Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Agresivita je téměř na denním pořádku, říká záchranářka

Být neustále ve střehu, mít silné nervy a umět se rychle rozhodovat. Takové by měly být základní charakterové vlastnosti zdravotního záchranáře, tvrdí lékařka a záchranářka Helena Franková, která zachraňuje životy v Brně a okolí.

Brno – Helena Franková se narodila v Brně a už skoro třicet let pracuje u záchranné služby. Při konci studia Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si za svůj obor zvolila ARO – anesteziologicko-resuscitační oddělení. Po ukončení studia pracovala nejdříve ve Zlíně a poté se přestěhovala do Brna. Kromě práce záchranářky také pracuje pro Medical Assistance Air Ambulance. Tato společnost zařizuje bezpečný transport pacienta do jeho rodné země.

Proč jste se rozhodla právě pro toto povolání?

Povolání lékaře pro mě bylo jasnou volbou už na střední škole. Vždy jsem ráda řešila problémy rychle a efektivně a tato práce je pro to jako stvořená. Ke konci studia jsem si vybrala obor Anesteziologie a resuscitace, jelikož právě zde musím vše řešit rychle, sama a mám naprostou zodpovědnost a volbu. Také mi vyhovuje režim dvanáctihodinových směn, které ne vždy strávím prací. Mám tak možnost i jakéhosi odpočinku během pracovní doby, možnost studia, možnost si v práci třeba i uháčkovat svetr nebo vyžehlit prádlo (směje se).

Co vás na práci záchranářky nejvíce baví?

Baví mě, že je každý výjezd jiný. I když by se po třiceti letech mohlo zdát, že se vše opakuje, není tomu tak. Musím umět improvizovat a poradit si doslova za všech okolností. V tomto oboru se opravdu učíte celý život. 

Pamatujete si na svůj první den ve službě?

První den si přesně nepamatuji. Ale co vím, je, že jsem se strašně bála, jestli to zvládnu a něco někde nepokazím, protože tato práce znamená znát spoustu medicínských oborů. Také si ale vybavuji těšení se na něco nového, o co jsem tak dlouho ve škole usilovala.

Jste v oboru přes třicet let. Co se od té doby změnilo?

Po letech se změnila především skladba pacientů, ke kterým se jezdí zbytečně pro jejich nezodpovědnost a lenost si sám zajít k obvodnímu lékaři. Dále pak výjezdy k nepřizpůsobivým občanům, kteří jsou agresivní a sprostí. Lze očekávat, že po pátém opilci či feťákovi, co vyhrožuje, že skočí z mostu, je posádka tak unavená, že postrádá síly na opravdu závažný stav, třeba resuscitaci dusícího se dítěte.

Výjezdů sanitky tedy značně přibylo?

Neskutečně. Před dvaceti lety jsem měla maximálně čtyři výjezdy za den, a to opravdu opodstatněné. Nyní je jich i dvakrát víc. Měla jsem i třináct výjezdů za dvanáctihodinovou noční směnu. Není to jen psychické vypětí, ale i fyzická námaha z tahání naprosto zbytečně těžkých batohů s vybavením, mnohdy pěšky do šestého i vyššího patra. Naprosto jiná situace je, když se opravdu jede k osobě v bezprostředním ohrožení života. Tam si člověk tu únavu nějak ani nepřipouští.

Zhruba kolikrát denně vyjíždíte k případům, které jsou opravdu akutní?

Každý den je jiný, každá směna je jiná. Nevedu si statistiky, ale přibližně každý třetí výjezd je opravdu opodstatněný. Zbytek jsou naprosté banality, nevhodné ani pro posádku bez lékaře, tedy pro rychlou zdravotnickou pomoc. Lidé kolikrát zdržují kvůli hloupostem, zatímco někde jinde člověk bojuje o život a opravdu potřebuje naši pomoc. Nejhorší jsou páteční noční směny, všichni pijí, ovšem ne s mírou. Pak také silvestrovské noční, to si snad umí představit každý, jak všechny výjezdy vypadají.

K zbytečným maličkostem tedy vyjíždíte poměrně často?

Ano, lidé berou záchranku jako bezplatné taxi do nemocnice, kde je údajně po doručení vyšetří hned a oni nemusí čekat. Tak to ovšem není. Podle akutnosti na ambulanci sdělíme, zda člověk musí jít hned na sál, nebo může počkat klidně i dvě hodiny. Kolikrát jsou pak pacienti tak sprostí a neurvalí, že tomu ani nemohu uvěřit. 

Jak na to reagujete?

Tak třeba naposledy to byla opilá Romka, která spadla na chodník před ubytovnou. Volala, že jí bolí záda. Po dotazu, co se stalo a co ji bolí, na nás začala křičet, ať táhneme tam a tam a že nás nevolala a nic nechce. Jakékoli pomoci se bránila a do jednoho kolegy dokonce kopla. Tak jsem posádce nařídila nástup do auta a odjezd. Vše jsem doslova napsala do počítače a oznámila telefonicky na dispečink. Pokud po mně někdo požaduje pomoc či práci, bude se chovat slušně. V opačném případě odjíždím. Podle vyhlášky musím v prvé řadě dbát na bezpečí a zdraví sebe i zbytku posádky.

