Článek z dubna 2010! Proč nezasáhlo ministerstvo financí?

06:00 | 13.4.2010 Sabina Slonková AKTUÁLNĚ.CZ "Podvodní výrobci alkoholu mají pro české zákazníky vzkaz: každá druhá láhev, kterou koupíte, už je dnes vyrobena načerno. Černý trh s alkoholem totiž po letech relativního útlumu nabyl takových rozměrů, že začal reálně ohrožovat velké tradiční výrobce. Jak Aktuálně.cz zjistilo z utajeného sledování podvodů i přímých rozhovorů s aktéry falšování, stát je za rok okraden až o deset miliard korun. Podvod s alkoholem tak nabral rozměry srovnatelné s tím, co se dělo v devadesátých letech minulého století v proslulé kriminální kauze lehkých topných olejů. Ač jde o podvody mimořádného kalibru, stát je neřeší. Důkazy se podařilo shromáždit jen díky práci soukromých detektivů, které si najalo právě několik prestižních výrobců alkoholu.


 

Na neschopnost státu poradit si s daňovými úniky z machinací s alkoholem veřejně upozorňuje i Unie výrobců lihovin.

"Podvody jsou čím dál sofistikovanější, jednotlivé skupiny si vytvořily síť kontaktů, a když už se to nechá zajít do takového stádia, těžko se to postihuje," konstatoval šéf lihovarnické unie Vladimír Steiner.

Unie odhaduje, že z černého trhu pochází patnáct až dvacet procent veškerého alkoholu.

Samotní aktéři podvodů však v rozhovorech pro Aktuálně.cz tvrdí, že jde o téměř celou polovinu.

Detektivové, kteří černý trh mapovali, rozdělují alkoholový zločin do tří skupin (domácí palírny slivovice vynechali).

Nejnižší patro tvoří skupiny, které v bývalých cukrovarech nebo kravínech čistí denaturovaný líh, na nějž se ze zákona nevztahuje spotřební daň. Lacino jej nakoupí, zbaví jej chemických přísad, vyrobí z něj nejčastěji vodku a rum a přes galerku pak zboží v barelech dodávají do hospod, tržnic a zejména vietnamských obchodů s potravinami.

Nejvíc se vyrábí na severu Moravy a ve východních Čechách.

I tady už jsou zisky obrovské a rychlé. Jeden z aktérů těchto podvodů je v unikátním rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal slovy: "Tisíc litrů denaturátu vyčistíme za hodinu a vyrobíme z něj 2,5 tisíce litrů čtyřicetiprocentní vodky. Litr nás se všemi náklady komplet vyjde na 30 korun."




 

Pro srovnání: legální výrobci nejsou schopni dostat se u půllitrové láhve čtyřicetiprocentní vodky pod 81 korun.

Sofistikovanější druhé patro podvodníků s alkoholem sice pracuje také s denaturovaným lihem, ale na mnohem profesionálnější úrovni.

Specializuje se na padělání oficiálních značek, má k dispozici z černého trhu pocházející originální láhve, etikety i pravé kolky. Aktérům už zpravidla kryjí záda státní úředníci: policisté, celníci a zaměstnanci finančních úřadů.

Třetí - co do objemu peněz největší a dnes také prakticky nepostižitelné patro, je už výhradně o obřích daňových únicích spojených s účetními podvody, velkosklady a velkými likérkami.

Ty kromě oficiální a legální výroby alkoholu či jeho distribuce část své činnosti zaměřují právě na okrádání státu.




 

Obří daňové úniky z obchodů s alkoholem umožňují stejně jako v případě lehkých topných olejů mezery v zákonech: zejména skutečnost, že k obchodům s denaturovaným lihem není třeba povolení.

Nevztahuje se na něj navíc spotřební daň a státní aparát není schopen ohlídat, aby se nelegálně nečistil a nevyráběl se z něj alkohol.

"Je to systémová záležitost. Je to těžké, celníci by museli být čtyřiadvacet hodin v likérce a kontrolovat každou cisternu. Jenže to nejde, končí v půl třetí, zabalí to, výrobci si na to počkají a vyjedou," konstatuje šéf lihovarnické unie Steiner.

Neschopnost státu dokumentuje oficiální statistika: ačkoli spotřební daň na lihovinách neustále roste (od letošního ledna je to 285 korun na litr), vybrané částky se snižují. Podle údajů ministerstva financí a celníků stát loni vybral na spotřební dani za alkohol 6,9 miliardy korun, o rok dříve to bylo 7,1 miliardy a v roce 2007 rovněž přes 7,1 miliardy.

Zástupci renomovaných značek i samotní černí výrobci se překvapivě shodují: úměrně tomu, jak se zvyšuje spotřební daň, roste i černý trh.

"Jediné, co by mě zastavilo, by bylo snížení spotřební daně. Dnešní zisky jsou obrovské v porovnání s rizikem. Ve chvíli, kdy by spotřební daň dramaticky poklesla, už by mi to riziko za to nestálo," otevřeně popisuje již citovaný aktér podvodů.

Nic takového ale politici nechystají."

Autor: Zdeněk Steinbauer | pondělí 17.9.2012 1:52 | karma článku: 0 | přečteno: 2366x