Kdo bude hlídat hlídače?

Quis custodiet ipsos custodes? Kdo bude hlídat hlídače? Tuto otázku si klademe v souvislosti se vzrůstajícími snahami států sledovat své uživatele čím dál tím častěji. 

Policie České republiky má obrovský skandál. Veřejnoprávní médium Česká televize sice mlčí (proč?), ale jiná média, např. internetová, o tom informují, nejdůkladnější analýzu provedl IT expert v Hospodářských novinách. Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací konstatovala prostřednictvím předsedy Korteho (TOP09 a člena Adama (Úsvit) dle médií, že prý je to v pořádku, že prý nenarazili na porušení zákona. Informovali veřejnost na základě vysvětlení ředitele Útvaru zvláštních činností PČR Šibora.

Cituji IT experta Hospodařských novin Michala Altaira Valáška (odkaz na jeho článek je na závěr blogu): "Platné zákony umožňují orgánům činným v trestním řízení (inter alia) za určitých okolností provádět odposlech telekomunikačního provozu, včetně provozu datového, což upravuje § 88 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád. Ale neumožňuje jim, aby do této komunikace jakkoliv zasahovaly. A v žádném případě už neumožňuje, aby tímto způsobem nainstalovaly do počítače sledované osoby malware, pomocí kterého lze počítač dálkově řídit a získávat z něj data.

Role policie je zde čistě pasivní: Může odposlouchávat provoz, může třeba i zabavit počítače, nosiče informací.  S takto – legálně – získanými informacemi může, dle mého názoru, nakládat způsobem, jaký uzná za vhodný. Ale nesmí podle zákona do komunikace aktivně zasahovat, cílový počítač nebo mobilní telefon zavirovat a dále s ním pracovat. Je tedy otázkou, z jakého důvodu ÚZČ utratila nemalé peníze za program, který jí zákon výslovně zakazuje používat." konec citace.

Šokovalo mě, že prý komise nevěděla o tom, že Policie České republiky používá tajný sledovací hackerský software (který je prý dle IT experta neústavní a nelegální). Ptám se, jak může komise dostatečně kontrolovat, když nemá informace o existenci sledovacího hackerského softwaru? Komise vyslechla policistu Šibora a to jí stačilo k tomu, aby řekla, že je to v pořádku a prý komise v září zkontroluje, jestli byly při použití speciálního programu dodržena všechna pravidla. Takže na jedné straně komise říká, že je to v pořádku, na druhé straně to prý bude v září kontrolovat...... Možná, že politici v komisi chtěli zjistit, jestli se tajné sledování netýká jich nebo jejich stran či hnutí, když zjistili, že údajně ne, tak mají času dost. Co má říct např. bývalý premiér Jiří Paroubek, jehož strana NS - LEV 21 prý byla sledována tímto hackerským softwarem?

Kdyby nedošlo k úniku informací z italské firmy Hacking Team (následně se nedostaly na server Wikileaks), která sledovací hackerský program vyrábí, tak by se o tom veřejnost a zřejmě ani komise!!!, která má policii kontrolovat, nedozvěděla. Komise zcela selhává v kontrole policie a ohrožuje občany tohoto státu. Každá instituce, který není dostatečně kontrolována, dříve či později zneužije své postavení, to je historicky obecně známá pravda.

http://tech.ihned.cz/internet/c1-64277360-kdo-hackuje-hackery-policie-hackovaci-nastroje

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Steinbauer | úterý 14.7.2015 13:42 | karma článku: 13,99 | přečteno: 487x