konzumaci marihuany z různých úhlů pohledu.

První setkání s marihuanou bylo podle něj fajn. Jeho kamarád ji užíval pravidelně, a tak měl příležitost vyzkoušet ji častěji. „Občas mě pozval na místo, kde jsme se spolu zhulili," popisuje. Drogu se ale nebál užívat ani při vysokoškolském studiu. Před třemi lety totiž studoval německý a anglický jazyk na pedagogické fakultě a rozhodl se, že marihuanu vyzkouší i při přípravě do školy. Myslí si, že mu pomohla se na učení koncentrovat. „Začal jsem zjišťovat, že se dokážu mnohem lépe soustředit. Vždy jsem měl příliš mnoho myšlenek. Tráva mě uklidnila a všechny rušivé myšlenky odstranila," říká. Marihuanu tak začal pravidelně užívat jako nootropikum, tedy drogu, která zlepšuje schopnost lidského myšlení.

Nyní se považuje za pragmatického uživatele drog. Používá je pouze k inspiraci a sebepoznání. „Když jdu někam ven, bývám střízlivý," dodává. Co ale rozhodně odmítá, je alkohol. Nemá totiž rád, když se kolem něj někdo opíjí. „Alkohol se dá užívat zodpovědně, ale většina lidí to neumí," myslí si. Ve srovnání s marihuanou je podle něj alkohol tvrdá a toxická droga. „Marihuanu vnímám jako drogu pro lepší soustředěnost," vysvětluje.

Rád rozšiřuje povědomí o drogách

Minulý rok při venčení psa dostal nápad, že by mohl vytvořil sérii vtipných komiksových obrázků. Založil si tak vlastní facebookovou stránku s tematikou drog, prostřednictvím které se snaží lidem objasnit, jak drogy užívat správně nebo jak je nebrat ideálně vůbec. Jeho první obrázek byl o látce dextrometorfan, která je obsažena v některých sirupech na kašel. „V těchto sirupech je dextrometorfan, který má v malém množství ozdravné účinky. Ve vyšším je to ale disociant. Člověka tak odřízne od reality a je možné se jím zdrogovat. Proto jsou některé z nich už jen na předpis," vysvětluje.

K obrázkům přidává popisky, ve kterých třeba radí, s čím zvolené drogy rozhodně nekombinovat. „Asi bych se označil za takového guru," říká se smíchem. Než vydá nějaký komiks, nastuduje si informace na internetu nebo se snaží spojit s lidmi, kteří mají s danou drogou nějakou zkušenost. „Občas také hledám informace o nějaké substanci, která mě hodně fascinuje. Momentálně třeba o durmanu," dodává.

Mimo jiné se také snaží lidi nasměřovat na vhodnější kontakty. „Co se týče pouličních dealerů, marihuaně jde ještě celkem věřit. Ale u LDS nebo pervitinu není jisté, co vše je v tom přimíchané," vysvětluje své obavy. Občas tak někomu poradí, od kterého dealera rozhodně nebrat, a doporučí lepší zdroj. Sám se do prodeje drog nikdy nepouštěl. „Nemám s tím zkušenosti," říká.

Velkou inspirací jsou mu Portugalci, kteří po roce 2001 přijali zákon dekriminalizující všechny drogy. „Lidé tam do té doby fetovali stejnými jehlami. Čím dál víc z nich bylo předávkovaných nebo závislých. Když se u někoho najdou drogy, dotyčný jde k adiktologovi," popisuje. Podle něj tak v Portugalsku začala důsledná osvěta. Podobný model by rád viděl i v Česku. „Rád bych se v tom angažoval. Učitelem být nechci," uzavírá.

Autor: Jana Kopecká

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 6.5.2019 22:39 | karma článku: 15,66 | přečteno: 302x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Trumpa při pokusu o atentát zranili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Zvednutá pěst jako gesto nezlomnosti. Atentát na Trumpa stvořil ikonické fotky

14. července 2024  9:16

Dvě fotografie, na nichž zkrvavený americký exprezident Donald Trump na předvolebním mítinku v...

Svět odsuzuje útok na Trumpa. Šílené, míní Babiš. Násilí nemá místo, řekl Fiala

14. července 2024  8:17,  aktualizováno  8:54

Čeští i světoví politici odsuzují útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta...

Trumpa při pokusu o atentát zranili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com