Bez notebooku se dá nejen žít, ale i studovat

Indexy, kam by se studentům zapisovaly výsledky zkoušek, na Masarykově univerzitě neexistují. Veškerá studijní agenda se řeší přes internet. Jak tento systém zvládají studenti bez vlastního počítače?

Vysokoskolsti studenti a notebook, to je temer nerozlucna kombinace. Najdou se vsak i taci, kteri tento predpoklad nenaplnuji. Foto: Martina Hromádková

Budoucí žurnalisté či informatici si studium bez vlastního notebooku představit nedokážou, na jiných oborech to však jde celkem snadno. Aspoň to tvrdí studenti, kteří bez vlastního přenosného počítače bez problému studují už několik let. „Nikdy jsem necítila potřebu mít notebook a ani mi nepřipadalo, že bych se bez něj nedokázala obejít,“ říká třiadvacetiletá Petra Krupová, která studuje podnikové hospodářství na magisterském stupni ekonomicko-správní fakulty. „Bakalářku jsem psala víceméně doma, kde máme stolní počítač, a nebyl s tím vůbec žádný problém,“ dodává.

Čtyřiadvacetiletý Pavel Petřvalský, jehož oborem je historie v kombinaci s geografií a kartografií, s tím plně souhlasí. „Na škole jsem pátým rokem a myslím, že i kdybych do prvního ročníku nastupoval teď, stejně bych si notebook nepořizoval. U počítače mi stačí být dvakrát denně, abych si vyřídil to nejpodstatnější, a to se v pohodě zvládne v počítačové učebně,“ vysvětluje.

Podle Petry i Pavla je studium bez notebooku spíš o zvyku. Navíc, jak oba shodně zdůrazňují, je to nyní paradoxně jednodušší než dřív – většina spolužáků totiž svůj notebook má, proto není problém kdykoli najít volné místo v počítačových studovnách ve škole.

Že notebook není vysokoškolská nezbytnost, dokazuje také Jitka Adámková z pedagogické fakulty. „Sice vlastní notebook mám, ale klidně bych to zvládla i bez něj. Kolikrát se mi ho ani nechce vozit s sebou do Brna, teď jsem ho tu třeba neměla tři týdny,“ směje se. Na psaní seminárních prací na konci semestru jí však poslouží dobře. „Uvědomuji si, že jsem tak trochu exot, ale asi je to dost ovlivněné tím, že na bytě nemáme internet. Nepopírám, že kdybych mohla být online, vozit si ho budu,“ nechává se slyšet dvaadvacetiletá studentka.

Stěžejní není přístroj, ale internet 

Notebook sám o sobě studentům práci na školních povinnostech tolik neulehčuje, mnohem podstatnější je mít přístup na internet. Své o tom ví Zuzana Hauzerová z lékařské fakulty, která si vlastní počítač pořídila až ve čtvrtém semestru studia. „Bydlím na Tvrdého kolejích, kde bylo do začátku letošního akademického roku možné jít na internet jen v jedné internetové místnosti, což byl celkem marný boj. Uvědomila jsem si, že notebook bez internetu bych asi moc nevyužila, takže k jeho koupi jsem se rozhoupala až nedávno, když na kolejích zavedli wi-fi,“ vysvětluje studentka.

Pro ni navíc nebyl problém cokoliv ze studijních záležitostí vyřídit přímo na fakultě, kde sídlí Celouniverzitní počítačová studovna (CPS), nabízející stálý přístup k internetu na více než stovce počítačů.

„Možná trávím ve škole víc času než mí kamarádi, ale na druhou stranu je výhodou, že když něco vážně potřebuju udělat, tak sednu a rovnou to napíšu. Dokážu si představit, jak by se to natahovalo, kdybych to psala na vlastním notebooku, kde je spousta rušivých vlivů,“ argumentuje s úsměvem ekonomka Petra. „Nejsem člověk, který by pařil hry, takže mi počítač nechybí. Ale zas to není tak, že bych ho neměla z nějaké zásady. Příští rok pojedu na Erasmus do Rakouska a to už si notebook asi pořídím,“ uzavírá.

Martina Hromádková

Stálé připojení na internet nabízí brněnským studentům kromě jednotlivých fakultních počítačových studoven také Celouniverzitní počítačová studovna Masarykovy univerzity. Nachází se v centru města v budově lékařské fakulty a k dispozici je tam více než stovka počítačů, k nimž mají studenti přístup čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Vstup do studovny je podmíněn ISIC kartou a následně přihlašovacím heslem, bez něhož není možné na počítačích pracovat.

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 2.5.2009 12:00 | karma článku: 18,25 | přečteno: 1708x