Lhaní o olympiádě není o moc horší než mlžení
Peking 2008Reuters Ono je sice hezké, že Praha vydělává 25 procent českého hrubého domácího produktu a zpět obdrží pouze třetinu takto vydělaných investic, takže by se mohlo laicky zdát, že Praze je ubližováno, ale ono to možná bude i tím, že sem dojíždí 200 000 lidí za prací, zde vytvoří hodnoty a vracejí se do svých malých vesniček bez kanalizace. Nehledě nato, že v Horní Dolní by se nějaký mezinárodní summit asi nekonal. Jsme malá země a máme jen jedno veliké město.
Já nemám k dispozici údaje ze kterých bych mohl vypočítat jestli se olympiáda vrátí, nebo zda budeme dluhy splácet ještě několik let potom. Ani nemám křišťálovou kouli. Jedno ale vím. V Evropě, při pořádání většiny olympiád v poslední době, jejich velkou část hradil stát. V USA je tento příspěvek státu zanedbatelný. To, co Praze dovolí organizovat olympijské hry, rozhodně nebudou hlasy několika starostů bezvýznamných vesniček, ale bezvadně šlapající ekonomika a naše daně. Pražáků i venkovanů. Pan primátor se neustále bije v prsa a vykřikuje – Praha nesmí a ani nemůže prodělat. Je mi líto, ale Praze to může být putna, je totiž imaginárním pojmem, který jako u státu berou někteří lidé do pusy, aby obhájily své zájmy. Co ale dostanu já, obyvatel tohoto města. Tak za prvé je tu do roku 2020 totálně rozkopaná infrastruktura, takže se kam potřebuji dostanu ještě později. Za druhé, stavební boom navíc podpořený právě olympiádou dramaticky zvyšuje už tak naprosto šílené ceny bytů a pozemků. Což mě nutí popřemýšlet jestli nepůjdu bydlet raději do nějakého menšího, ale pohodovějšího města. Za třetí Praha není nafukovací. I daleko menší akcičku typu ME ve fotbale pořádají dvě země. Kdepak Češi, my máme megalomanství v krvi a hlavně se z nikým nedělit. Za čtvrtý není rozhodně jasné jestli ekonomika v roce 2020 pošlape jako teď. Panu primátorovi to asi může být jedno, už primátorem nebude a může se z vrcholku nějaké hory smát tomu chudákovi co v roce 2020 bude v úřadě a mít tem jarmark na starost. Možná by jsme měli raději počkat až se stabilizuje rozpočet a zavede euro. Olympiáda už dávno není jen sportovní klání. V současné době to je především jen a jen byznys, až potom se jedná o sport a proto by jsme měli tyto hurá akce raději přenechat adekvátním gigantům – Rusku, USA, Kanadě, Austrálii a západní Evropě. Za páté se mě zdá, že magistrát pojal olympiádu jako nějakou pětiletku. Prostě do roku 2020 musíme mít všechno vybudované. Železniční koridory, čističky, obchvaty měst (hlavně v Praze), dálnice. To abychom si plivli do dlaní už teď a hurá k lopatám, abychom to do roku 2020 všechno pěkně stihli.
Je nepochybně pravda, že starostové malých měst nemají pravdu s tím, že je Praha a její olympiáda ochuzuje. Ono by se z toho koláče na ně určitě taky dostalo. To se nebojím, že by se nějaká dotace nebo malý grantík v tom obřím pytli s miliardami nenašel. Na druhé straně postoj magistrátu a pana primátora o tom, že jedině oni mají pravdu a linie olympiády je vytyčena neochvějně ve jménu industrializace a sportu mi zavání starými závazky. Všichni kdo jdou proti pak zemi škodí.
Štěpán Pospíšil
Zle matičko, zle, bu bu dělá Sýrie
Tak američtí generálové, zpravodajci a štábní oficíři se zděsili nad plánem útoku na Sýrii. Evropští rytíři táhnoucí do Palestiny a pohřbení u syrských hradů se museli třikráte otočit ve svých hrobech. To my jsme měli stejné zbraně jako oni, my meče, oni meče, my štíty, oni štíty. Supermoderní USA se všemi kapacitami kterými disponují, proti napůl rozvojovému státu s pouští, kde se chudák voják ani nemá kde schovat. Je to naprosto neuvěřitelné, je to jako by se 30letý vazoun bál dát přes držku desetiletému děcku. Od tohoto dne má v mých očích stýček Sam nejen ujetě pruhovanej kostým, ale na zadní části jeho kalhot též velkou hnědou skvrnu.
