Autisté vidí svět jinak a můžou nás v mnohém obohatit, říká osobní asistent
Jak jste se dostal k osobní asistenci?
Když se mi narodil autistický bráška, byl jsem jeho osobním asistentem tak nějak automaticky. K organizované asistenci s APLou jsem se však dostal, až když jsem hledal možnosti praxe při vysoké škole.
Pamatujete si svého prvního autistu?
Zůstávám pořád věrný svým původním svěřencům. Tím úplně prvním byl a stále je pětiletý Max, který nemluví a vyznačuje se tím, že se moc rád směje a běhá do cesty autům. Druhý je Marek, tomu je devět a dělám mu dohled v družině. Skládáme spolu papírové stavebnice, autíčka a tak. Každou středu jezdíme v Dopravním kroužku s ostatními autisty tramvajemi po celém Brně. A občas se ještě starám o Maxova brášku Lukáška, kterému budou v září čtyři.
Proč mají autisté v takové oblibě městskou hromadnou dopravu?
Protože si přečtou v jízdním řádu, kdy daná tramvaj jede a pak se jí svezou do přesného místa určení, což dokonale vyhovuje jejich lásce k pravidelnosti. Jízdní řády se v podstatě nemění, velmi pravděpodobně bude za měsíc stále stejný, a když se jej naučí nazpaměť, mají jistotu a jsou šťastní.
Vybavíte si průběh svého prvního setkání s klientem?
Byla to hrozná pohoda. Přišel jsem za Maxem, u kterého tehdy ještě byla asistentka. Představila nás, ale Maxovi to bylo úplně jedno. Chytil jsem ho ruku a šli jsme. Hrozně mě potěšilo, že se mě nebál, ani na mě neměl nějakou alergii nebo tak…padli jsme si do oka.
Zato Markovi jsem třeba první měsíc nebyl moc sympatický. Neříkal mi, kam půjde po škole, kde bydlí a nechtěl prozradit ani jak se jmenuje, ale to jsem věděl. Byl jsem prostě cizí, takže se to dá chápat. Já osobně jsem se však nesetkal s žádným vyloženě introvertním autistou.
A čím jste Marka obměkčil?
Asi si prostě zvykl…začali jsme spolu stavět papírové modely tramvají a autobusů a tomu úplně propadl, takže od té doby se těší na středy, kdy přijdu.
Takže když mu chcete udělat radost, prostě si něco poskládáte?
Vytisknu mu model, on si ho vybarví a já to postavím - Marek se bojí, že by se mu to nepovedlo. Jakmile je vše hotové, sebere mi telefon a vyfotí si model ze všech stran a úhlů aspoň stopadesátkrát. Do konce asistence si pak vydrží fotky prohlížet, případně dělat nové.
Dokážete specifikovat svůj nejlepší zážitek spojený s asistencí?
Nejlepší je, když po týdnu přijdu za autistou vyzvednout ho ze školky, on se rozesměje a skočí mi kolem krku. To je prostě a jednoduše skvělý.
A co je naopak nejnáročnější?
Odpovídat tři a půl hodiny na neustálé Markovy otázky typu proč je tahle tramvaj červená a ne růžová. Vymyslete si jakoukoli otázku, určitě se mě na ni už zeptal nebo zeptá tento týden. Snažím se ho vést k tomu, aby o tom sám přemýšlel, ale vždycky mi svou otázku oklikou vrátí.
Díváte se na osobní asistenty svého autistického bratra jinak než dříve?
Prakticky se s nimi nepotkávám, starají se o něj ve škole, ale asi ne, mám v podstatě celý život představu o tom, co asistence obnáší, možná si teď jen o něco líp uvědomuji, jak náročné to je.
Studujete sociální práci na Fakultě sociálních studií v Brně. Chcete se na autisty zaměřit i po ukončení školy?
Uvidíme, co budoucnost přinese, nerad příliš plánuji.
Jaká cílová skupina v sociální práci vás kromě autistů láká a jaké je naopak mimo váš zájem?
Chtěl bych zkusit péči o seniory. Obdivuji jejich životní zkušenosti, chtěl bych jim naslouchat, protože jsem koneckonců mladý a nezkušený zajíc. Nechtěl bych pracovat s narkomany a s lidmi ve výkonu trestu nebo bezprostředně po něm.
