Není jiné cesty

V sobotní Kavárně (25.6.2011) vyšel článek, dost možná to má  být jakási filozoficko politická úvaha, čert ví. Asi bych ho jako vždy, jen zběžně prošel a listoval dál. Avšak článek Takhle to dál nejde, mě přinutil, a abych ho přečetl dvakrát za sebou. Byl jsem ohromený, a nechtěl jsem věřit, že někdo může ještě dnes, a zcela vážně, podobné myšlenky publikovat.

Je docela dobře možné, že to takhle dál opravdu nejde, ale je otázka, jestli cesta, kterou nám pan Stern předkládá, je ta pravá. Háček je totiž v tom, že nejen že není jiné cesty než je ta po které jdeme, ale ona žádná jiná ani není.

 

Svůj článek uvádí citací jakéhosi španělského aktivisty: „ …dosud jsme měli operační systém Demokracie verze 1.1. Ten zastaral a je třeba provést upgrade na Demokracii 2.1.“ Je to skutečně vtipné, jak tvrdí pan Stern, ale ví někdo kam ta dvojka bude upgradovat? Mladí španělé vidí cestu k nápravě v obnově toho, co platilo kdysi… jenomže se nedozvídáme kdy to kdysi bylo. A ví to někdo?  Před válkou ve Španělsku a nebo po ní?  Zabíjelo se na obou stranách. Před ní i potom. Španělský básník Federico García Lorca, byl 19.8. 1936  v Granadě revolucionáři zavražděn a to i přesto, že s nimi sympatizoval. Zabíjeli, protože chtěli socialistický – (sociální) stát. Vzal jim ho generál Franco, nastolil diktaturu a vraždilo se také.

 

Pan Stern pokračuje druhým odstavcem Špatná česká cesta a začíná vypočítávat všechny projevy špatné politiky všech vlád, až do dnešních dnů.  (Doporučuji ten článek přečíst –    a znovu připomínám, že je to i poučné - neboť nemám v úmyslu, ani sílu, ho tady celý přepisovat.) Skloňuje všechny korupční skandály, mluví o sílách v pozadí, (těch skandálů i politiky) až konstatuje, že u nás došlo „k jakési formě utajeného a měkkého státního převratu.“ Demokracie se prý proměnila v oligarchický systém.

 

Říká však, že po svržení, komunismu v listoadu1989 vykazovala naše demokratická společnost veškeré znaky otevřeného liberálně demokratického systému. Mluví tedy o době kdy předsedou vlády byl bývalý komunistický funkcionář, kdy všechen průmysl i státní aparát byl stále v rukách komunistických kádrů a v parlamentu zasedalo vedle přežívajících poslanců Husákova režimu, i společnost naivních nadšenců s hlavami plnými ideálů, kteří však nevěděli nic. Je k tomu teba něco dodat? Teprve až po prvních volbách je možné mluvit  o tom, že se začaly dělat první vážněji míněné pokusy o demokracii.

 

Dále již nemám sílu pana Sterna citovat. Je to únavné. Všechno co nám tady předkládá jako možnosti dalšího vývoje naší společnosti, jsou jenom kabáty, které vyšly z módy již za mého pradědečka. A můžeme hledat ještě starší skříně. Všelidové hlasování a nebo jak se dnes říká referendum. To již praktikovali v různých podobách i staří Řekové a Římané. Jak to dopadlo? Každý žák čtvrté třídy (kvarty) gymnázia ví, že diktaturou. Všechny nápady jít na upgrade 2.1. končily špatně. V moderních dějinách to začalo Francouzskou revolucí a zatím jsme skončili Nacizmem a bolševickým Komunismem. A našlo by se toho  víc.Italský fašizmus, Španělská válka o které již byla řeč, a tak dále. Ale upgradovat umí i komunismus, jak nám to předvádí v současné době Čína.

 

Krása demokracie však spočívá v tom, že není dokonalá a přitom dokáže upgradovat i bez rad pana Sterna a iniciativy proti korupci, Hnutí pro Alt, které se staví na obranu vymožeností sociálního státu a ještě dalších, společností, které se rozhodly vzít náš život do svých rukou a nebo nám aspoň dobře poradit jak to máme dělat. Jen mi jaksi není jasné koho to vlastně zastupují a nebo čí jménem vystupují. Jestli je to jménem lidu, tak ten si již Čssd a odbory pana Zapletala. Bude třeba hledat něco jiného.

 

Jediné na čem bych se s autorem článku Takhle to dál nejde shodl je, že náš volební systém není ten nejlepší ale zatím bohužel nemáme jiný a tak nám nezbývá nic jiného, než si poradit s tím co je. A pokud jde o budoucnost? Až odejdou z tohoto světa poslední pamětníci těch jednačtyřicet let komunismu u nás a dospějí nové generace, Evropská civilizace se upgraduje sama. O tom nikdo z nás, již naštěstí rozhodovat nebude.

 

P.S.: Omlouvám se, že jsem nevyčerpal všechna témata, se kterými pan Stern vyrukoval. Ten článek by vyžadoval lepší analýzu. Zatím však co autor článku pravděpodobně psal na objednávku a za honorář, já to píšu jen abych upozornil, zejména mladé, na co si dát, možná již v blízké budoucnosti, pozor. Traktáty jako je Takhle to dál nejde jsem již kdysi četl. Stály mne předlouhé desítky let života.

 

 

Autor: Stanislav Vávra | středa 29.6.2011 18:27 | karma článku: 8,71 | přečteno: 1226x
  • Další články autora

Stanislav Vávra

Jen pár slov

16.6.2013 v 18:49 | Karma: 10,47

Stanislav Vávra

Doba disidentů končí

16.3.2013 v 18:28 | Karma: 12,63

Stanislav Vávra

Velezrada?

27.2.2013 v 19:00 | Karma: 31,37

Stanislav Vávra

Delirium loci

29.10.2012 v 16:39 | Karma: 7,04