Štěpán Pospíšil
Moc se vraždí? - je potřeba napsat, že my to dělat nebudem
Nedá mě to, abych nereagoval na mlaskání tisku nad tím, že jedině zrušení trestu smrti je alfou a omegou lidského pokroku a kultury. Jestliže nějaká paní zavraždí své čtyři děti a poté chce spáchat sebevraždu, a v novinách napíšou, že neúspěšně, že ji zachránili, připadám si jako v Alence z říše divů. Panebože od čeho jí tak asi zachránili. Jediné v co tu chvíli zachránili, byli jejich pracovní místa, všech kdo na této nešťastné události participují. Zachranáři, lékaři, policisté, soudci, všelijací sociální pracovníci a v neposlední řadě i novináři. Těm všem v tu chvíli tato nešťastnice svým hrůzným činem zajistila chvilkovou obživu.
Štěpán Pospíšil
Ach, ty studie
Na svět se vyloupla další nespravedlnost. Ženy dostávají o 25 procent menší plat, v práci mají polízanici pokud jsou obtěžkány nebo jejich kosti mají delší dataci než půl století. Čerti si už na viníka jistě brousí vidle a v divokém reji křepčí po kamenné podlaze pekla až jiskry odletují. Lucifer sedíc na kostěném trůnu, chlupatý zadek podložený velikou knihou gender studies a v tlapě svírá sekeru falického typu. Bu bu bu. Na úvod bych naše drahé polovičky potěšil jinou studií, která zkoumala vliv práce na lidské zdraví. Nějakým způsobem došli k zjištění že tzv. druhá směna v domácnosti může zato, že se ženy dožívají o deset let více než muži. No vidíte, žijete déle, nakonec se tím pádem dostanete za život ke stejné sumě jako my.
Štěpán Pospíšil
Pozdrav Čechům ze Zambie
Také rád cestuji, každý rok do jiné země a protože ty v Evropě mě pomalu docházejí, poohlížím se pomalu po jiném kontinentu. Je pravda, že Zambie mě zase tak moc neláká, ale vzhledem k tomu, že preferuji hornaté kraje, mlsně jsem pokukoval tento rok po Albánii nebo Gruzii. Nakonec asi vyhraje Island. Tam mě snad osud tří Čechů zadržených v Africe nepotká, nicméně gruzínské hory mě asi neminou. Jsou skutečně nádherné. Ano pane prezidente, je to cesta do složitější země a ta není jednoduchá, ale nebojte, pončo proti dešti mám, lovecký nůž na lunchmeat je připraven a naolejován, sáčky pepře na posypání stanu jako pasivní obrana proti medvědům jsou snad k dostání i v Tbilisi.
Štěpán Pospíšil
Vězeňské metro
Kamerový systém jsem měl od mala vždy spojený s represivní složkou státu. Vysoké věže, zdi lemované ostnatým drátem, nástavce s trůnícími kamerami, které se otáčejí a čenichají po okolí, kde se co šustne. Hypermarkety, supermarkety, nádraží, veřejné budovy, banky. Všude sou kamery s přísnou čočkou. Teď se mají instalovat do prostor metra a to opatřeni technologií identifikace obličeje. Technologie kterou používají ve Švédsku a Austrálii v nápravných zařízení. Kamery sou v metru už dávno, jen toho moc neumí. Ušlechtilé gesto pomoci policii stíhajícího ošklivého lupiče nebo snaha lapnout nepolapitelné bandy kapsářů. Kdo ví. Bohužel pro autora návrhu jsem z pohádek už vyrostl. Jen nevím jestli nemám na naše pěkné, v budoucnu vězeňské metro zanevřít a jezdit jen po povrchu. Asi ne, spíš si koupím někde pruhované triko. Až bude projíždět metro pod Pankrácem, bude idyla nápravného zařízení dokonalá.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství
Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...
5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát
Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...
Pieta za oběti holokaustu zahájí Meeting Brno a setkání sudetských Němců
Uctěním památky obětí holokaustu dnes v Brně začne festival Meeting Brno a zároveň také setkání...
Ústecký soud začne projednávat případ znásilňování a mučení ženy na Lounsku
Ústecký krajský soud dnes začne projednávat případ muže, který podle vyšetřovatelů mučil,...
MS v hokeji 2026: Česko – Itálie. Národní tým se protrápil ke třem bodům
Česká reprezentace nastoupila na mistrovství světa ve švýcarském Fribourgu k dalšímu důležitému...
6. den na MS v hokeji 2026: Program šampionátu ve středu okořenil zápas Česka s Italy
Středeční program MS v hokeji 2026 nabídl další čtyři zápasy základních skupin včetně utkání české...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 28
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1256x



