Takže se s agresivitou u pacientů setkáváte poměrně často?

Agresivita je skoro na denním pořádku. Mnohdy u opilých a zfetovaných, ty řeší policie v naší součinnosti. Potom také hlavně u lidí, kteří si nás volají k starým příbuzným, jimž už nelze vzhledem k věku a diagnóze nijak pomoci, nicméně rodina chce okamžitý zásah a zázrak. Pakliže nechcete udělat, co si oni nadiktují, vyhrožují stížností. Takových situací, které jsou až k neuvěření, jsem zažila spoustu. 

Podělila byste se o nějakou?

Například při jednom výjezdu, kdy jsme museli vyjít až do osmého patra, na nás paní u vchodu začala řvát, ať si vyzujeme boty. Přitom jí v obýváku leželo zadušené dítě! Posádka se bez výhrad nevyzouvá. Rozhodující je život, ne stav koberce. Také máme plné ruce batohů, notebook, defibrilátor, odsávačku, bombu s kyslíkem, ventilátor a další. Že bychom to před dveřmi odložili, vyzuli se a pak to zase pobalili a vstoupili? To už by mnohdy nebylo k čemu. Musíme umět rychle jednat a být nebojácní. 

Jakými dalšími vlastnostmi by podle vás měl záchranář oplývat?

Být zdravě sebevědomý, rychle se rozhodující, empatický a slušný. Ne vždy je v reálu možné takovým být. I my jsme jenom lidé z masa a kůže, unavitelní a nevyspaní. To si však bohužel většina lidí neuvědomuje. 

A jaká jste vy jako pacientka? Chodíte k lékaři ráda?

Upřímně? Ne (směje se). Skoro jako každý z tohoto oboru. Nerada chodím na prohlídky a podobně. Mám toho v práci až až, takže se volný čas snažím trávit především mimo nemocnici. K lékaři chodím, jen když je to naprosto nutné a nedokážu si pomoci sama.

Ovlivnila vás nějakým způsobem vaše práce v soukromém životě?

Z mnoha výjezdů, hlavně k mrtvolám, mám doma deprese a těžkou poruchu spánku. Budím se každým zvukem, prakticky po hodině. Pokud se chci vyspat, musím si vzít prášek. Tato práce si holt vyžaduje svou daň. Je opravdu vyčerpávající, ale beru ji jako svoje poslání.

Máte nějaké motto, kterým se řídíte? 

K opravdu nemocným pacientům se snažím chovat tak, jako bych tam ležela já. Protože jednou tam bude ležet každý a také bych nechtěla, aby na mě byl někdo zlý, až mi bude opravdu špatně.

(Autorka: Olga Brýžová)

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 17.5.2020 18:09 | karma článku: 24,26 | přečteno: 733x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Ukrajinskí študenti: Mier je to jediné, čo pre našu krajinu chceme

Konflikt na Ukrajine zasiahol aj študentov Masarykovej univerzity. Príbehy troch študentov a ich rodín si môžete prečítať v story od Bianky Masarykovej.

28.2.2022 v 19:30 | Karma: 12,74 | Přečteno: 178x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Bruslařská sezóna startuje na brněnských kluzištích

V sobotu 27. listopadu vstoupili na led kluziště za Lužánkami v Brně první návštěvníci. Před branou se museli prokázat certifikátem o očkování nebo o prodělání nemoci. V pondělí se pak otevřelo i kluziště Vodova.

5.12.2021 v 22:17 | Karma: 9,56 | Přečteno: 217x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Jihomoravští hasiči dostávají na semaforech automaticky zelenou

Jihomoravští hasiči se jako jediní v České republice zapojili do projektu C-ROADS Brněnských komunikací, díky kterému dostávají na křižovatkách preference, aby se na místo zásahu dostali včas. Zelenou na semaforech spouští majáky.

3.12.2021 v 10:22 | Karma: 10,74 | Přečteno: 142x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnský dopravní podnik montuje své vlastní tramvaje

Brněnský dopravní podnik si jako jediný v České republice montuje vlastní tramvaje, které jsou pojmenované po brněnském drakovi. Momentálně se pracuje na osmnáctém a devatenáctém drakovi. Do roku 2024 jich vyrobí čtyřicet jedna.

24.11.2021 v 7:40 | Karma: 13,59 | Přečteno: 178x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská Montessori škola Perlička otevře lyceum s maturitou

První Montessori střední škola v Jihomoravském kraji bude od září v Brně. Studenti budou střídavě týden ve škole a týden na venkově v Křížovicích. Podobný režim už mají dospívající žáci z Montessori základní školy Perlička.

23.11.2021 v 13:08 | Karma: 10,21 | Přečteno: 281x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com