Vysoké pokuty za přestupky ohrožují svobodu méně majetných

Cituji: "Obvodní soud pro Prahu 10 potrestal hokejového trenéra Vladimíra Růžičku peněžitým trestem 400 tisíc korun za zpronevěru půl milionu." 
Cituji: "„Soud má za to, že postačí uložení samostatného peněžitého trestu. Není žádného důvodu ukládat trest exemplární,“ vysvětlil soudce Tome Frankič, proč zvolil peněžitý trest, který „jistě bude v majetkových možnostech pana obžalovaného uhradit“."

Nechci se zabývat konkrétní kauzou pana Růžičky. Zaujalo mě něco jiného, že soud zvolil peněžitý trest, který dle soudce "jistě bude v majetkových možnostech pana obžalovaného uhradit".Považuji za správné, že soudce se zabývá myšlenkou, jestli může viník trest splnit, což by mělo být logické. Jenže v právním řádu České republiky tomu tak není. Česká republika zavádí nové či zvyšuje původní pokuty, které jsou mnohdy až drakonicky vysoké a to pouze za přestupky, tj. za bagatelní činy. Pokuty neuděluje nezávislý soudce, vykonávající nezávislou soudní moc, ale úředník, tj. zaměstnanec státu či samosprávy. Zatímco soudce je pečlivě vybírán, prověřován a jmenován, úředník může být např. dosazen ze známosti.Vzhledem k vysokým pokutám, které se začínají objevovat v právním řádu České republiky, dostává úředník obrovskou moc nad osudy lidí, protože bude rozhodovat o udělení pokuty a o její výši, protože rozpětí možnosti výše pokuty bývá dost velké. Záleží na něm. Přitom může mít v obci, ve městě s občanem, kterému vyměřuje pokutu, i osobní antipatie či spory z minulosti.Pokuty mohou být pro některé občany až likvidační, protože nebudou mít peníze na jejich zaplacení. Zatímco pro bohatého je pokuta 50 tisíc drobností, pro méně majetného může být likvidační. Dokonce i pokuta 10 tisíc může být likvidační pro osobu, která nemá žádný příjem. Připadá mi nenormální, že pokuty jsou vyměřovány všem stejně bez ohledu na jejich finanční možnosti. Zcela rozdílný dopad pokut na bohaté a chudé popírá spravedlnost a výchovný účinek. Pokud by se výše pokuty určovala dle příjmů viníka, bylo by to spravedlivé a mělo by to výchovný účinek pro všechny podobný.Nové pokuty v právním řádu České republiky např. jsou za urážku úředníka či policisty až do výše 10 tisíc korun. Přitom vůbec není jasné, jak se bude údajná urážka prokazovat a co to vůbec urážka je. Podmínkou by měl být videozáznam, který by byl důkazem. Pokud bude občan sám proti dvěma úředníkům či policistům, kteří si to vzájemně dosvědčí, nebude mít šanci se bránit bez videozáznamu. Bohužel nezjistil jsem povinnost videozáznamu v zákoně.Politika vysokých finančních pokut i za bagatelní přestupky je mimořádně nebezpečná, která ohrožuje hlavně méně majetné lidi, o jejichž osudu nebudou rozhodovat nezávislí soudci, ale závislí na zaměstnavateli úředníci.Nechápu, proč veřejnost neprojevila odpor k politice vysokých finančních pokut, protože to ohrožuje svobodu lidí.Bohužel v České republice začíná vítězit represe, strach, nesnášenlivost. V takové atmosféře se snázeji prosazují represívní nástroje. Lidé by si měli uvědomit, že se to týká jich."Kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě......" Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vladimir-ruzicka-soud-zpronevera-palascak-f21-/krimi.aspx?c=A160926_144452_krimi_jkk 

Autor: Zdeněk Steinbauer | úterý 27.9.2016 21:31 | karma článku: 33,00 | přečteno: 1175x