Důchody ve Švýcarsku

Čtu tady často různé připomínky a návrhy, jak by mělo být zreformováno vyplácení starobních důchodů. Neškodí rozhlédnout se trochu kolem, třeba do Švýcarska.

Zajímavé je, že švýcarský důchod je poměrně nízký.

Průměrný plat je něco mezi 4 až 8 tisíc franků – existují i mnohem vyšší až milionové platy, ale to jsou výjimky, odhaduji jakýsi střed.

Důchod má spodní i horní hranici. Minimálmí důchod je 1.250 franků a horní mez důchodu je 2.450 franků, tedy dvojnásobek. Pro manžele nemůže součet obou důchodů přesáhnout 3.675 franků.

Je to tedy trochu nespravedlivé, protože lidé, kteří hodně vydělávali a tudíž do důchodového systému přispívali velkými částkami, je nedostanou zpátky, ale podporují ty, kteří měli menší platy. Ta «nespravedlnost» je dána tím, že důchod je stejně jako nemocenská pokladna pokládán za solidární zařízení, kde majetnější podporují méně majetné a zdraví nemocné. Předpokládá se, že lidé, kteří dobře vydělávají, si na stáří našetří nebo investují do něčeho, co je ve stáří živí, není proto třeba jim vyplácet extrémní důchody.

Důchod podléhá zdanění z příjmu.

S takovým důchodem se ovšem nedá vyžít, proto existuje ještě t. zv. druhý a třetí sloup. Druhý je povinný, platí do něho každý zaměstanec i jeho zaměstnavatel. Třetí je dobrovolný, ale vložená částka (její horní mez je stanovena) se dá odečíst z daně z příjmu, což motivuje ke spoření.

Pro informaci poznámka k tomu vyžití: Zdravotní pojíštění pro oba manžele přijde asi na 1.000 franků měsíčně a za menší byt se platí tak 1.500, takže z toho důchodu moc nezbyde.

Do důchodu se chodí v 65 letech, uvažuje se o zvýšení. O tom samozřejmě bude parlament dlouho diskutovat a nakonec o tom zcela jistě bude referendum.

Kdo chce, může do pense jít dříve, důchod se mu o nějaká procenta sníží. Kdo chce pracovat déle, dostane vyšší důchod, ale nejde to natahovat neomezeně, maximálně asi tři roky.

Žádný systém není ideální, ale tohle funguje a nikdo na to nenadává. Jak už jsem zmínil, nakonec se to odhlasuje referendem a to lidé akceptují. Měli možnost to prodiskutovat, obhajovat svůj názor, třeba se i pohádat a většina rozhodla. Je zajímavé, že při referendech se lidu říká «suverén». Hlasovalo se a suverén rozhodl. Má to něco do sebe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Stifter | pátek 16.6.2023 15:12 | karma článku: 29,03 | přečteno: 1490x
  • Další články autora

Jan Stifter

S von Leyen asi až na úplné dno

3.4.2024 v 18:21 | Karma: 36,94

Jan Stifter

Gaza – rozstřílená nemocnice

2.4.2024 v 17:30 | Karma: 35,14

Jan Stifter

Svoboda slova? Ano, ale ...

29.12.2023 v 17:42 | Karma: 18,37

Jan Stifter

Volby a krajané v cizině

13.12.2023 v 16:22 | Karma: 35,46

Jan Stifter

Blog pana Kurase o odbankování

5.8.2023 v 16:17 | Karma: 23,58