Dunaj - kam vlastně teče? Taková divná řeka
Dunaj oficielně pramení v jižním Německu, v městečku Donaueschingen. To leží asi 20 km od nejsevernějšího výběžku Švýcarska na silnici B 27. Ovšem s tím pramenem to není tak jednoznačné. V městečku je vedle kostela nehluboká nádrž o průměru odhadem asi 6 metrů, kde ze země vyvěrá voda. Tomu se říká Donauqulle, neboli pramen Dunaje. Pramen to bude dost vydatný, je vidět, jak se povrch hladiny čeří. Jeho voda pak stéká podzemní rourou do říčky Brigach. Místo lze navštívit, stačí sejít kolem kostela dolů na most a hned za mostem se dát příjemnou stezkou doleva. Po asi 50 metrech je po pravé straně jakési museum a skoro proti němu stojí na druhé straně říčky malá stavba – něco jako kaplička - a tam se dunajská voda vlévá do Brigachu. Ovšem jmenuje se to i dál Brigach. Stojí za to se ještě kousek projít, protože cesta vede do krásného parku. Dá se jít až k soutoku říček (potoků) Brigach a Breg - teprve odtud se další tok jmenuje Dunaj.
Lze tam zajet i autem – stačí pak ujít podle říčky asi 200 metrů a člověk je na soutoku. Tady tedy vzniká Dunaj. Není to nic moc, když si člověk trochu vyhrne kalhoty, dá se to přebrodit.
Jenže mladý Dunaj nabízí zvláštní přírodní fenomen. Vyplatí se jet asi 30 km na východ směr Tuttlingen. Nejlépe po silnici 311. V městečku Immendingen jsou cedule, které vedou k "Donauversickerung" - tedy "vsáknutí se Dunaje". Jede se úzkou cestou až k jakémusi kiosku, tam je parkoviště a odtud se jde asi 300 metrů podle Dunaje. Přijde se na místo, kde Dunaj končí. Je to zajímavé – Dunaj byl do tohoto místa sice menší, ale vydatná říčka, odhadl bych to asi jako Lužnice někde u Veselí. A najednou – po několika metrech - je dočista pryč. Dál vede jen suché koryto.
Je tam jasně vidět, jak se voda vsakuje do podzemí. Důvod je vápencové podloží s velkými podzemními jeskyněmi, kam se voda vsakuje. Mimochodem, vedle stezky, která k tomuto místu vede, jsou ve stráni sem tam vidět přírodní otvory, ze kterých proudí chladný vzduch. Není snadné je nalézt, ale je to tam. Je to vzduch z těch jeskyň, opravdu studený, takže tam asi doopravdy budou.
Dál je koryto suché – prý asi půl roku. V zimě, kdy je vody mnohem víc, se všechna nestačí vsáknout a řeka, byť umenšená, teče dál. V létě je to suché v délce asi 3 km, až do městečka Möhringen, kde se do suchého koryta vlévá jakýsi potok a od té chvíle Dunaj už zase existuje.
Co se však stalo s vodou, která se vsákla? Teče pod zemí systémem jeskyní a po 12 km, kdy se dostala asi o 180 metrů níže, vytéká v městečku Aach. Tam je veliký pramen - „Aachtopf“, což má být největší pramen sladké vody v Německu. Je to dost velký rybník a je jasně vidět, jak se hladina čeří. Vody odtud proudí skutečně hodně – celá řeka, která se jmenuje Radolfzeller Aach. Je v ní všechna voda, co se vsákla z Dunaje a ještě prý asi 25% vody navíc – ta se přidala někde v těch jeskyních. Ovšem tato řeka už se nikdy nespojí s pravým Dunajem. Voda totiž v podzemí podtekla (měl bych napsat podsákla) rozvodí a řeka Radolfzeller Aach už neteče do Černého moře, jak by se patřilo, nýbrž ústí u města Radolfzell do Bodanského jezera (Bodensee). Odtud pak vytéká Rýn, který dunajskou vodu vede do Severního moře.
Je to velmi zajímavé, jede-li člověk kolem, vyplatí se udělat si tady zastávku, případně projet tuto trasu kolem Dunaje na kole – půjčoven je dost a všude vedou krásné velostezky. Výhoda je, že zde člověk nenarazí skoro na žádné turisty – když jsme tam byli my, bylo tam s námi než pár docela fajn Holand‘anů.
Ale nám z toho takový divný pocit. Je to Dunaj - není to Dunaj. Pramenu říkají „dunajský“, ale teče to do potoka Brigach a Dunaj je z toho až po spojení s jiným potokem. Voda se pak ztratí v podzemí, koryto je půl roku úplně suché. Pak do toho suchého koryta přiteče jakýsi potok a jmenuje se to zase Dunaj. No nás se to netýká – jsem ale jaksi rád, že naše řeky se takto nechovají. Taková Vltava vede vodu pěkně poctivě od pramene až k Mělníku. Člověk si může být jistý, že je to pořád Vltava. Ale když to Němcům, Rakušanům a ostatním Maďarům nevadí, je to jejich věc.
Tohle je tedy oficielní pramen Dunaje:
Zblízka to vypadá takhle:
Říčka či potok Brigach v Danaueschingen:
Tady se do Brigachu vlévá Dunaj - vody asi není moc, protože není vidět, že by to s hladinou potoka nějak pohybovalo:
Soutokem potoků Brigach (zprava) a Breg (zleva) tady vzniká Dunaj:
Takhle vypadá Dunaj asi po 30 km, než se vsákne:
Vsakování Dunaje - na pár metrech je voda pryč:
Vzadu je vidět voda, tady už je koryto suché:
A dál to asi 3 km vypadá takhle
Tady ta voda zase vyvěrá - Aachtopf:
A nakonec ještě schema, jak to funguje (ofoceno z informační tabule):
Jan Stifter
S von Leyen asi až na úplné dno

Paní von Leyen bojuje o to, aby během dalších pěti let mohla stát v čele Evropské unie a určovat její směřování. Nahání mi to husí kůži.
Jan Stifter
Gaza – rozstřílená nemocnice

Včera, 1. dubna, ukazovala jak švýcarská, tak německá televize ve večerních zprávách tu největší nemocnici v Gaze. Byla rozstřílená skoro jako vesničky na Ukrajině, zřejmě se tedy o ni urputně bojovalo.
Jan Stifter
Svoboda slova? Ano, ale ...

Protože různé politické instituce jsou «znepokojeny» názory, které se nekryjí s oficiální linií, uvažují o mazání blogů nebo «falešných» názorů. To samozřejmě vede k diskusi o svobodě slova.
Jan Stifter
Volby a krajané v cizině

Zřejmě je to pro mnohé autory důležité téma, které se vynořilo společně s diskusí o zavedení korespondenčního hlasování.
Jan Stifter
Blog pana Kurase o odbankování

Dnes, v sobotu 5. srpna, uveřejnil pan Kuras na «Neviditelném psu» velmi zajímavý blog o t. zv. «Odbankování» neboli o vyhození z banky (zde).
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
- Počet článků 114
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1338x