Brigáda při studiu? Zvládnout se dá, ale není to pro každého

Studentský život mnohdy není levná záležitost. Někdo nemá na výběr a brigáda při studiu je jeho jediný zdroj obživy, jiný si chce prostě jen přilepšit, aby si nemusel rozpočet tak úzkostlivě hlídat. Někteří to zvládají v pohodě stíhají školu i brigádu, ale jsou i tací, kteří přecení své síly a psychicky se hroutí. Jak je to tedy s prací při studiu?

Určitě to znáte. Začíná nový semestr a s ním přichází jedna party za druhou. Konečně znovu po prázdninách potkáváte své vysokoškolské přátele a kde jinde vykládat své prázdninové příhody než v nějaké hospodě, baru či stylové kavárně. Někdy možná s přáteli skočíte i na oběd či snídani. V opojení z nového akademického roku a z toho, že jste opět v Brně, městě neomezených možností, jdou myšlenky na všechny výdaje stranou. Do doby než otevřete peněženku, která zeje děsivou prázdnotou. V tu chvíli si většina z vás uvědomí, že je čas najít si brigádu. Ale je to tak jednoduché? Dá se zvládat brigáda i studium, aniž by jedno trpělo na úkor druhého?

Studenti se shodují, že záleží hlavně na typu studia. Například studenti medicíny a podobných oborů obecně nemají příliš času nazbyt. Ale to neznamená, že studenti humanitních oborů mají času na rozdávání. „Kvůli kombinaci oborů, které studuji, jsou moje časové možnosti hodně omezené. V mém případě studium znamená především přečíst kvanta povinné literatury a často napsat i práce s velkým rozsahem,“ uvádí Matej Ondreják, který studuje mezinárodní vztahy a evropská studia na Fakultě sociálních studií. Zároveň dodává, že brigádu při studiu nehledá, protože se chce škole věnovat naplno. Přednost dává brigádám během letních prázdnin a výdělek využije na financování svých letních aktivit. 

Jsou ale také studenti, kteří nemají na výběr, protože je rodiče nefinancují. Jiní však chtějí jen nějaké peníze navíc, či jen trochu rodičům finanční zátěž odlehčit. „Brigádu si chci najít už dlouho, hlavně abych se stala alespoň zčásti finančně nezávislou na své rodině, která mi posílá na studia peníze. Příští semestr navíc jedu na Erasmus a chtěla bych mít nějaké svoje prostředky,“ říká studentka mezinárodních vztahů a angličtiny Alexandra Katkinová. Další studenti naopak mnohdy řeší situaci tak, že si zkoušky odbydou co nejdříve a na celé léto odjedou pracovat do zahraničí. Minimální mzda v západním světě je mnohonásobně vyšší než u nás a i když člověk připočitá náklady na život, stále by mělo zbýt dost, aby to zadotovalo vaše výdaje počas semestru, případně celý rok. Záleží, jak ekonomicky umí člověk hospodařit.

Důležitou roli hrajé také to, jaký jste typ člověka a jak umíte zvládat stres. Pokud jste perfekcionista, který neodevzdá seminárku dokud není zcela dokonalá, případně musíte pro své vlastní dobro přečíst krom povinné literatury i tu doporučenou, pravděpodobně tohle nebude volba pro vás. „Popravdě jsem ráda, když mi vůbec zůstane nějaký čas na spánek a nějaký ten relax a ne tak ještě na práci. Ale všechno se dá, když se chce, nebo spíše musí,“ komentovala své časové možnosti Katkinová „Když se někdo rozhodne ten čas obětovat práci, musí počítat s tím, že si bude muset najít čas na učení na úkor něčeho jinéh, obvykle spánku,“ dodala. Člověk se jednoduše musí naučit organizovat svůj čas efektivně a určit si priority. Možností je i kašlat na školu a každý semestr jen přežívat, ale k čemu potom člověk studuje? Pokud budeme studovat jen pro titul, můžeme toho na konci velmi litovat.

A jak je to s hledáním brigád? „Nemyslím si, že je až tak těžké brigádu najít. Ale rozhodně je těžké najít takovou, která by vás bavila. Po týdnu stráveném v call centru začnete telefonování nenávidět a po chvíli v supermarketu za pokladnou vám z pípání bude přeskakovat,“ říká Matej Ondreják. Problém může být také v časové flexibilitě, kterou většina studentů nemá a ne mnoho zaměstnavatelů to toleruje. „U mě v práci naštěstí berou dost v potaz mé časové možnosti. Napíšu jim kdy mám volno a oni mi zapíší směny, Nejde to na úkor školy,“ uvedla své pozitivní zkušenosti studentka Barbora Vozáryová.

Brigádu jsem se snažila hledat hlavně na internetu, na různých stránkách, fórech, ale i osobně. Například jsem chodila po nákupním centru a dívala jsem se, jestli někde ve výloze není vylepeno, že hledají brigádníky,“ doplňuje k procesu hledání Katkinová. Nejčastěji je první zastávkou při hledání brigády portál Jobs.cz. „Příležitostí pro přivýdělek v letošním roce výrazně přibylo, oproti loňskému roku je nejrůznějších brigád dostupných až o pětinu více,“ uvedl vedoucí oddělení analýz, komunikace a vnějších vztahů Tomáš Dombrovský za Jobs.cz. Dombrovský zároveň ale dodal, že i přes nárůst počtu brigádnických míst platí, že počet zájemců je vyšší než počet příležitostí. Dlouhodobější pracovní příležitosti pro studenty ve formě částečných úvazků jsou ještě více nedostatkové. Ze všech nově obsazovaných pracovních pozic částečné úvazky tvoří jen zhruba 5,5 %, což k uspokojení zájmu uchazečů nestačí.

Více na www.munimedia.cz

                                                                                                         Dominika Floriánová

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 6.10.2014 11:30 | karma článku: 22,41 | přečteno: 937x