Rozmlouval vám někdo někdy péči o autisty? Jaké byly reakce okolí?
Nikdo mi to nerozmlouval, ale snad všichni, komu jsem to řekl, se zhrozili s tím, že tohle by teda určitě nezvládli…což je z pohledu někoho, kdo asistenci dělá, legrační, protože na tom není nic složitého ani děsivého. Je to nejvíc naplňující činnost, co jsem v životě zkusil. Asistovat nemůže snad jen hysterický introvert, co nenávidí děti.
Jestli Vás správně chápu, dvojice asistent-autista se po určité době stává sehraným párem…?
Ano, u některých to sice trvá výrazně delší dobu než u druhých, ale bez toho by to nefungovalo. V některých případech je po určité době obtížné odlišit, kdo je asistent a kdo klient. Autisté jsou nesmírně individuální, v jejich případě opravdu nelze zevšeobecňovat. Třeba Marek jako autista absolutně nechápe nadsázku. Například když se mě třikrát zeptá, jestli už ta tramvaj pojede, a já mu potřetí řeknu „jasně, baby“, s vážnou tváří mě opraví, že není baby, ale Marek. S pětiletým Maxem je zase zajímavé, že tím, že nemluví, není dost dobře poznat, kolik mu je. Dává třeba pozor na svého bratra, převádí ho přes přechody, v tramvaji ho nutí sedět. Je fascinující, že si k tomu nepotřebují říct ani slovo a stejně se pochopí.
Překvapilo mě taky jak často se autisté přátelí s nevidomými. Mají pro ně asi mnohem větší pochopení, než my, běžní vidící, a nemají předsudky a neostýchají se. Nejsou v rozpacích, když se chtějí zeptat třeba „vidíš něco?“ nebo „jak se Ti to stalo?“ Autisti nejsou ješitní – když jim chce někdo něco vysvětlit, neurazí se, prostě to vstřebají, zapamatují a chovají se tak, tím pádem je vše jednodušší pro obě strany. Nevidomý se tak může na autistu stoprocentně spolehnout – na nic nezapomene, je pečlivý a svědomitý, má vnitřní disciplínu.
Slepí lidé komunikují stejně jako my, možná ještě více. Autisti je berou prostě tak, že tenhle člověk nevidí, tak na něj budu víc mluvit. Konec, nic divného. Můj brácha chodí do turistického oddílu pro nevidomé, kde je směska nevidomých, autistů, nevidomých autistů a „normálních dětí“, a všichni spolu bez problémů a v pohodě vychází.
Kdybyste měl formulovat základní předpoklady pro práci s autistou, jaké by to byly?
Trpělivost, trpělivost, trpělivost. Ochota všechno pětkrát zopakovat a počkat na odpověď. Ve stresu je autista, asistent musí být v pohodě. Lépe řečeno, autisti jsou v permanentním stresu z okolního světa, který se neustále mění, což je mate. Můj brácha Matěj třeba nemá rád místa, kde mluví více lidí najednou – nestíhá kontrolovat všechno, co se kolem něj děje a je z toho nešťastný.
Terezie Horváthová
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Zelenskyj doufá, že Trump přijede na Ukrajinu. Mezitím dostal další F-16
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příští týden navštíví Francii. Se svým francouzským...
Trumpův plán s migranty nevychází, Guantanamo zeje prázdnotou a vojáky pošlou domů
Americké ministerstvo obrany chystá snížení počtu vojáků na základně Guantánamo až na polovinu....
Bývalý policista brutálně zaklekl dívku před klubem. Žalobce navrhuje podmínku
Obvodní soud pro Prahu 5 dnes pokračuje v projednávání případu brutálního zakleknutí dívky a...
Začátek jara přinese teplo a slunečno. Příští týden přibudou přeháňky
První den astronomického jara bude teplý a slunečný. Zbytek týdne se teploty udrží vysoko a každý...

SPECIALISTA/KA FINANČNÍCH SLUŽEB - S GARANCÍ MZDY VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ (A13476)
AURES Holdings a.s.
Zlínský kraj
nabízený plat:
45 000 - 70 000 Kč
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1119x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Stisk online, studentský zpravodajský online deník (plná verze)
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Humans of FSS
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Instagramu
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube