Má vláda řídit ČEZ, nebo má ČEZ řídit vládu?

Aneb Martin Roman & Dan Beneš versus pánové Topolánek, Fischer, Nečas, Rusnok, Sobotka, Babiš & Zeman.

ČEZ funguje lépe než vláda, je asi pravdivé tvrzení, což by byl dobrý argument, proč platí, že ČEZ by měl řídit vládu. Také vedení ČEZ je mnohem stabilnější.

Mezi protiargumenty patří: kupování politiků a politických stran se jednodušeji dělá společnosti ČEZ než vládě (např. auditem stvrzená „správná“ platba šoférovi do Albánie ve stovkách milionů korun).

Také postupná privatizace energetiky v rukou ČEZ je méně kontroverzní než vládní privatizace. Až na to, že stát z takové privatizace nic nemá (např. privatizace údržby výroby celkově a údržby jaderných elektráren zvlášť). Majetek ČEZ (v ČR – zahraniční investice nechme raději stranou) se za posledních 12 let snížil i podle údajů ČEZ (v pevných cenách) o cca 120 mld. Kč.

ČEZ nenaplnil státní energetickou politiku v přípravě výstavby dalších jaderných bloků – může se vymlouvat na „nerozhodnost vlády“ – což by dávalo smysl jen tehdy, pokud by ČEZ přijal pravidlo, že neřídí a nechce řídit vládu!! Jinak je to protimluv a de facto odkládání řešení; dnes je tímto odkladem diskuse o restrukturalizaci ČEZ. ČEZ vehnal vládu do tvorby komise pro restrukturalizaci – a komise je jen zpomalení procesu.

Výstavba nových bloků jádra je o financování, je možné, že bude potřeba, aby státní firma vlastnila přenos, distribuci a stávající jaderné zdroje, aby byla dostatečně silná pro financující banky.

Nabubřelost ČEZ vede k tomu, že kvalita služeb zákazníkům klesá. Ani distribuce není schopna naplnit zákonné povinnosti informovanosti o poruchách, jak dokázal web ČEZ distribuce při větrné kalamitě koncem října. ČEZ prodej zase mnoho měsíců nefungovaly systémy zákaznických center – IT systémy přímo podporující tato centra ročně stojí přes 350 mil Kč.

Ano – přiznejme, že pár detailních rozhodnutí nechal ČEZ na politicích, přesněji sehrál to tak, že si politici mohou myslet, že jejich názor byl ten hlavní – příkladem budiž nedávný (ne)prodej uhelných elektráren panu Tykačovi. Ale zase upřímně, tak dobrou smlouvu na dodávky uhlí od Vršanské uhelné by žádný úředník nedal dohromady.

Otázka je, zda si vláda přeje řídit ČEZ?? Pře lety Zemanova vláda řekla NE privatizaci ČEZ do rukou francouzské firmy. Tedy usoudila, že lepší bude nechat se řídit Čezem. Asi to pokračuje i dnes.

Kdo je schopen řídit energetiku, potažmo ČEZ? Ten by musel přijít s obměnou dozorčí rady, se změnou stanov, s týmem odborníků jak do vedení ČEZ tak do vládní skupiny pro jejich strategické řízení, ekonomickou kontrolu a mezinárodní zájmy ČR v energetice – a ještě by musel vytvořit novou regulaci, např. dynamické tarify; nebo přijít s myšlenkou privatizace distribuce elektřiny a přepravy plynu.

Stát zatím tiše přikyvoval na své řízení společností ČEZ. A může & chce to dnešní vláda změnit?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Erik Steinn | pátek 23.3.2018 23:41 | karma článku: 15,38 | přečteno: 541x