Kovat za plotem nacionalismus je cestou do pekel.........

"Odmítněte migrační politiku Merkelové, nabádají politici Sobotku", hlásá titulek z Novinek.cz. Zamýšlím se nad textem článku.  zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/412393-odmitnete-migracni-politiku-merkelove-nabadaji-pol

Někteří politici kvůli svým mocenským ambicím nepřiměřeně straší uprchlíky. Je to mimořádně nezodpovědné. Zaseli tím strach mezi obyvatelstvo, kde je řada lidí po skoro 27 letech po změně režimu frustrované neoliberálním kapitalismem, kde řada z nich přišla o důstojnost. Manipulace takových lidí je proto snadná, hledání falešných viníků, tj. menšin, odlišností, poté nasměrování hněvu vůči nim a tím zakrýt problémy neoliberálního kapitalismu, který bohatým dává a chudým bere, za jehož instalaci a udržování mají spoluzodpovědnost i kritici přijímání minimálního počtu uprchlíků. Tj. i politici ve článku, kteří před volbami vykřikují o tom, jak ochrání obyvatelstvo. Pokud by ho chtěli ochránit, tak ho dávno ochránili před neoliberálním kapitalismem a ne z něho profitovali jako např. Babiš, který si v článku bere do úst korektnost (odmítá ji), Filip, který je v politice po celou dobu po změně režimu, Fiala, předseda ODS a Bartošek z KDU-ČSL, kteří sice ve vrcholné politice nejsou dlouho, ale ODS a KDU-ČSL neoliberalismus neodmítly, naopak se na politice neoliberalismu ve vládách podílely.

Nevím, jestli to dělají úmyslně, že se snaží veřejnost strašit, že kancléřka Merkelová chce přijímat další milióny uprchlíků, ale já jsem si všiml, že Německo a jiné země, které solidárně pokud mohly pomohly lidem v nouzi, mění politiku, protože kapacita možností ubývá. Všiml jsem si, že kancléřka Merkelová akorát nechce říct generální stop, tj. žádného uprchlíka. Zájmem České republiky by mělo být celoevropské řešení a nevyhrocovat konflikt, protože si musíme uvědomit, že milióny muslimů v Evropě dávno a řádně žijí a není v zájmu nás s nimi vyvolat konflikt a šířit nenávist. Myslím, že je správné hlídat řecko-tureckou hranici tím spíše, kvůli událostem v Turecku. Myslím, že k tomu dojde. Odmítám nekonstruktivní postoj V4, protože problém neřeší, pouze se před ním schovává (např. plot).
Uprchlická krize má ideologický přesah, protože pokud se mezi obyvatelstvem šíří nenávist a nesolidarita vůči lidem v nouzi, můžeme si být skoro jisti, že nenávist a nesolidarita se projeví časem i v jiných oblastech než jen vůči uprchlíkům, ale i ve vztazích mezi spoluobčany, např. vůči menšinám, odlišnostem. "Kdo jednou nenávidí, nenávidí i příště."

Ohledně přijímání uprchlíků se jedná spíše o symbolickou pomoc v rámci EU, co po České republice žádá EU. Čeští politici by ji měli podpořit a ne kvůli svým mocenským ambicím ji odmítat a šířit ve společnosti atmosféru strachu a nenávisti. Čtu např. na sociálních sítích o údajných zrádcích, tj. o těch, kteří chtějí přijímat uprchlíky. Já si ale myslím, že zrádci jsou ti, kteří záměrně vytvářejí konflikt s jinou civilizací a uplatňují princip kolektivní viny i vůči obětem války, kterou i západní civilizace vyvolala v oblasti. V každé společnost je dost lidí, kteří chtějí atmosféru zla a nenávisti a čekají na impuls od politiků. Politici by měli být mimořádně zodpovědní. My s muslimy v Evropě dávno žijeme a ne že ne, proto je naším úkolem s nimi žít v míru jako doposud. Nikdo nechceme přijímat milióny uprchlíků ani Merkelová to nechce, tak prosím přestaňte strašit politici i když se blíží volby.

Protože je úřad prezidenta obecně brán s vážností, i když prezident má omezené pravomoce, je politika vůči uprchlíkům prezidenta Zemana zcela nepřijatelná a má významný podíl na atmosféře strachu a nenávisti a hrozí, že se přelijí i do vztahů mezi spoluobčany. Pokud by chtěl Zeman obyvatelstvu skutečně pomoci v pozici levicového prezidenta, za kterého se vydává, měl by např. výrazně vyzývat ke zvýšení minimální mzdy, ke zvýšení mezd obecně (pozoruhodné je, že tuto činnost supluje odborový předák pan Středula a přitom by to měla být politika levicových stran a levicového prezidenta, jsou vůbec levicoví?) a zastávat se neprivilegovaných sociálních skupin ve společnosti.

Hrozí, že šíření strachu a nenávisti od některých demkratických politiků zavedených stran a hnutí, tzv. umete cestičku, tj. vytvoří živnou půdu pro posílení krajní pravice, protože někteří frustrovaní lidé odmítnou jejich pro ně "soft" verzi a zvolí rovnou fašizujícího politka v uniformě jako se stalo na Slovensku v případě Kotleby.
 

 

Autor: Zdeněk Steinbauer | sobota 20.8.2016 16:34 | karma článku: 14,73 | přečteno: 324x